Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 57 от 683 ПърваПърва ... 747555657585967107157557 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 561 до 570 от общо 6828
  1. #561
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2013
    Мнения
    19
    Аз мисля, че може да се затоплят изкуствено кошерите когато температурите са много ниски и то не повече от 3-5 градуса. При 10 градуса пчелите ще консумират повече храна и ще изразходват ненужно енергия.

  2. #562
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Не си спомням кой беше колегата.Нямам намерение да те отказвам от експеримента,но ........ако използваш отопление прави го март-април и имай на предвид,че семействата ще изпаднат в роево състояние по-рано(може би средата на април),което ще наложи изпълнението на други мероприятия.

  3. #563
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от tenik1 Виж публикацията
    Аз мисля, че може да се затоплят изкуствено кошерите когато температурите са много ниски и то не повече от 3-5 градуса. При 10 градуса пчелите ще консумират повече храна и ще изразходват ненужно енергия.
    Съгласен съм, че 5 градуса са достатъчни, но тук са налице слаби отводки на 4-5 рамки и затова температурата варира между 7-10 градуса.

  4. #564
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Не си спомням кой беше колегата.Нямам намерение да те отказвам от експеримента,но ........ако използваш отопление прави го март-април и имай на предвид,че семействата ще изпаднат в роево състояние по-рано(може би средата на април),което ще наложи изпълнението на други мероприятия.
    Засега януари е изненадващо топъл, но дори при температури от -20 градуса трябваше да се имат впредвид.Това, което сега ме интересува е да помогна на бъдещото пило през февруари,март без да застрашавам отводките по някакъв начин.При какви оринтировъчни температури кълбото има проблем с движението си и съответно може да умре от глад?Да се имат предвид слаби и средни по сила семейства.

  5. #565
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Наличието на пило е проблем за движението на кълбото , не ниските температури.

  6. #566
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За също правих експерименти с отопление на нуклеуси тази зима, но не забелязах никаква разлика в развитието на семействата между тези на топло и тези, които са навън. Вярно е че зимата до момента е изключително топла, и всъщност нямам наблюдения и сравнителен анализ за пчели при минус 20 градуса и други на плюс 20 градуса. Живот и здраве - след 1 месец ще разберем. При всички случаи обаче отоплението ако не помага, поне не вреди.

    Нека да не забравяме, че инстинктите на пчелите са се формирали милиони години, и през това време те са видели много на брой както студени, така и топли зими. Видели са кучи студ от минус 40 или 50 градуса, видели са и горещини от плюс 50 или 60 градуса на сянка. И това днешното поколение, което е оцеляло и е доживяло до ден днешен, със сигурност е много добре адаптирано както за кучи студ, така и за небивали горещини. Ако има някой изненадан от бъдещите евентуани климатични апокалипсиси, то това ще бъде човека, а не пчелите.

  7. #567
    Наблюдател
    Регистриран
    20.03.2013
    Мнения
    9
    Здтавейте колеги!
    Това е първият ми пост във форума и преди да задам въпросите си искам да кажа, че прочетох значителна част от форума и забелязах, че тук пишат доста интелигентни хора, с които споделяме общи интереси, и с които с удоволствие бих кореспондирал.
    Много харесвам пчеларството и си ме влече, макар че не съм потомствен пчелар. Единствено когато бях малко дете баба ми имаше един кошер (много лоши пчели бяха)
    Отглеждам кошери от пролетта на 2013г. Купих 25 пчелни семейства в ЛР корпусни кошери (без полукорпуси). Когато ги взех семействата бяха много слаби и се развиха чак за слънчогледовата паша. От всичките извадих 300 килограма мед като се стараех да оставя повече от колкото е нужен в плодника, понеже ги взех полуумряли и реших да не съм алчен.
    Кошерите са с мрежесто дъно, в средата на ноември реших, че ще им е студено да зимуват така и сложих стериопор на релсите под кошера(крачетата на дъното имат релси за табла за събиране на прашец) за да запуша дъното и да им е "топло"
    При прегледа ми на 12.01.2014 установих, че семействата имат достатъчно мед, две семейства бяха умряли- за едното съм сигурен, че есента имаше ужасяващо нападение от пчелни вълци. Бях прочел че практиката показва зимуване без уплътнителни материали на дъното и премахнах стериопора за да не се образува конденз. Пропуснах да кажа, че таблите са цели- без мрежа. Въпрос N1 дали е възможно да съм простудил пилото чрез премахването на стериопора?
    N2 рано ли е за третиране срещу нозематоза?
    N3 фатално ли е, ако се третира срещу нозематоза, а пчелите не са болни
    N4 при последният преглед забелязах разпечатани и изядени до половината килийки захаросан мед( а меда в плодниците е или от кориандър, или от слънчоглед, или букет), а съм чел, че пчелите не трябва да зимуват на захаросан мед. Вредно ли е това?
    N5 според отговорите от горните 4 въпроса ще реша дали да третирам срещу нозематоза, ако го направя смятам да бъде с питки захаросан слънчогледов мед и лекарството нозестат (това съм купил) питките ще сложа в найлонови торбички с прорези от долната страна и ще ги поставя над рамките. Какво мислите? Когато поставяте питки за подхранване слагате ли ги директно над пчелното кълбо? Мачкат ли се пчели, когато питката се постави над тях?
    Благодаря предварително за отговорите!
    Послепис: Имам и въпроси относно строителната рамка, но хайде друг път, а може би и в друга тема.

  8. #568
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Buikov Виж публикацията
    Здтавейте колеги!
    Това е първият ми пост във форума и преди да задам въпросите си искам да кажа, че прочетох значителна част от форума и забелязах, че тук пишат доста интелигентни хора, с които споделяме общи интереси, и с които с удоволствие бих кореспондирал.
    Много харесвам пчеларството и си ме влече, макар че не съм потомствен пчелар. Единствено когато бях малко дете баба ми имаше един кошер (много лоши пчели бяха)
    Отглеждам кошери от пролетта на 2013г. Купих 25 пчелни семейства в ЛР корпусни кошери (без полукорпуси). Когато ги взех семействата бяха много слаби и се развиха чак за слънчогледовата паша. От всичките извадих 300 килограма мед като се стараех да оставя повече от колкото е нужен в плодника, понеже ги взех полуумряли и реших да не съм алчен.
    Кошерите са с мрежесто дъно, в средата на ноември реших, че ще им е студено да зимуват така и сложих стериопор на релсите под кошера(крачетата на дъното имат релси за табла за събиране на прашец) за да запуша дъното и да им е "топло"
    При прегледа ми на 12.01.2014 установих, че семействата имат достатъчно мед, две семейства бяха умряли- за едното съм сигурен, че есента имаше ужасяващо нападение от пчелни вълци. Бях прочел че практиката показва зимуване без уплътнителни материали на дъното и премахнах стериопора за да не се образува конденз. Пропуснах да кажа, че таблите са цели- без мрежа. Въпрос N1 дали е възможно да съм простудил пилото чрез премахването на стериопора?
    N2 рано ли е за третиране срещу нозематоза?
    N3 фатално ли е, ако се третира срещу нозематоза, а пчелите не са болни
    N4 при последният преглед забелязах разпечатани и изядени до половината килийки захаросан мед( а меда в плодниците е или от кориандър, или от слънчоглед, или букет), а съм чел, че пчелите не трябва да зимуват на захаросан мед. Вредно ли е това?
    N5 според отговорите от горните 4 въпроса ще реша дали да третирам срещу нозематоза, ако го направя смятам да бъде с питки захаросан слънчогледов мед и лекарството нозестат (това съм купил) питките ще сложа в найлонови торбички с прорези от долната страна и ще ги поставя над рамките. Какво мислите? Когато поставяте питки за подхранване слагате ли ги директно над пчелното кълбо? Мачкат ли се пчели, когато питката се постави над тях?
    Благодаря предварително за отговорите!
    Послепис: Имам и въпроси относно строителната рамка, но хайде друг път, а може би и в друга тема.
    Форума си има автоматичен брояч, както и дата и час - определено не ти е първият пост, въпреки че си копирал първият... Тука си оцелил темата по-добре...

    ;-)

  9. #569
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Buikov Виж публикацията
    Здтавейте колеги!
    Въпрос N1 дали е възможно да съм простудил пилото чрез премахването на стериопора?
    N2 рано ли е за третиране срещу нозематоза?
    N3 фатално ли е, ако се третира срещу нозематоза, а пчелите не са болни
    N4 при последният преглед забелязах разпечатани и изядени до половината килийки захаросан мед( а меда в плодниците е или от кориандър, или от слънчоглед, или букет), а съм чел, че пчелите не трябва да зимуват на захаросан мед. Вредно ли е това?
    N5 според отговорите от горните 4 въпроса ще реша дали да третирам срещу нозематоза, ако го направя смятам да бъде с питки захаросан слънчогледов мед и лекарството нозестат (това съм купил) питките ще сложа в найлонови торбички с прорези от долната страна и ще ги поставя над рамките. Какво мислите? Когато поставяте питки за подхранване слагате ли ги директно над пчелното кълбо? Мачкат ли се пчели, когато питката се постави над тях?
    Благодаря предварително за отговорите!
    Послепис: Имам и въпроси относно строителната рамка, но хайде друг път, а може би и в друга тема.
    Третиране срещу нозематоза!? Направи си клинични изследвания, ако се съмняваш. Да третираш, не е грешка и други го правят. Захаросания мед, не е вреден проблем е ако пчелите немогат да си доставят вода за неговото разтваряне, но с това топло време.Не си простодил пилото, ако го има.

  10. #570
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За също правих експерименти с отопление на нуклеуси тази зима, но не забелязах никаква разлика в развитието на семействата между тези на топло и тези, които са навън. Вярно е че зимата до момента е изключително топла, и всъщност нямам наблюдения и сравнителен анализ за пчели при минус 20 градуса и други на плюс 20 градуса. Живот и здраве - след 1 месец ще разберем. При всички случаи обаче отоплението ако не помага, поне не вреди.

    Нека да не забравяме, че инстинктите на пчелите са се формирали милиони години, и през това време те са видели много на брой както студени, така и топли зими. Видели са кучи студ от минус 40 или 50 градуса, видели са и горещини от плюс 50 или 60 градуса на сянка. И това днешното поколение, което е оцеляло и е доживяло до ден днешен, със сигурност е много добре адаптирано както за кучи студ, така и за небивали горещини. Ако има някой изненадан от бъдещите евентуани климатични апокалипсиси, то това ще бъде човека, а не пчелите.
    Самата топлина не е достатъчна за по-бързо развитие, но комбинирана с необходимите запаси от храна или допълнително подхранване довежда до значително по-бързо развитие.Отделен въпрос, дали е оправдано в конкретните условия.Според изследване при равни условия, изолирания и съответно по-топъл кошер, изпреварва в развитието си няколко дена, седмица по-рано от нормалния.
    Пчелата е жив организъм, въпреки издръжливостта си, тя се изтощава и това влияе пряко върху живота й.Според изследвания, в които са поставени кошери със семейства в хладилни камери при -30 градуса средна температура след около месец са достигнали критически за живота на семейството загуби,а при -20 са издържали два пъти повече.За климата на България само продължителни студове биха могли да доведат до голяма смъртност.
    Еволюцията на пчелите не се е осъществила в кошера, а на други естествени за тях места, където сами контролират, топлината, влажността, концентрацията на кислород и успешната борба с различните патогени.
    Човека не е приятел на пчелите, а техен експлататор и стремежите му за развиване са свързани с желанието му този процес да бъде по-удобен и доходен.

 

 
Страница 57 от 683 ПърваПърва ... 747555657585967107157557 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •