Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 79 ПърваПърва ... 1826272829303878 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 271 до 280 от общо 781
  1. #271
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Абсолютно на 100% съм на същото мнение!!!..за да няма някакви съмнения....зазимил съм 4-5 ЛР кошера на 2 корпуса със втори корпус пълен на 100% с мед - даже не съм и слагал питки - никакви подхранванния, пчелите жужат долу някъде - при положение, че имат 20-25кг при зазимяването...силните ЛР кошери много бързо се САМОзазимяват явно - просто нищо не правя, като видя, че втория корпус е пълен с мед....и изобщо не ги ровя надолу.

  2. #272
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Колега Илиев, не разбрах много поста ти...
    Защо си ги оставил с толкова мед? Каква е причината за да ги оставиш с толкова храна, по-бързо развитие напролет или друго?

  3. #273
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    С идеята да чуя/видя/прочета различни мнения. Иначе 3-4 кила мед има и сега.
    А защо пчеларя сътворил клипа, не е подхранил зимъска, само можем да гадаем. Това е втората му грешка, първата вече я спомена Юрката. Въпреки пропуска есента, ако беше направил нужното зимата, щеше да е живо семейството. Да се надяваме, че това са грешки, от които ще се поучи.
    В случая, количеството мед, в крайните пити, е без значение .

  4. #274
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.07.2013
    Мнения
    216

  5. #275
    Наблюдател
    Регистриран
    16.05.2014
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    Пловдив
    Здравейте на всички - искам да питам.Имам три умрели семейства,мога ли да ползвам питите и какво трябва да направя след почистването им от умрелите пчелички?Предварително благодаря

  6. #276
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Обгори сандъците вътрешно и ги боядисай външно,сложи по един парцал напоен с мравчена киселина вътре и чакай пролетта за да ги населиш с отвоки,не мести рамки от тези кошери по другите живи кошери!

  7. #277
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Колега Илиев, не разбрах много поста ти...
    Защо си ги оставил с толкова мед? Каква е причината за да ги оставиш с толкова храна, по-бързо развитие напролет или друго?
    А според тебе колега nikawr, колко мед е необходим на едно силно семейство, за да преживее зимата без проблеми.
    "Колкото повече,толкова повече". - Мечо Пух

  8. #278
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Колега 25 кила мед ми се вижда много. Вярно, че не съм работил със системата на колегата Илиев, но пак ми се вижда много това, та затова попитах, а и казах, че не разбирам защо е така.

  9. #279
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Колега 25 кила мед ми се вижда много. Вярно, че не съм работил със системата на колегата Илиев, но пак ми се вижда много това, та затова попитах, а и казах, че не разбирам защо е така.
    Като се има предвид, че през зимните месеци пчелите изразходват по 800 г. мед си направете сметката. По - малкото мед е рисково при евентуално проължителна зима, но и в обратния случай е същото. Според моя скромен опит ще кажа, че 8-10 кг. са напълно достатъчни.

  10. #280
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    При мен така се получи от само себе си с тези 5 ЛР семейства, всички сем-ва ги хранех еднакво през есента - по една хранилка пред ден-два( стандартните - 0,7 литра зах.сироп). Като ги зазимявах окончателно всички през ноември, тези 5 сем-ва бяха напълнили по 8-10 пити във втория корпус на по 100% всяка пита, и затова реших изобщо да не ги ровя надолу в първия корпус, останалите ЛР на два корпуса не бяха в това състояние, и там падна "играчка" по подреждане на гнездото с пълни пити, тях ги оставих на 1 корпус, при ДБл-ата е ясно. В един стар руски учебник по пчеларство четох, че ЛР семействата се зазимяват на 2 корпуса, като през време на една от главните паши се отнема един пълен корпус, който по-късно ще послужи като хранителен запас при зазимяването, и се поставя като втори корпус през есента. При мен се получи нещо подобно без да искам, по случайност, и нарочно реших да не ги ровя в първия корпус, за да видя как ще иззимуват при този лесен и бърз начин на зазимяване - просто един бърз преглед отгоре на втория корпус, всички са живи на 100%.

 

 
Страница 28 от 79 ПърваПърва ... 1826272829303878 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •