Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 510

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    56

    Троянския балкан

    Здравейте колеги,пускам нова тема и дано съм уцелил мястото.Искам да попитам какво мислите за пчеларстването там?Каква паша има и коя система кошери е най-подходяща?

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    56
    Добре де,никой ли не иска да си говори с мен?

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    10 ДБ ми изгради и напълни 5 магазинни рамки благодарение на Jordanov, който ме посъветва когато плодника беше равит на 8 рамки с пчели да му сложа преградна дъска и магазина. След като рязко спря пашата от липата около 25.07.2014г. свалих магазина и с подхранване си изградиха и напълниха плодника с рамки.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Градски, макар че аз не съм в кръга на тези, към които си задаваш въпроса, ще взема да си кажа мнението. Според мен, по-добре изчакай с пробването на ЛР системата, а и от една бройка нищо не се разбира. По-добре се концентрирай в избора на броя рамки при ДБ. С колко ще ти е най-добре? С 10 или 12? А защо не 8? Може би за 2-3 години много неща ще ти се изяснят. Ако все пак си решиш и ЛР да сложиш, мисля че при теб задължителната конфигурация е 2 ЛР к-са плодник и 2 ДБ магазина медови. Имаш пълна съвместимост с ДБ десетак и всякакви възможни комбинации, а вадиш мед само от чисти магазинни рамки.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Преди 3 години изхвърлих всички ДБ (преработих ги на 3-семейни нуклеуси) и минах на ЛР 8 рамкови. За мен това е най-добрата конфигурация за нашият регион, въобще за планинските райони.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    За първа година пробвам 8р ЛР и съм много доволен. Твърдо съм решил всичко ново да е "осмаци". Надморската височина при мен е 347 м / според GPS -а/ , пашата е основно акация , липа и ливадна , без промишлени култури.Така че според мен спокойно можеш да заложиш на осмачета , и колегата от твоя район също дава добри отзиви.
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Jordanov, всеки си има предпочитания. Това че за един перфектния кошер е осмак, а перфектния добив е по тенеке от кошер (или от паша), съвсем не означава че имаме право да критикуваме избора му.

    Виждал съм какви ли не пчелари - практикуващи със 8ДБ, 10ДБ,12ДБ, 10ЛР, лежаци, 10ДБ със даданова надставка за магазин, двусемейсни кошери..... И всичко това във един и същи пчеларски район. Ако попиташ всеки един от тези пчелари - неговия модел кошер е най-добрия и от него се вадят най-големи добиви. Срещу такива доводи е невъзможно да се спори.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Както казах по- горе, решил съм да направя 10 ДБ и ЛР, на пролет ако е рекъл господ ще ги заселя пък каквото сабя покаже.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Jordanov, всеки си има предпочитания. Това че за един перфектния кошер е осмак, а перфектния добив е по тенеке от кошер (или от паша), съвсем не означава че имаме право да критикуваме избора му.
    Ха, Скутелатор, Баце, нали и аз това казвам ама с други думи. За виждането, аз съм виждал много по-малко от тебе, ама от информацията на колегата че в района му има само едната система кошери веднага си сложих едно наум. Па не вервам всите тез пчелари у туй село хептен никакъв опит да нямат и да не са мислили за тях си кой кошер е най-добър или да не са попрочитали някоя книжка или някой вестник или некое клипче у Тубето да не са гледали? Или па всичките да са пенсионери и, да не казвам думата дето ти я употребяваш, ама айде - старомодни?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    На повечето пчелари от Троян,пчелините са им Ловешко.Прави си изводите.

 

 
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •