Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 651 от 683 ПърваПърва ... 151551601641649650651652653661 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,501 до 6,510 от общо 6828
  1. #6501
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от gonzo79 Виж публикацията
    Здравей колега

    Въпроса мие е

    Как или какво трябва да направя по време на акацията пчелата да не блокира с нектар плодника , тоест да има къде майката да снася .
    Преди да цъфне акацията тази година почти нямаха запаси.
    На кошерите нямам горни прелки (на магазинния корпус) това дали може да окаже някаква файда?
    Това което трябва да направиш е преди акацията, да имаш силни семейства, колкото по бързо блокират майката толкова по добре за теб. Друг е въпросът, ако имаш слаби семейства и се затворят с венци. Прелките не са от голямо значение. Иначе браво при теб е един от малкото райони в които акацията е дала
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  2. #6502
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Това не е съвсем вярно,роевите са си роевите.Решението според мен е,майката долу на празни пити и основи, магазин,запечатаното пило с пчелите горе с плътна преграда,с обърнат вход.Така докато им минат мераците.

  3. #6503
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Колеги, да Ви попитам - хванах един рой преди време, и видях, че майката е маркирана с жълт цвят, от коя година е майката, за да знам стара ли е или млада, за да я сменя, ако е стара.

  4. #6504
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Колеги, да Ви попитам - хванах един рой преди време, и видях, че майката е маркирана с жълт цвят, от коя година е майката, за да знам стара ли е или млада, за да я сменя, ако е стара.
    2017 - жълт цвят, 2018- червен

  5. #6505
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Колеги, да Ви попитам - хванах един рой преди време, и видях, че майката е маркирана с жълт цвят, от коя година е майката, за да знам стара ли е или млада, за да я сменя, ако е стара.
    Бих ти казал да се ориентираш по работата, не по цвета на маркера, че тая година ми бегаха 2 с бели точки от юли 2018
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  6. #6506
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Колеги, да Ви попитам - хванах един рой преди време, и видях, че майката е маркирана с жълт цвят, от коя година е майката, за да знам стара ли е или млада, за да я сменя, ако е стара.
    Колегите са ти казали кой цвят за коя годшна се отнася. Ето и инфо https://kapkamed.com/pcheli/beliqzva...pchelni-majki-
    Има обаче и нещо друго, а то е, че не всички спазват това правило - цвят на съответната година. Тук, доскоро имаше един съфорумец , който ги белязва, за да ги вижда по-лесно, без значение цвета.

  7. #6507
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Аз бележа с оранжев! Добре се вижда , а за другото си има тефтер.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #6508
    Потребител
    Регистриран
    24.04.2017
    Мнения
    88
    Пчеларски район
    Лакатник, Козлодуй
    И аз така - ползвам само червен маркер, такъв имам.
    Обаче, ако се водиш само от това, как работи майката, си е донякъде руска рулетка. Давам пресен пример от миналата седмица. Отваряме кошер на приятел - ДБ с 3 магазина. Вадя средната пита на третия магазин и виждам яйца, обръщам я и виждам майката, сама, на цялата пита я имаше 3-4 пчели, я не. Втория магазин - пило на средните 5 пити. Първи магазин - пило навсякъде, без крайните, омешано с нектар и мед. Плодникът - 8 рамки пило и тук припаднах, защото отново видях на две пити еднодневни яйца. Значи, тази майка в рамките на ден вършее от плодника до третия магазин! Майката е от 2017! Силно впечатлен предложих да отделим майката в сборна отводка, с което си гарантирах поне един маточник. Отказа ми се. Той кошера бил от сой, дето сам си сменял майката. Смених стратегията и подхвърлих, че такива майки рядко иззимуват. Отговорът беше, че ако това се случи, значи този кошер не заслужава да живее. Та ето на това му казвам да си си насмогнал на масрафа, но има чар в това масонско мислене без да имаш 5 лева в джоба

  9. #6509
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Бих ти казал да се ориентираш по работата, не по цвета на маркера, че тая година ми бегаха 2 с бели точки от юли 2018
    Майката в рояка,ако и да е на 100г,пак осеменява,като за последно.Така,че таз препоръка важи за след време...

  10. #6510
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    И аз така - ползвам само червен маркер, такъв имам.
    Обаче, ако се водиш само от това, как работи майката, си е донякъде руска рулетка. Давам пресен пример от миналата седмица. Отваряме кошер на приятел - ДБ с 3 магазина. Вадя средната пита на третия магазин и виждам яйца, обръщам я и виждам майката, сама, на цялата пита я имаше 3-4 пчели, я не. Втория магазин - пило на средните 5 пити. Първи магазин - пило навсякъде, без крайните, омешано с нектар и мед. Плодникът - 8 рамки пило и тук припаднах, защото отново видях на две пити еднодневни яйца. Значи, тази майка в рамките на ден вършее от плодника до третия магазин! Майката е от 2017! Силно впечатлен предложих да отделим майката в сборна отводка, с което си гарантирах поне един маточник. Отказа ми се. Той кошера бил от сой, дето сам си сменял майката. Смених стратегията и подхвърлих, че такива майки рядко иззимуват. Отговорът беше, че ако това се случи, значи този кошер не заслужава да живее. Та ето на това му казвам да си си насмогнал на масрафа, но има чар в това масонско мислене без да имаш 5 лева в джоба
    И как си обясняваш толкова много пило от една майка? Лекторите препоръчват едно магазинче за пило, даже 8 магазинни рамки и стигали, защото имало над 2000 килийки, а майките не можели да снасят повече, но ти ги оборваш с този пост, та даже ако сметнеш всичкото пило излиза към 15 ДБ рамки, а това означава даже, че закопаваш трето поколение пчеларите с много съмочуствие на три метра под земята хахаха. Как за цели три поколения не са разбрали, че ДБ на един плодник та бил той и 12 рамков е тесен за една майка да си покаже възможностите, защо после им се рояли пчелите хахахха. Можеш ли да предположиш, защо си прави винаги самосмяна семейството?

 

 
Страница 651 от 683 ПърваПърва ... 151551601641649650651652653661 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 19 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 19 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •