Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 41

Тема: ПУШАЛКА

  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ....пчелите започват да пълнят медовите си стомахчета с мед и да се готвят да напуснат кошера - има пушек, т.е. - пожар, значи жилището ще изгори...


    Всъщност това е градска легенда. Пушека разстройва информационния канал от аромати (феромони) с който пчелите комуникират помежду си. Феромонът от насоновата жлеза за нас има мирис на лимонена трева или маточина, феромонът за опасност(аларма) го възприемаме като комбинация от аромати на роза и банан... и т.н.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Пушека разстройва информационния канал от аромати (феромони) с който пчелите комуникират помежду си.
    А всъщност това е стрес, нали ?

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    При раздразнени семейста миризмата която усещам е доста по-остра и различна от аромат на роза и банан. Може би наделява миризмата на пчелна отрова.

  4. #24
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    ....пчелите започват да пълнят медовите си стомахчета с мед и да се готвят да напуснат кошера - има пушек, т.е. - пожар, значи жилището ще изгори...


    Всъщност това е градска легенда. Пушека разстройва информационния канал от аромати (феромони) с който пчелите комуникират помежду си. Феромонът от насоновата жлеза за нас има мирис на лимонена трева или маточина, феромонът за опасност(аларма) го възприемаме като комбинация от аромати на роза и банан... и т.н.
    На 1000% подържам това мнение. Преди години ми се наложи да гасим пчелин на приятел. Пчелите изобщо не напускаха запалените кошери, а на поилката и по всички съдове с вода, не можеше и карфица да промушиш от струпани пчели.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    http://bochenokmedka.ru/menyu/razzhigaem-dymar.html
    Практически съвети за пушалката.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117

    Re: ПУШАЛКА

    Цитат Първоначално публикувано от donald
    Колеги кажете някакъв материал за пушалката,че този по магазините нещо много скъп,нещо алтернативно.
    Виждам, че темата е стара, но да си кажа и аз мнението. Като бях малък дядо ми гледаше пчели и за духалото - така казваха на пушалката използваше само говежди фъшкии. Като се прибираха вечер кравите, слагаха тук-там по улицата от тези благинки, а баба ми ги вземаше с една лопатка и като с мистрия ги лепеше по дуварите. Ефекта беше троен: изсъхваха много добре, оставаха чисти от кал, пясъци и др и бяха декорация за оградата.
    По-късно, когато аз купих пчели, бях намерил малко дървесни гъби - добри са, но трябва да ги търсиш. После продължих като този летец-изтребител, забравих му името, от клипа, който показа Спартак. Имам му всичките филми. Та намерих си гнилушки, както казват руснаците - добре изгнило широколистно дърво и брезова кора. Брезовата кора е идеална разпалка. Слагам една лента, запалена и отгоре парчета изгнило дърво. То добре поддържа огъня и не съм забелязал да прави искри. Може би зависи от самата дървесина. И ако ще работя по-дълго, най-отгоре фъшкия. Пробвах с кори от яйца, шишарки също, поддържам малко като резерва, но нещо не ми харесаха. А сухите изпражнения дават мек дим, не лютив и не много горещ. С такива едно време са измазвали и подовете на къщите. За следващото твърдение нямам доказателства и не съм сигурен, но мисля, че шишарките и дървесината съдържат повече катрани, които са канцерогенни (както и в цигарите). Ако някой има информация по този въпрос, моля да сподели. Някой препоръчваше при по-груби интервенции в пушалката да се слага и малко сух тютюн, за да се позамаят. И тук ми е интересно дали дава резултат и дали е безвредно за пчелите.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    27.02.2011
    Мнения
    50
    Аз използвам стар и сух фазер, накъсан на малки парчета. Много лесно се пали и като се понапълни пушалката издържа доста време.

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    51

    Re: ПУШАЛКА

    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg
    Някой препоръчваше при по-груби интервенции в пушалката да се слага и малко сух тютюн, за да се позамаят. И тук ми е интересно дали дава резултат и дали е безвредно за пчелите.
    ако хакнеш и малко канабис направо ще се успят гадините

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Цитат Първоначално публикувано от galin_f
    По простата причина, че пчелите ни не са от много елитна и селектирана раса и много "хапят" но не ги подменяме, защото и много работят.

    Шегувам се! Но в общи линии е така. Ако не са нападателни нито ще ги пуша, нито ще се обличам с защитно облекло.

    И аз искам да се ровя в кошера гол и ако може като издърпам чекмеджето да намирам там пакетирани благинки и да не се цапам ама още не съм го измислил това. Тепърва ще се експериментира в тази насока а и от скоро се занимавам с пчелите.

    П.П. Имам едно семейство което е толкова нападателно и сприхаво, че ми писна от него и съм го настанил само в гората далеч от хора. Отварям го само да му слагам и взимам магазините. Миналата година си смени майката и пак е същата злоба. Оставил съм го да се оправя както може и знае. Не го ликвидирам, защото без да го пипам произвежда повече от средния добив на другите и му гледам сеира до кога ще изкара ама като го гледам хич не мисли да мре.
    Искам такава майка.

  10. #30
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_mm
    Аз използвам стар и сух фазер, накъсан на малки парчета. Много лесно се пали и като се понапълни пушалката издържа доста време.
    Имай в предвид, че фазера се прави от дребни дървесни стърготини и много химия (лепила), а при изгаряне всичката тази "смрад" се поема от незапечатания мед, понеже е силно хигроскопичен. После предполагам, че и ти и децата ти го консумирате. Аз лично не бих практикувал това.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •