Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 175 от 683 ПърваПърва ... 75125165173174175176177185225275675 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,741 до 1,750 от общо 6828
  1. #1741
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Направих грешката да не доближа рамките в кошера и сега имам 10 плътно долепени рамки в 12 ДБ кошер. Така са ги надградили в горния си край, че при последното отваряне преди 10-на дни при опит да ги доближа пчелите се затискат без да мърдат и съм принуден да ги оставя раздалечени. При отварянето вчера да погледна как е пилото се отказах при първите две, така са ги замостили, че потича мед при опит да бъдат изкарани. Притеснява ме че не мога да ги прегледам, а и в момента с тази суша няма нектар и ме е страх да не възникне нападение. Моля, дайте съвет как да процедирам и да "нормализирам" рамките преди пролетта.

  2. #1742
    Никак, остави ги така и си свиркай. За зимува така е по-добре. Напролет ще разпечатваш и ще ги подрязваш.

  3. #1743
    Наблюдател
    Регистриран
    06.07.2015
    Мнения
    1
    Здравейте!Интересува ме какъв е минималният размер като брой междурамия с пчели на една отводка,достатъчен за да може да презимува успешно.Естествено става дума за пчели,излюпени през август и септември .

  4. #1744
    Потребител
    Регистриран
    23.08.2013
    Мнения
    69
    Пчеларски район
    Плевен
    Тази зима имах няколко (6-7) успешно презимували "кошера" на по 2-3 междурамия.От 2 не съм вадил мед, другите дадоха по няколко кг.Изводите си ги направи сам.Предполагам че си трябва сериозен опит и труд да направиш от такова презимувало семейство нормален кошер.

  5. #1745
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Юрий Цветков, това означава, че не мога да ги пипам въобще...няма проверка за пило...за майка...иначе външното състояние на семейството е добро, при положение че се разви от две рамки, след презимуването, но пък май наистина ще е по добре да не ги отварям в плодника, че може да смачкам майката или да предизвикам нападение с тоя мед дето се разтича веднага. Аз поне незнам дали имам други възможности, без да рискувам безопасността на майката?!

  6. #1746
    Може да си ги преглеждаш. Вадиш най крайната пата и после другите леко ги избутваш и си ги вадиш. После по обратния ред. Имам предвид че е по-добре да зимуват на по-голямо разстояние между питите.

  7. #1747
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Цитат Първоначално публикувано от Александър А.А. Виж публикацията
    Не купувай изградени пити,слагай основи-ще си ги изградят.тъкмо докато майката се оплоди ше си имат работа-вади медови и на тяхно място слагай основи,ако се наложи след време им върни медовити да си ги почистят и пренесат запаса.Аз бих направил това.
    Днес това и направих.Двата маточника си стоят запечатани.Единият сякаш ми се стори леко побелял.Значи на 24 .07.съм видял запечатан маточник.Ако приемем че е запечатан предишния ден / може и по-рано да е било / е хубаво да не отварям кошера до към 13-14 август което е точно тридесет дена.Така мисля, че съм срещал нещо подобно по темите за майката.Нещо друго трябва ли да правя или да чакам.

  8. #1748
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    86
    Предния път ми направиха забележка колегите че съм разкарал маточник за самосмяна.Сега има два заложени маточника на различни пити.Майката е там.Има прясно,подхранено и запечатано пило.Обмислям единия маточник да остане а другия да го придам на друг кошер който върви слаб.Дали ще се получи?

  9. #1749
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от Debi Виж публикацията
    Предния път ми направиха забележка колегите че съм разкарал маточник за самосмяна.Сега има два заложени маточника на различни пити.Майката е там.Има прясно,подхранено и запечатано пило.Обмислям единия маточник да остане а другия да го придам на друг кошер който върви слаб.Дали ще се получи?
    Как смяташ да го придадеш на слабия кошер?

  10. #1750
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    86
    Цитат Първоначално публикувано от kopdoB Виж публикацията
    Как смяташ да го придадеш на слабия кошер?
    https://www.youtube.com/watch?v=IXUJkRusl-Q

 

 
Страница 175 от 683 ПърваПърва ... 75125165173174175176177185225275675 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 16 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 16 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •