Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 51 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 510
  1. #301
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Жоре, на мен този език ми е втори майчин, ама тук повечето.се чудят на каква шльокавица пишеш. Бъди добър и давай в превод.
    "Дебелият незапечатан мед в кошера през зимата, влизайки в контакт с излишната влага от охладеното пчелно дишане, веднага ще се насити с вода и ще се втечни до степента, необходима на пчелите. Следователно семейство, зимуващо при такива условия, ще бъде в благоприятно положение по отношение на получаването на влагата, необходима за живота й. Ето защо в гнездото на зимуващи пчели винаги можете да намерите по-голяма или по-малка група отпечатани килийки с мед. Колкото повече влага има в гнездото, толкова ще има по-малко отпечатни килийки и, обратно, колкото по-малко влага в гнездото, толкова повече ще има отпечатани килийки. ,,

  2. #302
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Жоре, на мен този език ми е втори майчин, ама тук повечето.се чудят на каква шльокавица пишеш. Бъди добър и давай в превод.
    С удоволствие, като ме отпусне малко лумбагото да мога да седна на компа ще преведа цялата статия много е интерсна и усмива Колумбовците на пчеларската наука.
    П.П.Човек като я чете все едно гледа танго с арна булка и се чуди булчето де танцува с прашки ли е или без.

  3. #303
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Имам в предвид точно тая есен, .
    Ба си!Колегите слагат питки,а аз утре ще им нося шампоан..
    Студения таван го практикувам от 5-6 години.Таквиз "явления",като влага и мухъл не съм забелязал,но пък забелязвам,че се пести мед горе-долу по една рамка.
    Сега,по молба на виден ИПМ ще споделя,че стеснявам още с последното вадене на меда.Преградни дъски слагам само на стеснените под 6 рамки.

  4. #304
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Сега,по молба на виден ИПМ ще споделя,че стеснявам още с последното вадене на меда.
    Туй не за пръв път го казваш, но не знам колко от колегите са се усетили и са му обърнали внимание Майсторе

  5. #305
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Само ще спомена, че за първа година Астрата-Димитровче-Богоридичка ( Aster novi-belgii) мирише! От години го гледаме в двора, никога не е ставало толкова огромно, мирише, много продължителен цъфтеж, а пчелите и другите насекоми са на орляци! Събират прашец, но за пило не съм сигурен!
    Този пост е редактиран от Вълчан; 14.11.2019 в 07:51.

  6. #306
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    В моя двор също всичко е нацъфтяло и е пълно с насекоми, но няма никакви пчели, най-близките пчелини са на разстояние 300-400 метра.

  7. #307
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Страхотно топло време днес.Гледайки как повечето кошери са активни си наруших принципите и отворих няколко кошера, да проверя най-вече запасите.Резултата от запасите ми хареса.Прегледах 4 кошера по-обстойно.В двата силни пило нямаше , а в слабия и средния имаше пило двустранно на по 2 пити колкото цигарена кутия.Имаше пило разновъзрастово, включително и прясно от днес.Не си спомням някога да съм виждал толкова пило по това време.Надявам се пчелите да си знаят работата.

  8. #308
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Жоре, на мен този език ми е втори майчин, ама тук повечето.се чудят на каква шльокавица пишеш. Бъди добър и давай в превод.
    От къде получават вода зимуващите пчели
    Източник:
    http://nau4im.ru/otkuda-poluchayut-z...hely-vodu.html

    Водата като незаменим жизнен продукт е толкова необходима за пчелите през зимата, колкото и през лятото, но само в различно количество. През лятото, когато се отглежда голямо количество пило, разбира се, има много повече вода, отколкото през зимата, когато всички жизнени функции на пчелите са сведени до минимум. Въпросът е откъде пчелите получават вода през зимата, получили надеждно осветление благодарение само на проучванията на неуморния проф. Цесельского.
    Преди Цесельского въпросът с водата беше решен по различен начин: някои, например, мислеха, че пчелите събират атмосферните утаявания под формата на роса на тавана и по стените на зимуващия кошер и затова се опитваха да поставят кошерите на студа, без подходящо покритие на стените и тавана, за да дадат възможност на росата да се утаи по тези места във възможно най голямо количество и наистина водата течеше като потоци в кошерите и дори замръзваше в ледени висулки, но пчелите не я използваха, защото, страхувайки се да не замръзнат, те не можеха дори да се доближат твърде много до твърде студени предмети.Други вярвали, че пчелите знаят тайната на разграждането на меда в съставните му части и тъй като медът съдържа голям процент вода, пчеларите, които вярвали в това,били напълно спокойни за пчелите си. Трети, считали пчелите за добри химици, те твърдяли, че нашите малките медоноски могат да извличат вода от кислорода във въздуха, и следователно, те устроивали така кошерите през зимата, че чрез вентилация да им доставят най-голямо количество кислород. Четвърти авторитетно заявили, че ако пчелите нямат достъп до вода през зимата, те ще страдат от жажда и затова за тази цел поставили специални поилки.
    Учените пчелари са говорили много за водата и са измислили много начини да задоволят пчелите при тази тяхна нужда, но пчелите са живели по свой начин и ако изобретeните методи приложени на пчелите в лад или не им навредили, изобретателите са считали себе си за Колумб, открил Америка в пчеларското дело; в онези случаи, когато изобретените методи за снабдяване на пчелите с вода доведоха до трагични резултати, авторите на проектите мълчаха, чесайки главите зад тила огорчено.

    Професор Цесельский по наше мнение подходи към решаването на въпроса за добив на вода от пчелите през зимата от най-близката и вярна страна. На първо място, той обърна внимание на хигроскопичността на меда, т.е. на неговата способност да абсорбира влагата от външния въздух, като други вещества освен пчелния мед, като например: сярна киселина, сол, захар и др.,
    Цялият ред от експерименти, направени от Цесельским, показаха, че гъстият, но не захаросан мед за два до три дни се увеличава един и половина пъти спрямо собственото му тегло, ако се постави съд с вода близо до него. Естествено, медът се увеличава в обем поради водни пари, поглъщайки ги от въздух, наситен с вода. Наситеният и разтворен до такива граници, мед става способен да задоволи жаждата на зимуващи пчели.
    Познавайки тези свойства на въздуха, вече е лесно да се стигне до окончателно решение на въпроса за добива на вода за пчелите през зимата. Ако например пчелите поддържаха температурата на зимния клуб равна на температурата на издишания от тях въздух, тогава, разбира се, в гнездото нямаше да се получи утаяване на влага, а гъстият мед в пчелното ложе щеше да остане гъст, без да може да задоволи жаждата на пчелите ,
    Но пчелите , както вече знаем, според инстинкта си, изкуствено понижават температурата на зимното ложе до много крайни граници, тоест до 10 ° С .; под 10 °, пчелите, по собствена свободна воля, не могат да позволят на температурата да спадне, тъй като след такъв спад, ако се случи по някаква причина, неизбежно ще настъпи измръзване и смърт; но дори тези 10 ° са напълно достатъчни за издишания от пчелите топъл и влажен въздух, понижен до общата температура на гнездото (т.е. до 10 °), за да отдели излишната влага от себе си.
    Гъстия незапечатан мед, разположен в зимното легло, влизащ в контакт с излишната влага на охладено пчелно дишане, веднага ще се насити с вода и ще се втечни до необходимата за пчелите степен. Следователно семейство, зимуващо при такива условия, ще бъде в благоприятно положение по отношение на получаването на влагата, необходима за живота му. Ето защо в гнездото на зимуващи пчели винаги можете да намерите по-голяма или по-малка група с разпечатани килийки с мед. Колкото повече влага има в гнездото, там ще има по-малко разпечатани килийки и, обратно, колкото по-малко влага е в гнездото, толкова повече ще има разпечатани килийки .

    П.П.За превода не давам 100% гаранция / колкото мога -толкова.

  9. #309
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Колкото повече влага има в гнездото, там ще има по-малко разпечатани килийки и, обратно, колкото по-малко влага е в гнездото, толкова повече ще има разпечатани килийки .
    От тук можем ли да направим обосновано предположение, че ако в гнездото има първоначално много незапечатани килийки с храна, то пчелите по време на зимуването ще поддържат по-висока температура в кълбото за да не се втечни? Или не можем? То всъщност ние че можем - можем, но дали ще сме прави?

  10. #310
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    От тук можем ли да направим обосновано предположение, че ако в гнездото има първоначално много незапечатани килийки с храна, то пчелите по време на зимуването ще поддържат по-висока температура в кълбото за да не се втечни? Или не можем? То всъщност ние че можем - можем, но дали ще сме прави?
    Ами затова мозъците дават разово за да могат да запечатат а тук в страната на киселото мляко се препоръчва комкане по 200 гр. чукундур за пило през ден а после бухат инверта в късна есен което е супер щуротия.

 

 
Страница 31 от 51 ПърваПърва ... 21293031323341 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •