Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 545 от 683 ПърваПърва ... 45445495535543544545546547555595645 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,441 до 5,450 от общо 6828
  1. #5441
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Могилска Виж публикацията
    Атанасов,
    видях какво е това. Провокирате ли, или е често срещана болест?
    Май вярно ако някой иска, е по-добре да дойде и да ги вземе.


    Според мен само на книга я знае.Няма как да я види./бъзика радиото/

  2. #5442
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Могилска Виж публикацията
    Атанасов,
    видях какво е това. Провокирате ли, или е често срещана болест?
    Май вярно ако някой иска, е по-добре да дойде и да ги вземе.
    Не провокирам, разбирам желанието Ви да ги спасите, но ще е трудно. Това, че се е заселил рой в цветарника Ви, навярно е знак. Почетете тази зима, а напролет си вземете едно нормално семейство. Ще ви бръмчат в цветята, а и медец ще хапнете.

  3. #5443
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    За един рояк да се егмисва цяло буре мисля, че не е рентабилно.Забравихте третирането да споделите.Може би след като направите дупка с ОК чрез накапване ще е./Шегувам се г-н супер модернизатор/.
    П.П. Толкова ми са знанията с толкова мога да помогна.
    Това буре е старо. Ти виждал ли си по това време празно буре? Празно ли е - старо е. Малееей и аз не употребявам алкохол.

  4. #5444
    Потребител
    Регистриран
    12.08.2016
    Мнения
    58
    Здравейте! Не е лесно да се вади рояка от бурето,знам го от опит с подобен случай в съседното село - Карабунар,но стана добър кошер.Нов съм с пчелите ,имам само 3 кошера в Карабунар ,но съвета на г-н Дончев е най-доброто което може да се направи в момента.Не живея в селото и за това не бих могъл да помогна с було или пушалка ,но затворете за малко отвора докато пробивате дупките от горе да не ви нападнат пчелите.

  5. #5445
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Сега като се размислих и си представих картинката - градинка с цветя, в нея буре, а отгоре други цветя. В бурето рояк и от отвора му влизат и излизат пчели пратени ми от Бога. Красота. Това буренце бих си го оставил ей тъй, за красота. Не се е случило при мен, но градина има, буре има, пчели има, желание има, а и пчелар има. Чакам пролетта. R

  6. #5446
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ооо, и аз държа едно 160литрово за тая цел, ама само оси влизаха в него и го запуших
    Г-жо Могилска, добре дошли! И аз съм на мнение, че опитен пчелар няма да се засили по това време да прехвърля това рояче на ново място. Съветът на уважавания г-н Дончев е меродавен в случая. Само ще си позволя да добавя - ако ви се намира слушалка, напр. от апарат за кръвно налягане, може да пробвате да установите къде точно се е захванал рояка. Това при голям обем на бурето и малък обем на пч. семейство. Екипирани като за преглед /във форума го има/, затапвате враната /така викаме на село на горния отвор/ и пробивате внимателно над пчелите - там слагате готовата храна. Напролет, ще видим.
    Дотогава има полезни като за вас и интересни теми във форума -по-старите и по-кратките препоръчвам. Успех!
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #5447
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Каквото и да правите вие или близките ви, Задължително ползвайте було поне. Пчелите не са домашни любимци и жилят доста. Друг основен инструмент на пчеларя е пушалото. Може да си направите “нещо“ с което да пушите пчелите-от парче кашон навивате като пура, палите от единия край и гасите пламъка-да остане само да пуши кашона. От другия край духате пушека към пчелите. Пчелите като усетят пушек, си мислят че има пожар. И по инстинкт се готвят за бягство. Пълнят си гушките с мед-за да имат запаси от храна. Но, когато са им пълни гушките с мед, пчелите не могат са си свият коремчетата и да извадят жилото и да жилят. Това е основния “фокус“ на пчеларите. Сега за бурето-огледайте го по хубаво. Не мисля, че е направено само с един отвор 3-4см. Особено ако е било за вино. Ако няма кой да пробие дупка отгоре и да поставите твърда подхранка, може да поставите подхранката в торбички и да ги напъхате в дупката която ползват пчелите. Торбичките ги надупчвате леко. И завържете торбичките с връв и ги оставете да висят от вътрешната страна близо до дупката. Пчелите ще ги подушат като минават покрай тях да излизат и ще ги пренесат по питите. За лентичките- повечето лентички са с контактни препарати-пчелите трябва да се потъркат в тях за да има ефект. Ако просто ги пъхнете в дупката пчелите ще ги заобикалят и ефекта ще е нулев. За изолация на бурето- не мисля, че е нужна. Единствено може да се направи нещо като покрив отгоре, за да не тече вода вътре, от дъждове или топене на сняг.

  8. #5448
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Ооо, и аз държа едно 160литрово за тая цел, ама само оси влизаха в него и го запуших
    !
    Правата са запазени вече. Има поставен знак в поста. Вече може само срещу пари в банковата ми сметка.

  9. #5449
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена

  10. #5450
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Само бурето е същото. Дано в нашия случай попаднем на по-сръчен.

 

 
Страница 545 от 683 ПърваПърва ... 45445495535543544545546547555595645 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 12 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •