Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 278 от 683 ПърваПърва ... 178228268276277278279280288328378 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,771 до 2,780 от общо 6828
  1. #2771
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Колега разбирам какво казваш но имам опит само две години и има много да уча но решението което предлагаш както разбирам е ако все още няма излюпени млади неоплодени майки а щом кошерите се роят явно има.Ами ако се върне тази майка от полет и влети в кошера с плодната какво става плодната просто няма шанс.

  2. #2772
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    На теория кошер в роева треска може да се рой след унищожение на маточниците майката снася яйце и пак се рой.

  3. #2773
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Колега разбирам какво казваш но имам опит само две години и има много да уча но решението което предлагаш както разбирам е ако все още няма излюпени млади неоплодени майки а щом кошерите се роят явно има.Ами ако се върне тази майка от полет и влети в кошера с плодната какво става плодната просто няма шанс.
    Виж нещо не разбрах това с майките но каза че си направил отводки преди по принцип се прави разделение на летящата пчела на 2бр. на другия ако искаш на още 2бр. по този начин:
    Разделянето се извършва в празен кошер със същата форма и цвят. Поставяте го до кошера със семейството, което ще делите. От него изваждате половината от питите с меда, пилото и пчелите по тях. Внимавате в кой кошер ще попадне майката. След като ограничите гнездата с преградните дъски, кошерите, вече затворени, отстранявате на равни разстояния от около 50 см от предишното положение на входа на разделяния кошер. Цялата манипулация извършвате в обедните часове, когато повечето от пчелите са навън. Връщайки се, те не намират входа на старото му място и се устремяват към входа на единия или другия кошер. Ако в единия навлизат повече, изместете го малко встрани. Вечерта на семейството без майка давате съешена майка или зрял маточник. През следващите дни отдалечавате постепенно кошерите един от друг, докато достигнат на определените им постоянни места.
    При този начин на изкуствено роене се получават жизнени семейства с пчели от различна възраст.

    След това ако някоя майка не се заплоди обединяваш ако искаш и всичките зависи от целите. И това е желателно да се прави при запечатан маточник.

  4. #2774
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Виж нещо не разбрах това с майките но каза че си направил отводки преди по принцип се прави разделение на летящата пчела на 2бр. на другия ако искаш на още 2бр. по този начин:
    Разделянето се извършва в празен кошер със същата форма и цвят. Поставяте го до кошера със семейството, което ще делите. От него изваждате половината от питите с меда, пилото и пчелите по тях. Внимавате в кой кошер ще попадне майката. След като ограничите гнездата с преградните дъски, кошерите, вече затворени, отстранявате на равни разстояния от около 50 см от предишното положение на входа на разделяния кошер. Цялата манипулация извършвате в обедните часове, когато повечето от пчелите са навън. Връщайки се, те не намират входа на старото му място и се устремяват към входа на единия или другия кошер. Ако в единия навлизат повече, изместете го малко встрани. Вечерта на семейството без майка давате съешена майка или зрял маточник. През следващите дни отдалечавате постепенно кошерите един от друг, докато достигнат на определените им постоянни места.
    При този начин на изкуствено роене се получават жизнени семейства с пчели от различна възраст.

    След това ако някоя майка не се заплоди обединяваш ако искаш и всичките зависи от целите. И това е желателно да се прави при запечатан маточник.
    Колега отводките ги направих с плодните майки още на 30 април като отнех по 4 пити с пило на кошер и на тяхно място сложих да градят като в кошера оставих по 2-3 маточника а може и да съм пропуснал някой но плодна майка няма в кошера .Кошерите някои бяха с два магазина и много силни но пуст дъжд.И от вторник ловя рояци та кошерите са явно с излюпени майки и твоят метод май не става.Разделяне на кошер съм правил но има излюпени вече млади майки.Въпроса е дали мога в това състояние да спра роенето-в книгите пише да отворя кошера и да орежа всички маточници без един но колко има излюпени в него!!

  5. #2775
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Да метода за който говорих е преди запечатване на матояниците преди излитането на роя. Ти говориш за роева треска.

  6. #2776
    От една година пчелите са ми слабост обаче като работя около тях още имам някаква нервност даже малко страх.Адреналина ми се вдига доста.Въпроса ми е дали е нормално или вече трябвяада съм им свикнал

  7. #2777
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Това е също,когато си отишъл на училище без домашна или не си си научил урока.....Като си "напишеш" домашната и "научиш" урока сам ще разбереш,че пчелите не са толкова страшни.

  8. #2778
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    От една година пчелите са ми слабост обаче като работя около тях още имам някаква нервност даже малко страх.Адреналина ми се вдига доста.Въпроса ми е дали е нормално или вече трябвяада съм им свикнал
    Колега, ако играете на гоненка из пчелина, може и да ти се вдига адреналина.
    Вече трябва да те мързи още преди да си вдигнал първия капак

    Страхът от пчели се лекува като си намажеш ръката със сироп, държиш на прелката и чакаш пчелите го изчистят.
    Жилят ме като ровя в плодника или ако някоя заблудена се удари в мен, но никога досега не се е случвало да ме нападат докато си седя мирно.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #2779
    Така е много грешки правя .Днес отидох да окося късно вечерта затворих прелките но явно едната не както трябва когато моторната коса чукна по кошера прелката се отвори.....е не знаех че имам толкова пчели в този кошер.Интересното е че винаги този кошер ме напада другия няма проблеми с мене.

  10. #2780
    Вече съм почти сигурен че единия кошер е агресивен...всичките ми ухапвания са от него .Въпроса ми е какво се прави с агресивен кошер

 

 
Страница 278 от 683 ПърваПърва ... 178228268276277278279280288328378 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •