Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 56 от 683 ПърваПърва ... 646545556575866106156556 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 551 до 560 от общо 6828
  1. #551
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Saras Виж публикацията
    Като начинаещ пчелар и тази необяснима любов към пчелите ме принуди да внедря различни технологии.Кошерите ми могат да си контролират климата вътре до някаква степен.Пчелите ми зимуват на 10 градуса температура в кошера.Интересувам се при започване на отглеждане на пило разумно ли е в тези така непредвидени зимно-пролетни месеци да повиша температурата в кошера на примерно 20-25 градуса, което става бързо чрез настройка на термостатите?На какво трябва да се обърне внимание, какви са ползите и рисковете?Евентуални проблеми с восъчния молец?Кошерите са миналогодишни отводки.

    При температура 12 градуса пчелите разпускат кълбото и започват облитане . Я си представи какви ще са последствията, ако затоплиш кошерите до 20-25 градуса, а външната температура е отрицателна (примерно -5 ) ? Восъчния молец е най-малкия ти проблем.

  2. #552
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от aleko Виж публикацията
    При температура 12 градуса пчелите разпускат кълбото и започват облитане . Я си представи какви ще са последствията, ако затоплиш кошерите до 20-25 градуса, а външната температура е отрицателна (примерно -5 ) ? Восъчния молец е най-малкия ти проблем.
    Това не ме притеснява, пчелата не е толкова глупава, че да се подлъжи от вътрешната температура в кошера, която в някои точки е значително по-висока.Имаше кошери забравени на 17 градуса, когато температурите бяха няколко градуса под нулата, в последствие коригирани, но пчелите не напускаха кошерите.Предполагам, че е достатъчно няколко пчели да се покажат на прелката и информират за реалнити условия извън кошера.Но забележката не е лишена от логика и ако реша да покача температурите до неизпробваните досега 25 градуса, ще го направя първо с един кошер.Благодаря за включването ти, беше ми полезен.

  3. #553
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    По какъв начин затопляш кошера от вътре?Какво целиш с това?

  4. #554
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    По какъв начин затопляш кошера от вътре?Какво целиш с това?
    Когато бяха купени отводките поради неблагоприятни фактори се оказаха на произвола на съдбата, нямах време да им обърна внимание.Не бяха подхранвани и резултата беше такъв, че октомври бяха на 4-5 рамки.Поради голямата вероятност да не могат да преживеят зимата реших всичките кошери да бъдат снабдени с отоплителни системи, датчици за температура и влага.Разбрах, че вчера е имало преглед на кошерите и засега нямам смъртност и се надявам така да остане.Поради това, че пчелите са деликатни като всеки организъм, зададох въпроси с цел да използвам максимално условията, които може да им създаде кошера и без да им навредя чрез моята намеса.

  5. #555
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Колега, уверявам те, не си първия който си се сетил да си отоплява кошерите.
    Когато се повиши прекалено вътрешната температура, пчелите заминават да събират храна. (а, ако се затворят прелките?????)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #556
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Колега, уверявам те, не си първия който си се сетил да си отоплява кошерите.
    Когато се повиши прекалено вътрешната температура, пчелите заминават да събират храна. (а, ако се затворят прелките?????)
    Експериментални станции с отопляване на кошери е имало преди да се родят повечето от пишещите във форума, затова не съм и помислил да претендирам за новаторство.Кошерите са зазимени с отворени долна и горна прелка.Как да се разбира прекалената вътрешна температура?При стойности от 17-18 градуса няма проблем, но за повече нямам информация.Но знам как ще я получа.

  7. #557
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    22
    Колега това което си замислил според мен граничи с безумието, помисли малко!!! Мисля че крайния ефект от подобен начин на зимуване ще е крайно негативен, но това ще ти се изясни напролет, а до тогава седни и почети някоя книжка за биологията на пчелите и .........., вслушай се поне малко в съветите на колеги които от много години се занимават с пчели , а смея да твърдя някой от тях и на научна основа!!! И все пак ти желая успех!!!

  8. #558
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от mindi Виж публикацията
    Колега това което си замислил според мен граничи с безумието, помисли малко!!! Мисля че крайния ефект от подобен начин на зимуване ще е крайно негативен, но това ще ти се изясни напролет, а до тогава седни и почети някоя книжка за биологията на пчелите и .........., вслушай се поне малко в съветите на колеги които от много години се занимават с пчели , а смея да твърдя някой от тях и на научна основа!!! И все пак ти желая успех!!!
    Има пчелари извън България, които години наред практикуват.И те не са виждали апокалиптичния сценарии, за които си мислиш.Пчелите по света зимуват на различни температури и няма логика нашите да имат проблем с това.Въпросите ми са свързани с това да се използва оптимално наличния ресурс,как и кога?Пчелите вече се гледат от опитен пчелар, но повече мнения и препоръки са добре дошли, човек винаги може да пропусне нещо от значение.
    Въпроса с отоплението се запознах с практиката на пчелари и научни колективи, които са правили подобни експерименти чрез научните станции към аграрни институти и университети.Не съм се хвърлил от мостта.Мерси за доброто пожелание.

  9. #559
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Saras Виж публикацията
    Въпроса с отоплението се запознах с практиката на пчелари и научни колективи, които са правили подобни експерименти чрез научните станции към аграрни институти и университети

    Да неби случайно тези научни колективи и институти да са доста на север и малко на изток от България.Дали е необходимо да се прилага по нашите географски ширини.Имаше един колега(от форума),който пробва да отоплява една зима,но след това не повтори.

  10. #560
    Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Да неби случайно тези научни колективи и институти да са доста на север и малко на изток от България.Дали е необходимо да се прилага по нашите географски ширини.Имаше един колега(от форума),който пробва да отоплява една зима,но след това не повтори.
    Руснаци, американци и други.В моя случай е необходимо и заместих стесняването и парцалите с външна изолация и отопление.Температурата в кошерите се подържа на 7-10 градуса.Преди да купя кошерите мислех да експериментирам с няколко , но обстоятелствата наложиха това да се случи с всички.Ползата според мен при отглеждането на пилото е по-голяма, което ще доведе до по-бавното амортизиране на зимните пчели,спасяване на пилото през големите температурни амплитуди на деня и ноща,намаляване на консумацията на мед.Кой е колегата, който е отоплявал да го попитам какви трудностти е имал и причините за отказа му?

 

 
Страница 56 от 683 ПърваПърва ... 646545556575866106156556 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •