Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 683 1231151101501 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 6828
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    30.03.2011
    Мнения
    12

    ВЪПРОСИ ОТ НАЧИНАЕЩИ И МЛАДИ ПЧЕЛАРИ

    Здравеите колеги,аз съм начинаещ пчелар,които те първа чете,практикува и се учи от грешките си.
    Прочетох цялата тема,но почти всички мнения от 18-те страници бяха за прехвърляне от ДБ.в ЛР. кошер и едва няколко по-темата.
    Мисля,че темата ми ще бъде много полезна,на младоци като мен.
    Да видим дали съм разбрал правилно от книжките,които чета(ако не съм,ще ви бъда много благодарен да ме поправите)

    ЕСЕН(зазимуване) -- ----- 2 корпус - мед
    Това става на 2 корпуса. ---- 1 корпус - пило
    Отдолу е пилото с майката,
    а от горе е меда(18-20кг)

    ЗИМА(осведомителен преглед) ---- -- - 2 корпус - пило
    Пчелите са изяли меда и са се-----1 корпус - отнема се
    качили в корпус 2,при което
    корпус 1 се отнема.

    ПРОЛЕТ(осведомителен преглед ---- 1 корпус -придава се
    Когато са запълнени 6-7 пити ----- 2 корпус - пило
    с пило,се добавя корпус 1 отгоре
    в/у корпус 2

    След 18-21 дни,горния корпус 1 е -----2 корпус - пило
    пълен с пило и корпусите пак се ------ 1 корпус - пило
    сменят.

    Когато и 2-та корпуса се изпълнят с---1 корпус - зап. пчели,корпус 1 и 2 се сменят,кат ----- пило
    в същия момент м/у корпус 1 и 2 -----Ханем.решетка
    се поставя нов корпус 3,над които -----3 корпус - нов
    се поставя и Ханеманова решетка -----2 корпус - незап.
    -------още пило,с майката

    Преди началото на пашата, ------3 корпус-медови
    най-отдолу се поставя корпус 1 - ----2 корпус-медови
    след него се слага нов корпус 4, ----- Ханем.решетка
    над него се поставя Ханем.решетка----4 корпус нов-пило
    и отгоре другите 2 корпуса(2 и 3) -----1 корпус майка.

    След края на пашата,медовите
    корпуси(3 и 2) се отнемат,за да
    се извлече меда от тях,а корпуси
    4 и 1 остават,като се сменят перио-----4 корпус - мед
    дично до зазимуването,което става ----1 корпус - пило
    пак на два корпуса.Единия с мед
    и отдолу под него още един корпус с
    пилото и майката.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Всичко това е на книга и е така по принцип,но е толкова относително и индивидуално за всяко с-во.Зависи от силата му,качеството на майката и много други фактори,които влияят за всички тези операции.Като научиш основните неща,ще си създадеш свой метод на отглеждане на пчелите.Дано успееш.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    30.03.2011
    Мнения
    12
    Да разбира се,че всичко е индивидоално и със сигурност няма да бъде по книга.То два еднакви кошера няма,пък камо ли цял пчелин.Става въпрос просто за начина на работа с ЛР кошери,аз напромерно до сега не съм работил с тях и вече поне знам как трябва да бъде и към какво да се стремя когато работя с тази система.
    Благодаря Ви.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Миро а най важното разбра ли го,че тази система на пчеларстване не е за всеки регион?Не знам от къде си ,но така описаното по горе не ти го препоръчвам в близките 1,2год.карай на първо време с 2 корпоса за останалите по нататак,а за решетката -още по нататак ,колегата Бучи ти го каза с две думи.Айде със здраве.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    30.03.2011
    Мнения
    12
    Да аз че го разбрах го разбрах,но не разбирам нещо друго-
    как така работата с ЛР е 2-3пъти по-малко от ДБ?
    На всякаде го срещам това твърдение,но така като гледам колко много ротации се извършват,а и предполагам че един пълен корпус не е никак лек.На мен спецялно ми е по лесно да работя с пити и да вдигна 1,2 ДБ магазина(имам проблемен кръст).Да вярно,че някои задачки,като зимно подхранване,заграждане и тн отпадат при ЛР,но не е болка.
    А иначе съм от северозападния край-гр.Лом,Монтанско,бях пуснал тема за вида кошер,които най-много отговаря за нашия край,но получих само 2-3 мнения.
    Ако ме осведомиш по въпроса ще съм ти благодарен.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от mirro_22
    Да аз че го разбрах го разбрах,но не разбирам нещо друго-
    как така работата с ЛР е 2-3пъти по-малко от ДБ?
    На всякаде го срещам това твърдение,но така като гледам колко много ротации се извършват,а и предполагам че един пълен корпус не е никак лек.На мен спецялно ми е по лесно да работя с пити и да вдигна 1,2 ДБ магазина(имам проблемен кръст).Да вярно,че някои задачки,като зимно подхранване,заграждане и тн отпадат при ЛР,но не е болка.
    А иначе съм от северозападния край-гр.Лом,Монтанско,бях пуснал тема за вида кошер,които най-много отговаря за нашия край,но получих само 2-3 мнения.
    Ако ме осведомиш по въпроса ще съм ти благодарен.
    Колега и двете системи работят добре в нашия регион та това е Златията, един от най плодородните и наситени с медоноси региони.Според мен е въпрос на личен избор.Първо си задай въпроса каква паша има около пчелина ти на растояние до 2 км. а не в региона.Какви медоноси има и кога цъфтят.Важен е и микроклимата.В близост до Дунава въздуха е влажен, което е предпоставка за добър медосбор.Виж пчеларите в близост до теб с какви системи работят и отзивите им.Въпросът ти е доста спорен и по него може дълго да се коментира.Първо дай конкретна информация за пашите около пчелина и колегите ще ти отговорят.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    30.03.2011
    Мнения
    12
    Дал съм по-точно описание в раздел Северозападен регион.
    http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3302
    Благодаря за отговорите,евала за свестния форум,в които всеки се опитва да помогне на другия и на млади "мушмоли"като мен,без да се заяжда или да нещо друго.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Искрени благодарности на колегата Цеко Сифоня за семената от Еводия.Днес ги получих,ще облагородя скромното си пчелинче.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Мдаа , понякога една снимка казва много . Човече , недей да скромничиш , в 21 век скромността вече не е на почит , пък и тук сите сме хора видели две и двеста и басма не цепим никому . Влизай с летящ старт , че колегите с големите пчелини свършват зазимяването и взе да става напечено . То и аз не съм зазимил , ама щото съм офис-пчелар , добре че Дядо Господ е наредил неделята да не се работи , та си гледам кошерите . За облагородяването - докато станат еводиите вади издънки от гората и слагай наоколо , и да се разминават с главната паша . Има и бързорастящи , ма трябва лев . По сандъците - нямам никакви забележки , ако след три години са същи , хвала на майстора . Гледам и пчели има , с тия прелки да не те овикат спецовете по дълбоките дъна ? Или теб , или мен . Огледай си подпорите , не са съвършени , според мен де . Ако не си слагал четвърти корпус и не си над среден ръст , сигур ще ти е височко . Спирам , и успех !

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Мдаа , понякога една снимка казва много . Човече , недей да скромничиш , в 21 век скромността вече не е на почит , пък и тук сите сме хора видели две и двеста и басма не цепим никому . Влизай с летящ старт , че колегите с големите пчелини свършват зазимяването и взе да става напечено . То и аз не съм зазимил , ама щото съм офис-пчелар , добре че Дядо Господ е наредил неделята да не се работи , та си гледам кошерите . За облагородяването - докато станат еводиите вади издънки от гората и слагай наоколо , и да се разминават с главната паша . Има и бързорастящи , ма трябва лев . По сандъците - нямам никакви забележки , ако след три години са същи , хвала на майстора . Гледам и пчели има , с тия прелки да не те овикат спецовете по дълбоките дъна ? Или теб , или мен . Огледай си подпорите , не са съвършени , според мен де . Ако не си слагал четвърти корпус и не си над среден ръст , сигур ще ти е височко . Спирам , и успех !

    Благодаря за поощрението, jordanov ! Скорошен пчелар съм /едва от тази пролет/и наистина имам нужда от такова.Относно медоносите около пчелина има бол, но винаги може да се направи още нещо. Кошерите съм ги правил аз, по чертежа на donboneti, на когото изказвам искрена благодарност. Кажи какво не ти хареса в дълбокото дъно,сбъркал ли съм нещо?
    Относно фундамента на кошерите, много стабилен и удобен ми е. Аз съм 1,87 и по нависочко ми е по удобно :D .

 

 
Страница 1 от 683 1231151101501 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •