Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 51 ПърваПърва ... 364445464748 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 510
  1. #451
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Аз също съм убеден, че захарта не е това което беше!
    Всичката захар продавана у нас е тръстикова. Преди г-жа "Йес Сър", Меглена Кунева (Пръмова) ,да ни уреди със забрана за отглеждане на захарно цвекло у нас захарта се правеше от него ,чукундура. Ракиджиите търсят сръбска захар. Защо ли?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #452
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    В общи линии консумират ли прашец всичко е 6. Т.е. докато се внася прашец и е достатъчно топло за да се облитат, колегите може да безчинстват със захарта колкото си искат! Според мен де
    ,,И тези произведения включват колосално натоварване. С живо тегло от 4-6 кг, силно семейство може да внесе в кошера и да обработва 2-3 пъти голяма маса нектар на ден.Изследователите едно време вярвали, че пчелите се износват от събирането на пчелен мед. Експериментите на Анна Маурицио обаче опровергаха това мнение: само по себе си обработката на големи порции въглехидратни фуражи не предизвиква забележим ефект върху живота на пчелата, но отново при едно условие - достатъчно количество прашец. Затова отново полени!
    Истинското му значение в тази фаза на работа се потвърждава от практиката за частично заместване на меда през есента със захар, която стана широко разпространена през последните години. При такова подхранване съдържанието на протеин в пчелата намалява. Това се дължи на факта, че при производството на мед, особено на захар, пчелите са принудени да изразходват част от протеините в тялото си за производството на ензими, предназначени да подобрят качеството на фуражите (инвертаза, диастаза, инхибин и др.). Въпреки това, с достатъчно запаси в гнездото на пчелен хляб (консервиран прашец в клетките на питите), разходите след това бързо се възстановяват.
    Тези факти изглежда помагат да се разбере причината за крехкостта на летните пчели.
    Интересно е, че пчелите, които по някаква причина са преминали към летяща дейност, престават да се интересуват от прашец.
    Нека направим няколко малки изчисления. Семейство пчели средно през лятото носи 2-2,5 кг мед на ден, теглото на един товар е около 30 mg. След като направи своята "норма" за един ден - около 10 "пътувания", пчелата ще внесе 0,3 г. в кошера. Така, за да събере 2-2,5 кг мед, семейството ще трябва да изпрати 7-8 хиляди работници за работа на полето. Това е по-малката част от колонията, тъй като през лятото в силна колония са концентрирани 50-60 хиляди пчели. Преобладаващото мнение дори сред пчеларите, че основната лятна работа на едно семейство е събирането на нектар, е погрешно.
    Пчеларите обаче са прави и за друго: именно полетната дейност през лятото е критична фаза както за съществуването на семейството като цяло, така и за отделните индивиди. От непълните 40 дни, през които работната пчела е предназначена да живее през лятото, тя прекарва най-много (20-21 дни), работейки в кошера, но последните дни винаги са на полето.,,

  3. #453
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Топлата зима, взема своето при първото по- сериозно застудяване. Един от кошерите е умрял от глад. Установих го като тръгнах да им раздавам питки, реших да ги дам през 2021г. и това се оказа грешка, а същия кошер, като и останалите по коледа при 15 градуса се облитаха здраво. Почти всички останали са ударили тавана и май че се видяхме в точното време. Кълбетата изглеждаха добре, разположени на между 4-6 рамки. Иначе грешката я отчитам като моя, друг път винаги по Коледа си организираме среща и си виждаме и казваме болежките, ама ще ми е за обеца на ухото.

  4. #454
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Защо го очиташ като твоя грешка.Ако си оставил достатъчно септември-откомври и сега са умрели от глад за мен грешката не е в теб,а в пчелите...При мен ако се случи това се радвам,ако не е имало друга причина да намалеят запасите.Напримерно натравяне септември.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #455
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Аз съм мислел, че е било достатъчно, но те са мислели друго. Натравянето го изключвам като възможност, тъй като съм в такъв район, където няма от какво да се натровят.

  6. #456
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от viktor tit Виж публикацията
    Аз съм мислел, че е било достатъчно, но те са мислели друго. Натравянето го изключвам като възможност, тъй като съм в такъв район, където няма от какво да се натровят.
    Ако си оставил 12кг най малко мед септеври и сега ги намираш гладни без да има странични фактори за това.Не си ли задаваш въпроса:
    За какво са ми тия майки като ядат толкова много?Аз такива майки ги ликвидирам рано напролет...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #457
    Наблюдател
    Регистриран
    31.05.2016
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Община Аксаково
    А дали е имало майка?

  8. #458
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Djoro Виж публикацията
    А дали е имало майка?

    Те тия без майки в неговия раьон приключиха мача още октомври-ноември...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #459
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от viktor tit Виж публикацията
    Аз съм мислел, че е било достатъчно, но те са мислели друго. Натравянето го изключвам като възможност, тъй като съм в такъв район, където няма от какво да се натровят.
    Интересното за мен е пило имаха ли покойниците ти и ако да, колко беше то?

  10. #460
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    А кажи как ги разбираш тези майки, които са 2020г. дали яде малко или много. Имаха и майка и пило около 5 см. в диаметър.

 

 
Страница 46 от 51 ПърваПърва ... 364445464748 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •