Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 671 от 683 ПърваПърва ... 171571621661669670671672673681 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,701 до 6,710 от общо 6828
  1. #6701
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Ти като ги стесняваш, им спъваш много развитието, предполагам заради това няма роево и не хващаш акация.

    А като е разширен и ви се рои как хващате липичка?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #6702
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    А като е разширен и ви се рои как хващате липичка?
    Развива са много бързо и за това изпада в роево, това ми е логиката. От ДБ не разбирам нищо, там може да е по различно, но за ЛР няма нужда от стесняване. Просто пчелите разбират много повече от нас какво правят.

  3. #6703
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    А като е разширен и ви се рои как хващате липичка?
    Нали има други в пчелина, които няма да се роят? Друмев, не мога да те разбера: - говориш тъй, все едно имаш само един кошер, а имаш сто и колко бяха? Да бе, те бяха на братока. Ти беше оператор от Анимал планет. Май не те питам за първи път?

  4. #6704
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Предполагам, всеки предприема някакви противороеви мерки, но да не забравяме, че роенето е един естествен процес, към който, всяко нормално, здраво и силно семейство се стреми в някаква степен. Ако това не е така, или ако човек се стреми да го предотвратява на ВСЯКА цена..........

  5. #6705
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Ти като ги стесняваш, им спъваш много развитието, предполагам заради това няма роево и не хващаш акация.
    Объркала съм цитата, това е за Друмев.
    Повечето роили напълниха поне по един магазин липа, а ще напълнят сега и от софората, а от акацията по два. Тази година роилите работят много. Та и аз имам друго мнение за роевото, не го харесвам заради допълнителната работа, но си има и добри страни, една от тях спирането на пилото и въздействието върху акара, особено ако се съчетае с третиране. Като минус е увеличаване на бройката, поне за мен е минус.

  6. #6706
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    Повечето роили напълниха поне по един магазин липа, а ще напълнят сега и от софората, а от акацията по два. Тази година роилите работят много. Та и аз имам друго мнение за роевото, не го харесвам заради допълнителната работа, но си има и добри страни, една от тях спирането на пилото и въздействието върху акара, особено ако се съчетае с третиране. Като минус е увеличаване на бройката, поне за мен е минус.
    Аз също обичам роевото, но да не бъркаш понятията. Изпадналите в роево (разроените) те са силата, а роилите (изпуснатите) не стават за нищо. Ако не искаш увеличаване просто обединяваш преди слънчогледа.

  7. #6707
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Здравейте. Тая година не изкарах никакъв мед като цяло, и ако може някой да посочи какви са причините основно. Имам 4 кошера.

    Кошерите (дадан блат) бяха доста силни на пролет (постоянно им давах работа да градят), но проверявайки ги сега, нещата са по-слаби. 12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели. Положението при 2 кошера е, пълни плодници, празни магазини. Опитавах да ги залъгвам, но нищо не подейства, а при другите още не са успяли да напълнят плодника.

    Ето може би причините?

    1. Сложих магазините още на пролет с първата паша (в моя район се чака само слънчоглед) с всички пити (основно, за да ги вардят от молеца) - при мен не мога да сложа магазините отдолу, просто са ми стари кошерите и нищо не пасва.
    2. При цъфтежа на липата, спрях да ги подхранвам 2 седмици с надежда, че ще съберат нещо оттам. (Има липа из града, но реално е недостатъчна)
    3. Преди цъфтежа и по време на слъчогледа, времето е било само слъчево и топло. Реално слъчото за по-малко от 2 седмици прецъфте.
    4. Кошерите ги разгърнах още на пролет, когато видях, че са силни, на макс рамки. По 10-11 в плодника.

    Според мен трябваше да ги проверя преди слънчогледа, да стесня плодника на 7-8 рамки и да сложа тогава магазините с по 4-5 рамки и да чакам развръзка, преди да разширявам. Дали така трябваше да постъпя или всичко се дължи на бързо прецъфтеля слъчоглед и МОЖЕ БИ това, че пръскаха със самолет за комари и да са ми изтрепали летящата пчела.

  8. #6708
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Тая година не изкарах никакъв мед като цяло, и ако може някой да посочи какви са причините основно. Имам 4 кошера.

    Кошерите (дадан блат) бяха доста силни на пролет (постоянно им давах работа да градят), но проверявайки ги сега, нещата са по-слаби. 12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели. Положението при 2 кошера е, пълни плодници, празни магазини. Опитавах да ги залъгвам, но нищо не подейства, а при другите още не са успяли да напълнят плодника.

    Ето може би причините?

    1. Сложих магазините още на пролет с първата паша (в моя район се чака само слънчоглед) с всички пити (основно, за да ги вардят от молеца) - при мен не мога да сложа магазините отдолу, просто са ми стари кошерите и нищо не пасва.
    2. При цъфтежа на липата, спрях да ги подхранвам 2 седмици с надежда, че ще съберат нещо оттам. (Има липа из града, но реално е недостатъчна)
    3. Преди цъфтежа и по време на слъчогледа, времето е било само слъчево и топло. Реално слъчото за по-малко от 2 седмици прецъфте.
    4. Кошерите ги разгърнах още на пролет, когато видях, че са силни, на макс рамки. По 10-11 в плодника.

    Според мен трябваше да ги проверя преди слънчогледа, да стесня плодника на 7-8 рамки и да сложа тогава магазините с по 4-5 рамки и да чакам развръзка, преди да разширявам. Дали така трябваше да постъпя или всичко се дължи на бързо прецъфтеля слъчоглед и МОЖЕ БИ това, че пръскаха със самолет за комари и да са ми изтрепали летящата пчела.
    ,,12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели,,
    По правило а не изключение стария 12 рамков ДБ е смятан за семейство за 4,5кг. тоест в плодника 3кг. а в магазина 1,5кг.пчели покритие или семейство което развито до тази маса или брой пчели се смята за определена сила за медосбор.Иначе варира от 3-5кг.пчели за медосбор, има и много други фактори като брой пити с пило, възрастов състав и т.н..


  9. #6709
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Тая година не изкарах никакъв мед като цяло, и ако може някой да посочи какви са причините основно. Имам 4 кошера.

    Кошерите (дадан блат) бяха доста силни на пролет (постоянно им давах работа да градят), но проверявайки ги сега, нещата са по-слаби. 12 рамкови са, като цяло на 7-8 рамки са плътно пчели. Положението при 2 кошера е, пълни плодници, празни магазини. Опитавах да ги залъгвам, но нищо не подейства, а при другите още не са успяли да напълнят плодника.

    Ето може би причините?

    1. Сложих магазините още на пролет с първата паша (в моя район се чака само слънчоглед) с всички пити (основно, за да ги вардят от молеца) - при мен не мога да сложа магазините отдолу, просто са ми стари кошерите и нищо не пасва.
    2. При цъфтежа на липата, спрях да ги подхранвам 2 седмици с надежда, че ще съберат нещо оттам. (Има липа из града, но реално е недостатъчна)
    3. Преди цъфтежа и по време на слъчогледа, времето е било само слъчево и топло. Реално слъчото за по-малко от 2 седмици прецъфте.
    4. Кошерите ги разгърнах още на пролет, когато видях, че са силни, на макс рамки. По 10-11 в плодника.

    Според мен трябваше да ги проверя преди слънчогледа, да стесня плодника на 7-8 рамки и да сложа тогава магазините с по 4-5 рамки и да чакам развръзка, преди да разширявам. Дали така трябваше да постъпя или всичко се дължи на бързо прецъфтеля слъчоглед и МОЖЕ БИ това, че пръскаха със самолет за комари и да са ми изтрепали летящата пчела.
    Във всеки въпрос има някаква истина. Най вече е липсата на паша. Този номер се получава почти винаги в дванадесетаците при малко паша. Ако я има обаче се получават чудеса. Или големи рояци или яки магазини мед.

  10. #6710
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Във всеки въпрос има някаква истина. Най вече е липсата на паша. Този номер се получава почти винаги в дванадесетаците при малко паша. Ако я има обаче се получават чудеса. Или големи рояци или яки магазини мед.
    Класическия ДБ с неподвижно дъно си е остаряла технология спрямо тръвните и бортничеството е ноу - хау но спрямо корпусните дори и 10рамков ъпгрейдван ДБ са си двутактови двигатели харчат повече за същите конски сили /в действителност не знам дали е така само предполагам за двигателите/

    П.П.Руските събирачи на перга от пчеловод твърдят че с класическия 12рамков ДБ добитата перга е в пъти по-малко при равни условия с корпусните.Няма ли перга не е добре работата а за липсата на паша не подлежи на коментар ако ще и да си със звездна кошерна система директно телепортирана от Плеядите.


 

 
Страница 671 от 683 ПърваПърва ... 171571621661669670671672673681 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 26 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 26 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •