Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 29 от 79 ПърваПърва ... 19272829303139 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 281 до 290 от общо 781
  1. #281
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Сега ми стана ясно.
    Ние зазимяваме ДБ семейство на 8-9 пити в зависимост от силата на семейството, като стесняваме с преградна. До сега не е имало проблем с изимуването и развитието после, хващат си рапицата, ако има /при нас е веднъж на петилиетка да има рапица/ и т.н. Смъртноста от години на 40+ кошера е почти нулева или макс 1, като разбира се подхранваме около 10-15 януари с кило твърда храна, без да ги ровим. Обикновенно март месец имат останал мед на около 2 пити, които пчелите използват до първата паша, ако трябва разбира се може да подхраня, но не се е налаголо до сега. Зазимяваме ги с празните магазини без нищо между плодника и магазина и няма проблеми.
    За мен няма смисъл да ги оставям с 20 кила мед, защото нали се опитваме да гледаме пчелите с комерсиална цел. Предпочитам да подхранвам с твърда храна отколкото да оставям мед и после да разпечатвам та да го вземат и преработят, а и стеснето семейство изимува по-добре според мен.
    Разбира се не казвам, че съм прав на 100%, но за сега така правим.
    Тази зима много смъртност има по нашия край /централен северен/, над 30% имат колеги, а достига при някой и към 70%. Да чукна на дърво ние имаме само 1, който беше жив на 14 януари, сложихме му питка, ял от нея, но явно са били останали с шепа пчели и при следващото застудяване не са успели да издържат. така ги намерихме на малко кълбенце под ядената пика.
    Миналата година в един 8 рамков фибранен кошер оставихме една отводка на 6 рамки за зимата. Изимува си семейството и сега е направо супер. Прави ми впечтление, че излиза сутрин около 40-50 мин по рано от другите и от там неговото развитие изпреварва доста. Явно фибрана си държи по-топло от дървото и пчелите дърпат доста пролетта от това.
    Моля някой който има фибранени и дървени съндъци да сподели дали има такива наблюдения.
    Този пост е редактиран от nikawr; 06.03.2017 в 12:18.

  2. #282
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Стиропорните и пласмасовите кошери винаги поддържат по добър микро климат, а от там и по бързото развитие. По мое скромно мнение трябва да има най малко 20 кг мед(храна независимо да ли е от мед или захар), за да чуства семействито изобилието на храна в кошера. Другото е да има и необходимия обем, за да може майката да има каде да снася.

  3. #283
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Като се има предвид, че през зимните месеци пчелите изразходват по 800 г. мед си направете сметката. По - малкото мед е рисково при евентуално проължителна зима, но и в обратния случай е същото. Според моя скромен опит ще кажа, че 8-10 кг. са напълно достатъчни.
    Напълно съгласен съм, за тая зима,че са били достатъчни в нашия регион тия килограми.

  4. #284
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Стиропорните и пласмасовите кошери винаги поддържат по добър микро климат, а от там и по бързото развитие. По мое скромно мнение трябва да има най малко 20 кг мед(храна независимо да ли е от мед или захар), за да чуства семействито изобилието на храна в кошера. Другото е да има и необходимия обем, за да може майката да има каде да снася.
    Как точно семейството чуства, че има изобилие на храна в кошера?
    Все си мисля, че пчелите не им пука дали има 5кг или 50 кг в кошера мед. Важното е да има мед и те го трупат безотказно, ако има паша независимо дали има или няма мед в кошера! А техният инстинкт е да трупат запаси, да се грижат за майката и да отглеждат пило, после да се роят! Нашата роля в този цикъл е буквално да ги крадем, защото който и каквото да ми говори всички ние ги гледаме с комерсиална цел, иначе за кеф по - лесно е да гледаме земни пчели! Според мен, зазимяването с повече от 14 кг мед е неоправдано икономически за пчеларя.
    Дори някъде бях чел някакво изследване, че колкото с по-малко мед ги държиш по време на медосборният сезон, продуктивността за събиране на мед се увеличва.
    И като примерно от откомври до края на март изядат 10-12 кила мед, а ти си ги зазимил с 20 кила другите какво ги правиш на пролет слагаш ги на отводки или?

  5. #285
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Напълно съгласен съм, за тая зима,че са били достатъчни в нашия регион тия килограми.
    Колега, аз съм в твоя район и моите наблюдения са точно такива!
    Този пост е редактиран от nikawr; 06.03.2017 в 14:49.

  6. #286
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    По мое скромно мнение ако есента ги оставим с 20кг. и както казаха колегите до края на март изядат 10-12кг. и останат примерно 8кг. и 2кг перга. то това ще им стигне до към 10май. Май при мен има паша но април не винаги и не кой знае колко от върболяци треволяци и овошки. Времето не винаги април е хубаво като миналата година има и дъждовни и студени дни и притока на нектар е непостоянен. И по мое скромно мнение въпреки че се твърди че захарният сироп стимулира пчелното семейство и при принос на прашец не се изтощават пчелите (по мое мнение повтарям не го налагам) март и началото на април предпочитам да разпечатвам мед или да го слагам зад тънка преградна дъска за да не се налага кърмачките да се включват в преработката и инвертирането му и от там на закърняване на жлезите отделящи секрет за млечицето и развиване на тези произвеждащи инвертаза. Знае се че най много пчелите се изтощават от паша но и отглеждането на пило не е лесна работа за пчели които не са първа младост и затова мисля че да ги натоваря и с преработката на захарен сироп допълнително не е желателно, също така пчелите усещат запасите (дали ги смятат не знам но се твърди че около 5кг. трябва да има запас). Това го разбират като възрастните нектаросъбирачки имат нужда от пчелно млечице за натрупването на Витологенин в тялото си и не открият кърмачки около пилото и там няма прашец те разбират че трябва да се насочат за прашец а не за нектар та и спрямо приноса на нектар и запасите може да правят някаква връзка.А и тези излишни 8кг. ни спестяват ровенето на пчелите 1месец.

    П.П. Нямам претенции за достоверността на гореизложеното това е теория прочетена от пчеларската литература а и не виждам практически как мога да го докажа без необходимите изследвания но не е и нужно други хора са го направили като това им е било работата и държавата или някой друг им е плащал заплатите.

  7. #287
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Стиропорните и пласмасовите кошери винаги поддържат по добър микро климат, а от там и по бързото развитие. По мое скромно мнение трябва да има най малко 20 кг мед(храна независимо да ли е от мед или захар), за да чуства семействито изобилието на храна в кошера. Другото е да има и необходимия обем, за да може майката да има каде да снася.
    Тези килограми ги разположи в един 10 рамков Дб и остави на майката обем да снася.

  8. #288
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    За фибрановите кошери е точно така. В момента са може би с около седмица две напред в развитието спрямо дървените. По-активно внасят прашец и може би са започнали по-рано с пилото. Освен това ми е правило впечатление,че във фибрановите смяната на пчелите става по-плавно, няма го това рязко увеличаване на броя на пчелите след 5-10,04 като в дървен кошер

  9. #289
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от tsvetanko1973 Виж публикацията
    За фибрановите кошери е точно така. В момента са може би с около седмица две напред в развитието спрямо дървените. По-активно внасят прашец и може би са започнали по-рано с пилото. Освен това ми е правило впечатление,че във фибрановите смяната на пчелите става по-плавно, няма го това рязко увеличаване на броя на пчелите след 5-10,04 като в дървен кошер


    Така искаш ти да си мислиш

  10. #290
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Това съм видял при мен и при моя район

 

 
Страница 29 от 79 ПърваПърва ... 19272829303139 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •