Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 554 от 683 ПърваПърва ... 54454504544552553554555556564604654 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,531 до 5,540 от общо 6828
  1. #5531
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    .....сиропи за диария ....

    Туй не съм го чувал. Я разясни.

  2. #5532

  3. #5533
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    "Аз съм начинаещ пчелар и като всеки такъв имам много въпроси. Интернет и пчеларските издания и книги предлагат много информация, но често се случва да не попаднеш на точния отговор в нужния момент, или пък - знаеш че си чел нещо някъде - но къде точно...?
    Ето защо реших, че е добре да се опитам да систематизирам информацията, която откривам. И се надявам да е от полза и на други. Нямам претенции да откривам топлата вода или да давам съвети, за които не съм узряла, а да обединявам на едно място, това, което другите са се постарали да ни дадат като информация.
    "

    Снежана Соколова


    Добри намерения, но когато не си наясно с материята се пишат небивалици, които се четат от начинаещите. Сиропите са срещу нозематоза, а не срещу диария. Диарията е следствие и то само при нозема Апис.

  4. #5534
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте, да питам пак нещо аз. Преди 30-40 дни "зазимих" пчелите си. Днес за пръв път чукнах двата си кошера с ръка да ги чуя, и в единия няма никакъв шум. По едно време бяха и малко по-настойчиви, но неуспех. Понеже беше около 3-4 градуса и капеше, не смеях да го отворя, само махнах капака и видях, че една пчела се качи в хранилката и толкоз. Това, че при удар в кошера не се обаждат, лош признак ли е? По принцип са на 9 рамки, с много мед и вход на 4-5 см отворен. Реално този кошер ми беше и слабия, с 4 рамки пчели, затова се чудя дали не се е споминал... ама няма от какво като цяло. Лентички, сиропи за диария и т.н., всичко точно....
    Здравей,
    вариантите са два:
    -или пчелите са ти много малко и не ги чуваш
    -или кошера си е заминал
    При 5 градуса,че и при -5 няма никакъв проблем да отвориш и да надникнеш от горе през рамки,стига да не им разваляш кълбото с преглед рамка по рамка!

  5. #5535
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Генов Виж публикацията
    Здравей,
    вариантите са два:
    -или пчелите са ти много малко и не ги чуваш
    -или кошера си е заминал
    При 5 градуса,че и при -5 няма никакъв проблем да отвориш и да надникнеш от горе през рамки,стига да не им разваляш кълбото с преглед рамка по рамка!
    То и при -20 градуса няма проблем. Миналата зима ги храних при - 20 и нищо им нямаше.

  6. #5536
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Под заминал? Пчелите да са избягали, или просто да са умрели, в следствие на липсващата майка или нещо такова? Имаше пило до последното ми отваряне. Днес ще надникна и май няма да ми хареса гледката.

    Edit: Преди малко ги отворих, въпреки че валеше и е 1-2 градуса. Не издържах. Отгоре върху рамките имаше 3-4 пчели на предела, а отдолу се подаваха единични бройки към светлината. Не успях да зърна кълбо да има.
    Та въпроса ми е сега, ако се оправи времето дали да не стесня кошера на 3-4 рамки като направя и дупки в тях, за да се движат по-лесно. Разбира се това да го направя при положение, че реално има 1-2 рамки с пчели. Или само ще им навредя повече по това време, ако направя това? Да взема да ги оставя така?
    Този пост е редактиран от qnkov90; 27.11.2017 в 15:10.

  7. #5537
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Под заминал? Пчелите да са избягали, или просто да са умрели, в следствие на липсващата майка или нещо такова? Имаше пило до последното ми отваряне. Днес ще надникна и май няма да ми хареса гледката.

    Edit: Преди малко ги отворих, въпреки че валеше и е 1-2 градуса. Не издържах. Отгоре върху рамките имаше 3-4 пчели на предела, а отдолу се подаваха единични бройки към светлината. Не успях да зърна кълбо да има.
    Та въпроса ми е сега, ако се оправи времето дали да не стесня кошера на 3-4 рамки като направя и дупки в тях, за да се движат по-лесно. Разбира се това да го направя при положение, че реално има 1-2 рамки с пчели. Или само ще им навредя повече по това време, ако направя това? Да взема да ги оставя така?
    Не издържах. Ами като не издържа *що не погледна като хората? Отгоре 2 пчели, отдолу 3 пчели. Да го стесня ли? Ако беше погледнал какво има в кошера, сега щеше да знаеш. Иначе сега всеки може да си гадае върху това което си дал като резултат както си иска.

  8. #5538
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Явно сам ще трябва да си отговарям на въпросите. След седмица като се стопли ще стесня по начина на Йордан Братанов от youtube, каквото е останало, ако има нещо.
    Кажете поне мнение за подхранване с инвертиран сироп зимата, вместо с пити? Мисля, че той така постъпва.
    Този пост е редактиран от qnkov90; 27.11.2017 в 17:49.

  9. #5539
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Явно сам ще трябва да си отговарям на въпросите. След седмица като се стопли ще стесня по начина на Йордан Братанов от youtube, каквото е останало, ако има нещо.
    Кажете поне мнение за подхранване с инвертиран сироп зимата, вместо с пити? Мисля, че той така постъпва.
    Защо не ги стесни Октомври а изчака до Декември. И друго-защо ще подхранваш зимата. Няма ли мед в питите (захарен, нектарен). Най-добре е храната през зимата да бъде в килийките на питите.

  10. #5540
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Те бяха горе-долу добре, 4-5 рамки покриваха и ги оставих да престоят на 8. Доста хора ми казаха, че това стесняване е пълна глупост и ги оставяли ей така на 8-9 рамки и пчелите си оцелявали. Има много мед, но всички около мен ме съветват декември една пита да оставя отгоре. То толкова много мнения и все различни... и докато хванеш някой твой начин - минават години!
    Вече съм решил как ще процедирам със слабия, ако пчелите са там... По принцип за живият се чудя дали да сложа отгоре на рамките допълнително едно парче найлон или някакъв плат? Или да хвърля една тънка възглавница от вата направена. Но се чудя дали няма да й навредя повече така.
    Гледам из интернета начини, ама там хората имат и магазин отдолу, докато при мен не мога да сложа магазина, и е само кошера.

 

 
Страница 554 от 683 ПърваПърва ... 54454504544552553554555556564604654 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •