Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 79 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 781
  1. #261
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Здравейте колеги.
    Искам да споделя какво да направих с пч. семействата, а по точно това кое от тях остана, след първия преглед (миналия уикенд) след зимуване. Приветствам критиката.
    ***В 10 рамкови корпуси (ДБ) имам вградени нуклеуси на 2 рамки. Стената на нуклеус от шперплат, дъно от ламарина, въртяща прелка навънка и още една вътре - за присъединяване на майки/отводки. И става 7-ем (ДБ) пити за плодник + 2 рамки за нуклеус.***
    Сложих в нуклеус:
    1. една пита на 50% мед с прясно пило/яйца и майка
    2. една пита на 100% мед + отворена вътрешна прелка.
    3. на рамки питка от пресен(замразен) прашец разбъркан в медени разпечатки, завит в вестник.
    В плодника:
    1. 3 пити на 100 % мед
    2. преградна табла + 2 пити на 50% мед.
    3. почистих и затворих мрежести дъна

    С една дума - направих стесняване по метод на Блинов. Така стана (с червено отбелязани пчели/кълбо) -
    Има разминаване между:
    1...
    2...
    3...
    +
    1...
    2...
    3...
    и
    картинката.
    От обясненията излиза, че майката е оставена в малкото отделение, а на картинката е показано точно обратното.

  2. #262
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Здравейте колеги.
    Искам да споделя какво да направих с пч. семействата, а по точно това кое от тях остана, след първия преглед (миналия уикенд) след зимуване. Приветствам критиката.
    ***В 10 рамкови корпуси (ДБ) имам вградени нуклеуси на 2 рамки. Стената на нуклеус от шперплат, дъно от ламарина, въртяща прелка навънка и още една вътре - за присъединяване на майки/отводки. И става 7-ем (ДБ) пити за плодник + 2 рамки за нуклеус.***
    Сложих в нуклеус:
    1. една пита на 50% мед с прясно пило/яйца и майка
    2. една пита на 100% мед + отворена вътрешна прелка.
    3. на рамки питка от пресен(замразен) прашец разбъркан в медени разпечатки, завит в вестник.
    В плодника:
    1. 3 пити на 100 % мед
    2. преградна табла + 2 пити на 50% мед.
    3. почистих и затворих мрежести дъна

    С една дума - направих стесняване по метод на Блинов. Така стана (с червено отбелязани пчели/кълбо) -
    За мен каквато и манипулация да се прави зимата е неразбираема. Ина период в който пчелите трябва да се оставят на спокойствие. Колкото повече ровиш кошера става по слаб.

  3. #263
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    От обясненията излиза, че майката е оставена в малкото отделение, а на картинката е показано точно обратното.
    Здравейте колега. Ви правилно разбрали - майка с 70% пчели намира в малко отделение (нуклеус, или джоб - *карман* на руски).
    Тоя *карман* така изглежда, като на видео (от 4:50 ) https://youtu.be/7cVmA8dsn_M?t=4m50s , само мои имат на шперплат не изрез долу, въртяща вътрешна прелка.

    По метод на Блинов - стесняваме с преградни табли семействата на пролет на 50%. Ако имаме 4-и междини пчели, то стискаме до 2-е пити (с пило, майка, малко мед) а пълно медени пити (до 3 броя) махаме зад преградна табла. Вътре на 2 пити става много тясно (и ТОПЛО за пило!) а останали пчели съдят зад преградна табла, распечатват и пренасят мед. Майка, при такъв температурен режим, има възможност да снася от летвичка до летвичка, а пчели добре хранят ларви.

    В моя случай стисване на 2-е пити станало с нуклеуса. През отворена вътрешна прелка 30% пчели кои не влизат в нуклеуса, съдят в основния плодник. А тези 3 броя пълно медени пити аз ограничих с преградна табла. Зад нея, за бъдещи расширения (като резерв) още 2-е мало медени пити. Така ще седят докато стара пчела не се сменя на нова, а 3 броя пълно медени пити в плодника бъдат покрити с пчели (пораснат) - после ще правя разширение. Сигурно стане чак не по рано от месец и половина. Имам още пресен (замразен) прашец - пак ще дам в края на февруари питка.

    ***Извинявайте за моя развален български.

  4. #264
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    За мен каквато и манипулация да се прави зимата е неразбираема. Ина период в който пчелите трябва да се оставят на спокойствие. Колкото повече ровиш кошера става по слаб.
    Здравейте колега. Не искал да правя нищо, обаче бил принуден - семействата (а по скоро отводки) отслабнали, а в половина от тях намерих прясно пило и яйца. Ако така бих оставил, то сигурно (при тези минус 4-ри градуса сега, след +10+12 миналата седмица) до март нищо бе не намерил.

  5. #265
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Здравейте колега. Не искал да правя нищо, обаче бил принуден - семействата (а по скоро отводки) отслабнали, а в половина от тях намерих прясно пило и яйца. Ако така бих оставил, то сигурно (при тези минус 4-ри градуса сега, след +10+12 миналата седмица) до март нищо бе не намерил.
    Аз имам други разбирания и според мен това може само да навреди, но това е според мен. Пожелавам ти всички останали да иззимуват и да нямаш проблеми. Аз през 2014г. когато имах инвазия от акара заради ЕКОСТОП гледаха пило цяла зима.

  6. #266
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    С каква идея го публикува този клип? Това семейство дали е зазимено с повече от 3- 4 кила мед. Какво ли е очаквал .............. 70 - 80 кила добив ?

  7. #267
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    С каква идея го публикува този клип? Това семейство дали е зазимено с повече от 3- 4 кила мед. Какво ли е очаквал .............. 70 - 80 кила добив ?
    С идеята да чуя/видя/прочета различни мнения. Иначе 3-4 кила мед има и сега.

  8. #268
    Е къде го видя тоя мед. Една крайна пита и половин кило от горе. Няма що. Не могли да стигнат до меда. И как да стигнат ? Отвсякъде новоизградени ПРАЗНИ пити, как да стане? Да ги прескочат? Абсолютно пчеларска грешка.

  9. #269
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Е къде го видя тоя мед. Една крайна пита и половин кило от горе. Няма що. Не могли да стигнат до меда. И как да стигнат ? Отвсякъде новоизградени ПРАЗНИ пити, как да стане? Да ги прескочат? Абсолютно пчеларска грешка.
    Аз килата мед ги видях, защото знам колко са 3-4 кила мед, когато са в пита, а как ще достигнат пчелите до тях е друг въпрос.

  10. #270
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Е къде го видя тоя мед. Една крайна пита и половин кило от горе. Няма що. Не могли да стигнат до меда. И как да стигнат ? Отвсякъде новоизградени ПРАЗНИ пити, как да стане? Да ги прескочат? Абсолютно пчеларска грешка.
    Класически пример - смърт от глад.

 

 
Страница 27 от 79 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •