Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 29 от общо 29
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Поставям ги следобед към 17 часа и на другия ден към 10 вадя меда.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от bor4o111 Виж публикацията
    Имш предвид пласмасовите нали?? С по осем или повече входове? Аз също ги
    пробвах и нещо не съм очарован а има колеги които твърдят че самоделките не вършели работа. Твоите с мрежа с три изхода ли са???
    С четири изхода са, по ми е лесно да направя квадратна пчелогонка, отколкото триъгълна. Според мен най оптималния вариант (за ДБ системата) е работа с два магазина и ползването на ханеманова решетка, макар че и без нея значително се облекчава работата по ваденето на меда.

  3. #23
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    С пчелогонки не става. Това го пробвах миналата година. Винаги остават по няколко заблудени пчели във всеки един корпус, и най-накрая когато ги закарах корпусите в помещението с разпечатващата машина и центрофугата, настана един малък сюрприз. Излетяха отнякъде няколко стотин пчели и започнаха да се врат навсякъде. Налепиха се по прозорците, напъхаха се в корпусите на луминисцентните лампи, кацаха по меда, по машините, по ръцете, по главите - страхотно шоу. С всеки следващ ден носехме още и още пчели и те ни се пречкаха в ръцете и краката. Жал ми беше да ги избивам, пък доброволно не искаха да напускат въпреки отворените прозорци и настойчивите подканвания с метлата. Вечерно време се скупчваха в един ъгъл и там стояха под формата на едно малко рояче. На другия ден отново плъзваха и се навираха във всяко едно ъгълче на помещението. Оплюха ми прозорците с нещо като восък - няма измиване, дори и със сапун.

    Та вместо пчелогонка аз предлагам една машина за смитане на пчелите от рамката - виждал съм я по клипчетата. Тази година ще си направя такава машина, а сметените пчели директно ще станат на отводки. Това също от клипчето. И какво се получава най-накрая - с един куршум - два заека. Пити с мед, изчистени на 100% от пчелите и в същото време десетки килограми пчели, чакащи да ги разпределя с черпака в нови отводки. Естествено преди това ще ги изчистя от акарите. И понеже съм нагъл и съм в остър дефицит на изградени рамки - директно ще изсипвам пчелите в нови кошери с по 10 чисто нови неизградени рамки. После им хвърлям и една нова майка и ги оставям да се оправят както могат. Миналата година го правих този експеримент и се оказа сполучлив на 100% - всички експериментални нови семейства на голи рамки оцеляха, развиха се, презимуваха и сега към днешна дата са в супер състояние.

  4. #24
    Наблюдател
    Регистриран
    09.11.2010
    Мнения
    33
    Матеев БЛАГОДАРСКО за винаги споделяните и искрени мнения.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Най лесно е да няма нито една пчела в корпусите (магазините) - отлепяш ги и носиш, но това няма как да стане без да се прехвърля пита по пита. Мисля че прехвърлянето на пити след пчелогонка в празен корпус и прекарването им през машината за смитане ще бъде едно и също?

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ама те и пчелите са много нахални. Дори и корпуса да е изчистен на 100%, после докато се носи към камиона, около него летят хиляди други пчели, и все ще се намери някоя да кацне и да се скрие между питите. Направо съм се видял в чудо и не знам какво да измисля. Все пак ми се иска да е някакъв хуманен метод, иначе най-ми е лесно да пусна една димка с отровен газ вътре в каросерията на камиона (моето всъщност е херметично затварящ се фургон). Такива димки се намират лесно. Ползват ги производителите на гъби за избиване на акарите в цяло едно помещение с площ от няколко стотин квадратни метра.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Когато има принос пчелите не обръщат внимание на извадените пити, но когато няма тогава става проблем. В такъв случай ползвам за пренасянето десетина сандъци с размер на магазин само че от долу затворени с печатарски плаки и отгоре го завивам с платнище. Вече в буса прехвърлям и питите в празни магазини и така, малко повече хамалогия но няма начин. Но колко и да внимавам винаги успявам да внеса някоя пчела в помещението дето вадя меда.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ама те и пчелите са много нахални. Дори и корпуса да е изчистен на 100%, после докато се носи към камиона, около него летят хиляди други пчели, и все ще се намери някоя да кацне и да се скрие между питите. Направо съм се видял в чудо и не знам какво да измисля. Все пак ми се иска да е някакъв хуманен метод, иначе най-ми е лесно да пусна една димка с отровен газ вътре в каросерията на камиона (моето всъщност е херметично затварящ се фургон). Такива димки се намират лесно. Ползват ги производителите на гъби за избиване на акарите в цяло едно помещение с площ от няколко стотин квадратни метра.
    Направо с газовата горелка, мамка им и нахалнички.

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2012
    Мнения
    72
    Когато няма паша ,за ваденето на питите трябва да се вземат предпазни средства,просто няма друг начин,иначе загиват страшно много пчели,опастност от нападение и т.н., а миналата година и осите създаваха големи проблеми.В пчеларството не всички неща стават по най-бързия начин,както на нас ни се иска.Моя скромен опит е следния.За предпазване от налитане на пчели и оси в корпусите с меда за центрафужене ,използвам капаци,същите като тези на кошерите,слагам един на количката,обърнат обрато,в него слагам 3 корпуса и захлупвам отново с капак и така транспортирам.На другия пчелин където нямам излишни капаци,ползвам тънкото найлоново фолио,това което е на руло,обвивам един път целия корпус,прилепва много добре.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •