Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 331 от 683 ПърваПърва ... 231281321329330331332333341381431 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,301 до 3,310 от общо 6828
  1. #3301
    Потребител
    Регистриран
    30.07.2015
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Североизточен
    Прочетох доста за търтовката и това в групата го прочетох.Въпроса е да не станат и дали са търтовка(няма седмица да ги чакам да станат) и дали са при условие,че нямат маточници със контролна пита а и няма яйца на търтовка.Днес придадох плодна майка в клетка струва ми се добре я приемат не се мъчат да я убият подават езичета вътре,ще видим след два дни.

  2. #3302
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Здравейте,сложих магазините на 4отводки които са на 10рамки във събота но не искат да се качват да градят рамките ги сложих през една както трябва но имам сложена ХР.не вярвам да пречи тя за да не се качват да градят в магазина
    ХР действително пречи на медосбора. Ползва се само в определени случаи и за определено време. Ако ползваш ХР постоянно, по-скоро губиш.
    П.П. Направи както те съветват колегите, пускаш плодникова пита през магазина....може и две. И после да не забравиш, че си пуснал пита.....

  3. #3303
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    И аз днес си открих търтовка....снасяща....даже върху пергата. Взех и всички пити (нещо като гол рой), отавих я само на празни магазинни пити и една пита с отворено пило и яйца от друг кошер. Ще видим кво ще стане.

  4. #3304
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    ХР пречи само на не достатъчно силните семейства. Иначе метода с пускане на плодникова рамка през магазина, вдига по бързо пчелите в магазина. Аз от две години не ползвам ХР, в магазина слагам една рамка по-малко и когато пчелите залеят средните рамки с нектар, тогава добавям липсващата рамка. Ако 3-4 рамки в средата на магазина са залети с нектар, майката не се качва или ако се качи ще е за малко и в най ниската част на рамката. Това не е проблем.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #3305
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Съгласен съм с Евгени. Аз също не ползвам ХР, защото според мен при ДБ системата не е необходимо. Не съм поставял и по-малко магазинни пити, защото имам наблюдения, че майката рядко се качва да осеменява магазиини пити, при наличие на плодникови. Почти не съм имал случаи на пило по магазинните рамки. Там където имам втори корпус (два магазина) и са сложени плодникови рамки, при започването на главната паша пчелите сами избутват майката към първи корпус, като не и дават шанс да снесе в освободените от пило килийки.

  6. #3306
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    ХР пречи само на не достатъчно силните семейства. Иначе метода с пускане на плодникова рамка през магазина, вдига по бързо пчелите в магазина. Аз от две години не ползвам ХР, в магазина слагам една рамка по-малко и когато пчелите залеят средните рамки с нектар, тогава добавям липсващата рамка. Ако 3-4 рамки в средата на магазина са залети с нектар, майката не се качва или ако се качи ще е за малко и в най ниската част на рамката. Това не е проблем.
    И това беше успокоение за мен до тази година когато по време на акацията не проверих магазина за пило на един от кошерите, и после не само чистих търтеево от две пити магазини, но на на още една имаше и работническо .Кошера бе с два магазина и като екстра ги гоних и по дърветата понеже семейството бе заложило маточници на тези пити, и аз спокоен че няма други маточници си свирках ,а като ги видях после отворени разбрах от къде ми е дошло на главата.Така че не се надявайте,че майката стои само в плодника.

  7. #3307
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Съгласен съм с Евгени. Аз също не ползвам ХР, защото според мен при ДБ системата не е необходимо. Не съм поставял и по-малко магазинни пити, защото имам наблюдения, че майката рядко се качва да осеменява магазиини пити, при наличие на плодникови. Почти не съм имал случаи на пило по магазинните рамки. Там където имам втори корпус (два магазина) и са сложени плодникови рамки, при започването на главната паша пчелите сами избутват майката към първи корпус, като не и дават шанс да снесе в освободените от пило килийки.
    Слаби ти са семействата, при мен осеменяват и втория магазин.

  8. #3308
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Щом на контролната рамка не са направили маточници и нямаш никъде снесени пресни яйца значи си имат майка която още не е почнала да осеменява .
    Милен Михов

  9. #3309
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    На един осмак ДБ на 2 плодника му свалих майката в долния плодник с ХР. Вчера като му махнах ХР и му шибнах още 2 магазина, започна да пълни като луд.....тая вечер го проверих набързо, за 24 часа е напълнил един магазин 8р. За мен лично ХР по-скоро пречи на медосбора и трябва да се ползва само в определени моменти.

  10. #3310
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    За мен лично ХР по-скоро пречи на медосбора и трябва да се ползва само в определени моменти.
    ХР се ползва при слаби и кратки паши също и при не добре подготвени семейства целта е по бързо блокиране на майката,а при очаквана силна и обилна паша е напълно излишна.

 

 
Страница 331 от 683 ПърваПърва ... 231281321329330331332333341381431 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •