Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 610 от 683 ПърваПърва ... 110510560600608609610611612620660 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,091 до 6,100 от общо 6828
  1. #6091
    Заслужил Автор
    Регистриран
    16.07.2016
    Мнения
    394
    Пчеларски район
    Западен Вр.Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Нр разбирам претисненията ти. Прелката е голяма като на всеки кошер. Слагаш летвата със стеснения отвор като на клипа и става малка. За хранилката също не разбирам какво те притеснява. Виж онея варели на края са притеснителни.
    За прелката ме притесняваше, че е по цялата дължина на предната дъска, а и е висока около 2 см. В темата за изработка на кошери, колегата Бонев показва височина 8-10мм. От клипа разбрах, че летвата със стесненият отвор е само при есенно-зимни условия.
    Благодаря за бързият отговор!

  2. #6092
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от julian103 Виж публикацията
    За прелката ме притесняваше, че е по цялата дължина на предната дъска, а и е висока около 2 см. В темата за изработка на кошери, колегата Бонев показва височина 8-10мм. От клипа разбрах, че летвата със стесненият отвор е само при есенно-зимни условия.
    Благодаря за бързият отговор!
    Прелката в зависимост от времето/температура, месеци/ варира. През лятото в големите горещини се отлепва дъното и само отзад остава затворено, дори се премахва напълно. А през друго време се затваря и до сантиметър, както е тази година, че ги нападат осите. Всичко е до преценка на пчеларя.

  3. #6093
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Здравейте. Днес реших малко да поразместя питите из кошера, понеже беше около 15 градуса, и тамън най-добре щях да преценя колко да го стесня. За последно ги отварях преди месец, може би по-малко, когато махах лентичките от 3-те ми кошера. Но днес бяха доста изненадан, когато видях, че най-силният ми кошер липсва. От него точих два пъти, като той си направи и самосмяна в слънчогледовия период. Вътре рамките бяха почти пълни с мед, някои на половина, като ми направи впечатление, че на някои рамки меда седеше сивкъв-бял, и имаше една шепа пчели. Нямаше измрели долу. Имаше 5-6 чашки и 2-3 малки маточника малки. Каквото и да се е случило, се е случило средата на октомври според мен. Какви може да са причините този кошер да забегне? Беше доста добър, дори съм цепел от него 2 пъти.
    Имам някакво предположение, че е заради:
    1. Младата майка. Задържала се е докато има все още някаква паша, дори да е отминала основната, после резко е избягала с част от пчелите.
    2. Може да е била некачествена нещо и заради това да са избягали пчелите, след което и тя да е избягала.
    3. Другото ми предположение е, може би заради това че доста пити бяха запълнени с мед. Но имаше и някои по-празни... Така си мисля.
    4. Акар или нещо друго ги е прогонило. Но съм третирал със препарат за нозематоза и слагах лентички за акар.

    Много кофти случка. Много ми е чудно къде ми е грешката, защото всичко изглеждаше добре. А основно от него точех мед. :/

  4. #6094
    Когато това семейство направи самосмяна видя ли дали майката пронесе. Ако не си има вероятност когато е излязла на оплождане да не се е върнала, а те нямат пило на което да заложат и кошера малко по малко да е заслабнал и стопил без да усетиш. Вариант 2: Ти да си е натиснал при преглед ....
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  5. #6095
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Причини бол в тази ситуация . Това е според мен .
    Според мен не се зазимяват на 4 ноември , а в началото или средата на октомври .
    Колега , Ти виждаш сивкаво-бял мед . С какво си подхранвал ?
    И казваш , че основно от него си вадил мед . Явно след центруфугирането си го хранил със захар .
    Разделянето не е проблема , стига да се знае кога и как ?

  6. #6096
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Беше си пронесла. Имаше пило. Сироп съм слагал по малко, на дъното на хранилката, веднъж седмично, колко да близват по нещо в седмицата. Все пак бяха топли дни напоследък. Винаги началото на ноември съм ги проверявал и стеснявал. Освен когато съм махал лентичките преди месец да съм я убил без и да се уесетя... по някакъв начин.
    Просто ми е интересно какво друго може да направи тая липса на пчели. За има няма месец всичко да изчезне. Не помня да съм местил рамки, просто помня, че бяха доста живи.
    От тогава не съм ги проверявал. Доста ме е яд. Все пак това ми беше "кошерът". Да ви питам и друго, при прегледа на трите ми кошера, освен че установих, че единият го няма,а другия беше доста активен и хвърчат... последният пчелите бяха като парализирани. Отварям ги, те накацали отгоре по рамките и едва се движат. Вдигам рамките, и те по тях доста пчели с бавни движения. Никоя не летеше? Времето беше 15 градуса, едва ли е от студ. Но поради други фактори трябваше да го затворя, тъй че не съм ги разлепвал всички рамки за да видя дали има пило по тях или майка. Нормално ли е това или говори за проблем? Специално този кошер съм сложил магазина под него, като между магазина и кошера няма нищо. Не знам дали тоав ще е от значение за ситуацията.

  7. #6097
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Беше си пронесла. Имаше ………….
    Било е 15 градуса, но кошера е още студен, вече се събират на кълбо. Избързал си с отварянето.

  8. #6098
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Беше си пронесла. Имаше пило. Сироп съм слагал по малко, на дъното на хранилката, веднъж седмично, колко да близват по нещо в седмицата. Все пак бяха топли дни напоследък. Винаги началото на ноември съм ги проверявал и стеснявал. Освен когато съм махал лентичките преди месец да съм я убил без и да се уесетя... по някакъв начин.
    Просто ми е интересно какво друго може да направи тая липса на пчели. За има няма месец всичко да изчезне. Не помня да съм местил рамки, просто помня, че бяха доста живи.
    От тогава не съм ги проверявал. Доста ме е яд. Все пак това ми беше "кошерът". Да ви питам и друго, при прегледа на трите ми кошера, освен че установих, че единият го няма,а другия беше доста активен и хвърчат... последният пчелите бяха като парализирани. Отварям ги, те накацали отгоре по рамките и едва се движат. а.
    За изчезналия кошер може да се дължи на т. Нар. Инвертазна изтощеност или нещо от този род беше, за мен неподготвени физиологично пчели за зимата, причина съвкупна, най вероятно. Имах такъв случай първата си година, семейството рекордьор изчезна. За третия, г-н Дончев ти е отговорил и аз съм на същото мнение. За втория, ако летежа е собствен, значи е по силно семейството и ппдходящ обема, ако ли не, лошо.

  9. #6099
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Ами, к'вот такова явно накрая. Няма да разбера май дали е моя грешка или някаква тяхна си аномалия. Преди този кошер, имах още един който бавно зачезна, но там имаше самосмяна след самосмяна на майките. Кошерите са един до друг, затова ми направи впечатление как единия като го отворих си пъркаше от летящи пчели (негови си), а другия седяха като инвалиди, никоя не помръдваше. Все едно, знам, че няколко дена няма да мога да спя сега заради загубата на силния ми кошер. Аз на него разчитах за всичко.

  10. #6100
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Нозема церана шета из страната и които не я вземе в предвид бере ядове, цели пчелини си заминават, а не само отделни кошери.

 

 
Страница 610 от 683 ПърваПърва ... 110510560600608609610611612620660 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 20 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 20 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •