Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 388 от 683 ПърваПърва ... 288338378386387388389390398438488 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,871 до 3,880 от общо 6828
  1. #3871
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не разбирам. 20 отводки на 8 рамки към 20.04 ти пускат 20 роя през май и после вадиш от тях още 70 отводки и 150 кг. мед? Ако това е вярно значи е време да осъзная, че пчелар от мен не става и да се откажа от този занаят.
    И аз се чудя защо не можеш да спиш и ти като мен? А сега започва? Феноменално.

  2. #3872
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Далеч съм от мисълта да заблуждавам когото и да е. Закръглих бройката на 90 за по-лесно, всъщност са 87 бр. Дали роевете са били 22, 16 или 12, не помня точно кой колко успя да види, голяма лудница беше, но със сигурност са около това число, и там закръглих за по-прегледно. На зазимяването на единия пчелин /60/ бр миналата седмица, при преглед рамка по рамка повечето, освен дебел меден венец, имаха по две до три цели рамки с мед, които май трябваше да извадя, но не го направих. Тази седмица ще прегледам за последно останалите. Даже си спомням, че пролетта споделих как съм ги цепил и някой ме критикува, че съм можел по-ефективно да го направя, за по-голяма бройка. Да допълня, че на пчелина има пчелар всеки ден, защото е в двора, където работим. Освен това нито ден не съм ги оставил гладни. Може би затова през цялото време бяха кротки и лесно се работеше с тях.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #3873
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Не разбирам. 20 отводки на 8 рамки към 20.04 ти пускат 20 роя през май и после вадиш от тях още 70 отводки и 150 кг. мед? Ако това е вярно значи е време да осъзная, че пчелар от мен не става и да се откажа от този занаят.
    Хихихихи Рости,той го е постигнал защото никой не му е казал,че е невъзможно.Не забравяй все пак,той е ръководител и сам може да мисли.

  4. #3874
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Колега agro, купил си 20 миналогодишни отводки, от тях си извадил 30 отводки с купешки майки. Извадил си мед от първите 20 и си купил още 60 нови отводки. Така стават 90 нови отводки . Ако така са се случили нещата(при добри условия) , сметката излиза. Правилно ли разбирам събитията?

  5. #3875
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Ако искаш от 90 да ги направиш 200. При правилна работа си залагай и брак. От 90 на есен ако си направил всичко как трябва, ще имаш 80 качествени средни семейства... От средно семейств, в периода 15.04 30.06 имаш време и време да правиш отводки, аз бих направил още на рапицата 50-60 отводки с маточници, после от направените отводки до края на юни ще са се засилили доста добре и ще направиш по една отводка, Но си купи по 4-5 кг твърда храна и да им седи на главите, сироп и основи....Целта е постижима, но ти трябва знаещ човек до теб. Човек който е правил такива магарии...

  6. #3876
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Гледам докато ме е нямало пак сте се намесили в божите работи.
    Има 2 неща които пропускате.
    1.Лошия пророк да ли ще познае.
    2.И след първото пръскане на рапицата какво ще стане.
    Но напълно е възможно от 90бр да станат 200бр.Мога да дам на колегата само един съвет.Ако ще ги правиш от 90бр. 200бр стягай се за много работа.

  7. #3877
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    колкото и сироп да даваш от 3 рамки отводка 12 рамки кошер и магазин не можеш да направиш

  8. #3878
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Ако искаш от 90 да ги направиш 200. При правилна работа си залагай и брак. От 90 на есен ако си направил всичко как трябва, ще имаш 80 качествени средни семейства... /.
    Ами той е направил всичко как трябва, зазимил е 60 семейства на 4 ЛР рамки тоест на по 3 ДБ рамки. Ако ги беше зазимил на по 1 рамка щеше да ги направи 200 още на есен. Ако пък на пролет ги събере да станат семейства пак ще има 20... задачки за първи клас.
    Винаги може по-добре.

  9. #3879
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от nyanakiev Виж публикацията
    колкото и сироп да даваш от 3 рамки отводка 12 рамки кошер и магазин не можеш да направиш


    Не мога да се съглася с това твое мнение колега.

  10. #3880
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Колега agro, купил си 20 миналогодишни отводки, от тях си извадил 30 отводки с купешки майки. Извадил си мед от първите 20 и си купил още 60 нови отводки. Така стават 90 нови отводки . Ако така са се случили нещата(при добри условия) , сметката излиза. Правилно ли разбирам събитията?
    Не, не е така, може би лошо обяснявам. Купих през април 20 добре охранени отводки на 7-8 лр рамки, платих повече, отколкото вървят отводките, но не съжалявам, защото бяха силни. Докарах ги точно в цъфтежа на рапицата, на 100 метра от пчелина - хиляда декара. И се почна лудницата - аз ли по-бързо правя кошери, или те се роят по-бързо.
    Докато направя кошери, изтървах доста роеве.По някое време насмогнах на бройката кошери и се започна - цепене и основи за градеж. Не оставих изобщо семейство да достигне 10 рамки, още на деветата и веднага цепене. Това без да купувам майки. Майки 30 бр. общо купувах на два пъти септември, защото на някои кошери им изчезнаха майките и не исках да рискувам да си ги правят през септември. По едно време, колкото изградени пити имаше, се задръстиха със запечатан мед и се наложи да извадя от всичките по една пита и да я изцентрофугирам, да има къде да снася майката. Пак лудница, бягай за втора ръка центрофуга, прави вана, цедки, купих си и парен нож. Така неочаквано и за мене се сдобих със 150 кг мед, та си раздадохме бригадата по някой друг буркан.
    Цялата работа, защото искам да кандидатствам по 4.1 и трябваше да се сдобия със 160 семейства. Накрая видях, че няма да достигна такава бройка и си купих още 90 отводки. Та тези 90 отводки предвиждам да увелича до 200 догодина, така, като направих този сезон с първите 20.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 388 от 683 ПърваПърва ... 288338378386387388389390398438488 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •