Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 672 от 683 ПърваПърва ... 172572622662670671672673674682 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,711 до 6,720 от общо 6828
  1. #6711
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Класическия ДБ с неподвижно дъно си е остаряла технология спрямо тръвните и бортничеството е ноу - хау но спрямо корпусните дори и 10рамков ъпгрейдван ДБ са си двутактови двигатели харчат повече за същите конски сили /в действителност не знам дали е така само предполагам за двигателите/

    П.П.Руските събирачи на перга от пчеловод твърдят че с класическия 12рамков ДБ добитата перга е в пъти по-малко при равни условия с корпусните.Няма ли перга не е добре работата а за липсата на паша не подлежи на коментар ако ще и да си със звездна кошерна система директно телепортирана от Плеядите.

    Всичко зависи от семействата и какво им е кеф да събират и дали този кеф се обвързва с имане в природата, иначе си остава един гол кеф. Аз имам само ДБ в различна бройка рамки. Имало е години в който дванадесетак е фрашкан с прашец, а в други няма такъв. Тази година, този същият ми докара два магазина с акация. След акацията е абсолютен глад, както писа и друг колега. Няма седмаци, няма дванадесетаци. Та, качването в магазина при неналичието на паша няма как да стане, особено ако и семейството е слабо. Обратно, ако е силно, ще се качи и само ще заклейва в очакване на нещо. Варианти дал Господ.

  2. #6712
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Миналата година слънчото се застоя и гонеха по два магазина, може би времето просто не позволява + някои други дребни фактори. Но определено ще тръгна по-бавно догодина, с по-свити кошери преди главната паша и ще увеличавам според нарастването.

    Какви планове имах, какво се случи... И ето пак чакане на 1 година.

  3. #6713
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Миналата година слънчото се застоя и гонеха по два магазина, може би времето просто не позволява + някои други дребни фактори. Но определено ще тръгна по-бавно догодина, с по-свити кошери преди главната паша и ще увеличавам според нарастването.

    Какви планове имах, какво се случи... И ето пак чакане на 1 година.
    Не се притеснявай колега, в земеделието и животновъдството е така- една година правим крачка напред, а на другата две назад! Не си допуснал никакви грешки, освен в очакванията си. Едно да знаеш от батко си- не е ли рекъл Дедо Боже, нищо не се получава! Защото за всяко нектароотделяне си трябва подходяща температура, влажност и атмосферно налягане. И едва сетне идват семействата, които трябва да са в перфектна кондиция, за да внесат в кошера въпросния нектар! Така че, когато няма паша- прави отводки.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #6714
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Относно магазините, може по една летвичка надълго и нашироко да се отлепи , после сежизбичват едни малко и се коват като сржвръщат другите , ще пусна снимки ако те интересува . Аз така правя понеже кошерите са ми стар стандарт и новите магазини не пасват с малко, които ги продават

  5. #6715
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Тая година не изкарах никакъв мед като цяло, и ако може някой да посочи какви са причините основно. Имам 4 кошера.

    Кошерите (дадан блат) бяха доста силни на пролет (постоянно им давах работа да градят), но проверявайки ги сега, нещата са по-слаби. 12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели. Положението при 2 кошера е, пълни плодници, празни магазини. Опитавах да ги залъгвам, но нищо не подейства, а при другите още не са успяли да напълнят плодника.

    Ето може би причините?

    1. Сложих магазините още на пролет с първата паша (в моя район се чака само слънчоглед) с всички пити (основно, за да ги вардят от молеца) - при мен не мога да сложа магазините отдолу, просто са ми стари кошерите и нищо не пасва.
    2. При цъфтежа на липата, спрях да ги подхранвам 2 седмици с надежда, че ще съберат нещо оттам. (Има липа из града, но реално е недостатъчна)
    3. Преди цъфтежа и по време на слъчогледа, времето е било само слъчево и топло. Реално слъчото за по-малко от 2 седмици прецъфте.
    4. Кошерите ги разгърнах още на пролет, когато видях, че са силни, на макс рамки. По 10-11 в плодника.

    Според мен трябваше да ги проверя преди слънчогледа, да стесня плодника на 7-8 рамки и да сложа тогава магазините с по 4-5 рамки и да чакам развръзка, преди да разширявам. Дали така трябваше да постъпя или всичко се дължи на бързо прецъфтеля слъчоглед и МОЖЕ БИ това, че пръскаха със самолет за комари и да са ми изтрепали летящата пчела.
    Колкото и грешки да допускаме, пчелите ги оправят, само да има паша. Не си направил грешка, те пчелите ако не могат да покрият рамките в магазина, просто не се качват на тях. Тази година слънчогледа и при мен отделя много малко, вече прецъфтява а нямам и 1 магазин мед от кошер а съм хващал по 5 магазина преди години. Заради това цената на меда започна да скача много, на дребно от 6.50-7лева миналата година в северопропадналия регион, сега е 9лв.

  6. #6716
    Преди седмица комшия ми подари чисто нов кошер с пчели на около 3 рамки,Отнесох го на другата си къща която е на 10км от малкия ми пчелин с нямерението след месец да го върна на пчелина си,Тази вечер след поредния преглед съм напълно сигурен че е търтовка ,,,,трябва ми съвет как няй лесно тази каша понеже с търтовка не съм се сблъсквал а ми си изка да спася този кошер,

  7. #6717
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Преди седмица комшия ми подари чисто нов кошер с пчели на около 3 рамки,Отнесох го на другата си къща която е на 10км от малкия ми пчелин с нямерението след месец да го върна на пчелина си,Тази вечер след поредния преглед съм напълно сигурен че е търтовка ,,,,трябва ми съвет как няй лесно тази каша понеже с търтовка не съм се сблъсквал а ми си изка да спася този кошер,
    А той защо ти го е подарил?

  8. #6718
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    А той защо ти го е подарил?
    Август месец на три рамки, какво друго да го прави

  9. #6719
    рояк са хфанали а е алергичен,,взех го понеже сандъка е чисто нов

  10. #6720
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Преди седмица комшия ми подари чисто нов кошер с пчели на около 3 рамки,Отнесох го на другата си къща която е на 10км от малкия ми пчелин с нямерението след месец да го върна на пчелина си,Тази вечер след поредния преглед съм напълно сигурен че е търтовка ,,,,трябва ми съвет как няй лесно тази каша понеже с търтовка не съм се сблъсквал а ми си изка да спася този кошер,

    Моя съвет е да не се пробваш да я спасяваш, защото е чиста загуба на време. Още повече, че не сме май месец. Мой приятел ги оправя със стара майка, като я пуска директно отгоре.Тази година е оправил 6 от 6, но аз лично не влагам усилия за търтовки, а ги унищожавам.
    Успех!

 

 
Страница 672 от 683 ПърваПърва ... 172572622662670671672673674682 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 22 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 22 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •