Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 538 от 683 ПърваПърва ... 38438488528536537538539540548588638 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,371 до 5,380 от общо 6828
  1. #5371
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от tendo Виж публикацията
    Здравейте,

    Искам да попитам, може ли семейство да оцелее, ако от към края на този месец (октомври) и до пролетта на другата година, в него има неоплодена майка ? Благодаря.
    Не бъди сигурен, че ще остане неоплодена до пролетта
    При пчелите има мед, защото има ред!

  2. #5372
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    41
    Благодаря много за отговора колеги Aranis и delpi. Искам да те попитам колега Aranis, сигурен ли си напълно и то не само на книга, че майката неможе да се оплоди пролетта.. и би ли ми обяснил физиологично нещата? Какво се случва ? Дотогава закърняват нещо органите на майката ли ?.. По принцип знам, че и пчелите губят до голяма степен кърмаческите си способности, но дали напълно..?.. Не че немога да го присъединя това семейство.., просто си падам малко експериментатор... (:

  3. #5373
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    41
    Това е интересно колега delpi, че майката може да се оплоди до пролетта... Семейството може да си произведе търтей през зимата според вас, така ли ?.. Всъщност..., какво би пречило на майката да снесе неоплодено яйце за търтей в рамките на кълбото ?.. Доста колеги смятат , че няма обаче такова нещо като вътрекошерно оплождане...., както май си го пише и в книжките.. Може би обаче... майката ще стане лошава (: , заради близкородствените гени..

  4. #5374
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tendo Виж публикацията
    Здравейте,

    Искам да попитам, може ли семейство да оцелее, ако от към края на този месец (октомври) и до пролетта на другата година, в него има неоплодена майка ? Благодаря.
    Как разбра, че е неоплодена или така теоретично те вълнува въпроса.

  5. #5375
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    41
    Ами всъщност тя още не е излюпена... Има си 4-5 маточника семейството.., които ги очаквам да се излюпят края на този месец..

  6. #5376
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от tendo Виж публикацията
    Ами всъщност тя още не е излюпена... Има си 4-5 маточника семейството.., които ги очаквам да се излюпят края на този месец..
    Можеше да споменеш какви са маточниците. Ако са самосмяна, семейството може да изкара зимата със старата майка.

  7. #5377
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от tendo Виж публикацията
    Благодаря много за отговора колеги Aranis и delpi. Искам да те попитам колега Aranis, сигурен ли си напълно и то не само на книга, че майката неможе да се оплоди пролетта.. и би ли ми обяснил физиологично нещата? Какво се случва ? Дотогава закърняват нещо органите на майката ли ?.. По принцип знам, че и пчелите губят до голяма степен кърмаческите си способности, но дали напълно..?.. Не че немога да го присъединя това семейство.., просто си падам малко експериментатор... (:
    Познанията ми са само от книга - майката има определено време, в което да се оплоди. Хората са го изследвали и са писали книги по темата. Но имайки в предвид, че има майки - търтовки, съм склонен напълно да вярвам на това твърдение. В противен случай майката ще може да излети по всяко време за оплождане, но на практика не го прави, нито пчелите я подтикват след определен период от време. В същото време съм сигурен, защото преди 3 години есента взех майка, която ми продадоха за оплодена. Обясних си липсата на яйца след приемането й с късната есен, но на пролет отново греда. В резултат на това се заблудих, че майката е загинала, но поставената контрола показа, че е жива! В резултат загубих много време по прегледи и семейството отслабна значително. Резултатът беше, че семейството се въстанови чак в средата-края на лятото и то с много усилия и прехвърляне на пило и сироп.

    Колкото до експериментът - подкрепям. Само така ще натрупаш опит, който никой друг не може да ти даде . Успех.

  8. #5378
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    "Майката, ако по някаква причина, лошо време, отсъствие на търтей и други, не бъде оплодена в продължение на един месец, остава безплодна и негодна за по-нататъшно оплождане. Такива майки снасят неоплодени яйца. от които се излюпват само търтеи."

    Източник:
    Кника: Уроци по пчеларство
    Автор: доц. д-р Б. Първулов

  9. #5379
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    41
    Благодаря ви за отговорите колеги (:

  10. #5380
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз в момента имам в един от кошерите доста търтей, видях ги преди няколко дена при облитане, а съм сигурен, че имат майка. Ако по случайност до края на месеца когато се излюпят е хубаво времето и майката излети на брачен полет има някакъв процент вероятност да се оплоди.
    Този пост е редактиран от tarty; 18.10.2017 в 19:20.

 

 
Страница 538 от 683 ПърваПърва ... 38438488528536537538539540548588638 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •