Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 619 от 683 ПърваПърва ... 119519569609617618619620621629669 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,181 до 6,190 от общо 6828
  1. #6181
    Наблюдател
    Регистриран
    26.01.2018
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Здравейте. Аз направих две отводки тази година и така да се каже имам проблем с едната.
    След като прецъфтя акацията,изцентрофужих меда и направих отводките по 2 метода на един приятел пчелар.
    Първата. Пренесох рамката на която беше майката в друг празен сандък,добавих рамки със разновъзрастово пило, мед и прашец. Отводката се разви изключително бързо(все пак майката не е спирала да снася) Осиротелия кошер си заложи и направи маточници. Майката се излюпи и заплоди. Идеално...силни и отводка номер 1 и осиротелия кошер. дадоха повече от очкваното.
    Проблема е с отводка номер 2. Взех рамки с прясно снесени яйца,млади пчели, мед и прашец. (пчелите сами да си направят маточник от пресните яйца). съответно старите напуснаха отводката и аз стесних входовете. даже и сложих изцентрофужените рамки да си ги оближат. След това видях доста маточници, но ме посъветваха да не ги пипам и най-вероятно там ми беше грешката, трябваше да унищожа по-дребните и невзрачни маточници,но не го направих. Впоследствие се е излюпила някоя майка която ги е унищожила.
    И от тогава не върви и не върви с тази отводка, майката уж се оплодила,но много малко пило имаше по рамките, а за млада майка трябваше да няма място от пило и аз да не смогвам да добавям рамки, но уви.
    Та проблема е следния: по външни фактори и прегледи, семейството се държеше нормално с изключение на малкото пило. не стигна и до 5 междурамия за слънчогледа, а другата отводка напълни магазин и половина.
    Сега го слушам от време на време много слабо жужи и незнам как да постъпя, дали да го опаковам със изолация отвън за да помогна на малкото пчели да топлят кълбото по лесно или да го оставя пък да видим как ще изкара и докога?
    Като цяло се виждат малко разпечатки под кошера понеже е с изцяло мрежесто дъно, даже и без прашецоуловител, хранят се.
    Та стигнах и до някой заключения.
    1. Занапред ще си поръчвам готови оплодени майки...
    2. Тази практика по този начин нещо не ми изнася, за мен доста стрес и ужилвания като за първа отводка (шегувам се за ужилванията, просто не ми изнася)
    3. губи се много време докато пронесе новата оплодена уж майка и тя я се върнала я не.
    4. ако поради липса на готови оплодени майки се стигне до направата на отводките по този начин поне ще знам че трябва да разредя маточниците и да оставя няколко хубави и едри.

    Моля, изкажете някакво мнение

  2. #6182
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не прави нищо няма смисъл от затопляне или тем подобни, защото това не помага а само вреди, да има храна и каквото стане. Променянето на температурния режим по това време не е добра идея. Аз всяка година си оставям по няколко резервни майки с по една шепа пчели в едни сандъчета с тънки дъски, направо са на снега и нямат проблеми. Но помисли с калпава майка и малко пчели пролетта какво ще стане, ще се мъчи и нищо. И не зная кой те учи, но така отводки не се правят

  3. #6183
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    ОК, cepar4o, и без това щях да пиша в темата за кошерите, ама може и направо тука.
    По твойте въпроси - упражнението с отводка 2 е глупост /така съм казвал няколко пъти тук у форума и това е според мен/, ти се преценяй за нататък. Отводка 1 ти е показала правилния подход.
    "Поръчването на готови оплодени майки" е голямо тото, ако си хазартна личност може да се пробваш. Но може да си докараш и неприятни емоции.
    Продължавам по картинката оттатък. Не се увличай много по лекции и лектори, всички са големи сладкодумци но не приемай всичко казано от тях едно към едно. Ей го ще стигнеш и до Венер, и до клиповете на Бай кой беше и т.н., винаги има нещо премълчано... Задавай си въпроси и си отговаряй сам за себе си. Колко мед искаш да произвеждаш, например. И защо? С колко труд, много ли, малко ли... Каква е пашата при теб??? Районът какъв е, има ли кошери, колко, какви, какви хора се занимават с пчеларство? И някои неща ще ти се изяснят сами по себе си.
    Мой съвет - категорично и веднъж завинаги се ориентираш към медодобив от рамки с размер 1/2 ДБ, т.е. височина 16 см. Оттам нататък, ако магазините /корпусите за медодобив/ са ти десетрамкови, на първо време няма никакво значение плодникът надолу с какви рамки ще бъде. Според височината на рамките избираш броя на корпусите, за да осигуряваш необходимия обем за гнездото. И като си избистриш техниката на работа и натрупаш опит, а и ако увеличаваш бройката, постепенно ще преминеш към един размер на който да ти останат плодниковите рамки. Това е.
    Тва с помощните семейства е много примамливо като го четеш отстрани, ама май не е масова практика. Не знам защо. Ти като искаш, пробвай си на някой кошер, по-нататък ще си преценяш струва ли си.
    Същата работа и с подвижното пчеларство. Първо сам трябва да си зададеш много въпроси свързани с него и като си отговориш - ще ти стане ясно.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #6184
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Нещо много важно, хубава майка се прави от силен кошер за да може да захрани добре маточниците. Помощните семейства са голяма работа, увеличава доста добива.

  5. #6185
    Наблюдател
    Регистриран
    26.01.2018
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Благодаря за бързите отговори. Храна има достатъчно и няма да ги пипам, засега само ще слушам от време на време. А като цяло подмора върху мрежата го видях отдолу и наброява 20-30 пчели и малко пред кошера...мисля че не е много.
    Ам този човек е с дълъг стаж в пчеларството доколкото знам, споделяме идеи, аз чета тук споделям кое ми е харесало кое не, но всеки е стигнал до някакъв начин...който на мен не ми допада.
    Може би не е тук мястото но споделете най-продуктивния за вас начин за направа на отводки. В темата за отводките нещата са много разпокъсани...единствено много добре е обяснено за празния магазинен корпус където на покривната табла се е закачил малък рой и т.н. ит.н.
    Благодаря.

  6. #6186
    Наблюдател
    Регистриран
    26.01.2018
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    ОК, cepar4o, и без това щях да пиша в темата за кошерите, ама може и направо тука.
    По твойте въпроси - упражнението с отводка 2 е глупост /така съм казвал няколко пъти тук у форума и това е според мен/, ти се преценяй за нататък. Отводка 1 ти е показала правилния подход.
    .
    Да има доста въпроси на които търся отговори и сега.
    Далеч съм от нещо по-голямо от 15 кошера. В момента имам 4,но знае ли човек след година две може и да бъдат не 15 ами 30.
    Доставя ми удоволствие да чета и да се занимавам с пчелите, както и да въртя центрофугата.
    Относно пашата: района е богат на Аморфа. Покрай дунава съм виждал и пчелари от други населени места с платформите. Акация при мен слабо ама не без хич. Слънчоглед садят доста. Липата я няма баш.

  7. #6187
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Районът е много добър за пчеларство, стига да не е пренаселено с кошери. Ако стационарът ти е далечко от аморфата - да, струва си да ги закараш дотам. Но пак ти казвам - трябва първо да можеш да си зададеш едно десетина въпроса и като си отговориш сам на тях, ще си прецениш.
    Ако искаш да научиш нещо от форума, ще го четеш от самото начало, най-старите теми и първите страници, докъдето ти е интересно. Иначе няма как да се ориентираш и да попаднеш на най-доброто.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #6188
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Козлодуй е добър район за пчеларстване и като цяло покрай Дунав са силни районите. Има си тема за отводки можеш да я прочетеш да пробваш някой метод пролетта. Аз съм аматьор с 5 години стаж и не работя с апарати, пролетта осиротявам 2та ми най добри кошера, на 4тия ден изрязвам ако има запечатани маточници и после на 13тия ден правя отвдките. От 1 кошер пробирам по 20 маточника от 2та правя 40 отводки.

  9. #6189
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Това са с помощните семейства 2017г. над 40кг. само от слънчогледа. 2018г. много закъснях и помощните не бяха готови на време.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри WP_20170712_001.jpg‎  

  10. #6190
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    А-ма-тьооор
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 619 от 683 ПърваПърва ... 119519569609617618619620621629669 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 22 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 22 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •