Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 669 от 683 ПърваПърва ... 169569619659667668669670671679 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,681 до 6,690 от общо 6828
  1. #6681
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    В тая тема неможе да не се изкаже и захардижията... Има си принципи - щом сложиш магазина, забравяш за захарта, ако искаш да ядеш и продаваш мед, ако си настроен да правиш шменти капели, то си е съвсем друг въпрос. ОБАЧЕ - имам кошер интензивно хранен още миналото лято с мед и инверт(след 1октомри). Някой ми разправяше тук, че пчелите ще студуват зимъзка щото всичките им килийки, разбирай на 12 рамки са пълни със захарен/инвертен мед. Иззимуваха, и изроиха - от това семейство станаха пет отводки без инвестиция за майки още в края на април. До края на май/първата деседневка от юни, отводките бяха на по 7-8 пити, от които две "медови" и останалото пило. Продадох отводките на по 3 пити пило плюс една "медова" заедно с майките, като във всеки кафез ми останаха по пита, две с пило и една "медова" плюс старата пчела. Към това добавих по още една пита пило, взета силните кошери и една с току, що снесени яйца. Днес прегледах вторичните отводки, останали от огризките от продадените първични отводки - от пет, четири си произвели майки, едната дори почнала да снася. С петата нещо е станало, обаче ще подсили някой от по-слабите кошери и ще се включи в слънчогледа. Та каква е равносметката? Срещу около 250 лв дадени за захар и инверт имам 500 лв приход от петте продадени отводки и още 400, ако реша да продам сегашните(но няма да го направя щото не съм убеден в качествата на майките от придадени яйца, ще ги гледам догодина как ще се справят и после ще си преценя). Та извода: Захарчицата е елексир, стига да имаш стратегия за полването й, а меда от немска акация ще ти го купят веднъж и повече няма да повторят, не си струва да си изгониш клиентите така. Имам двайсетина килца миналогодишен мед от немския, ама това си е подсладител, правен от пчели, прекрасен за медени питки за подхранване, истинския мед си е нещо съвсем различно.

    PS: Чакам Слъчно пак да каже "не правете като Младенов"
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  2. #6682
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Развивал съм отводка на 4 ЛР рамки, купена на 3-ти юли, с чист захарен сироп.
    До средата на август беше на 2ЛР+7ДБ пити.
    Това беше отдавна.
    Сега нещата не се получават с чистия сироп .

    П.п. Дали проблема не е в майките?!

  3. #6683
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Здравейте, реших и тук да попитам нещо. Тъй като покрай мен има много слънчоглед и един от кошерите ми напълни магазина, реших както пише по книгите, да подпъхна втори магазин под първия. Въпроса ми е че нямам вече никави изградени пити и сложих само основи. Това може ли да е проблем? Освен това този магазин като го вдигах, ми се стори бая тежичък, а аз не съм от най-слабите. Има ли някакъв друг помощен начин или нещо по хитро като манипулация ?
    Освен това сега като се замислих се чудя, след като новия магазин е отдолу, как ще направя контрол, примерно след 1 седмица. Това значи че трябва да разбутам целия кошер ?

    И още нещо, тази седмица дават температури от утре до събота около 37 градуса. Някъде бях чел че се обрзувал някакъв клей по слънчогледа и пчелите не можели да излетят обратно при такива условия. Това колко голям проблем може да е ?

    Освен това ми се ще тази година да изследвам слънчогледовия мед за пестициди, може ли някой да ми каже колко струва и къде може да стане това ? Защото имам някакви съмнения за слънчогледа заради миналата година.

  4. #6684
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Здравейте, реших и тук да попитам нещо. Тъй като покрай мен има много слънчоглед и един от кошерите ми напълни магазина, реших както пише по книгите, да подпъхна втори магазин под първия. Въпроса ми е че нямам вече никави изградени пити и сложих само основи. Това може ли да е проблем? Освен това този магазин като го вдигах, ми се стори бая тежичък, а аз не съм от най-слабите. Има ли някакъв друг помощен начин или нещо по хитро като манипулация ?
    Освен това сега като се замислих се чудя, след като новия магазин е отдолу, как ще направя контрол, примерно след 1 седмица. Това значи че трябва да разбутам целия кошер ?

    И още нещо, тази седмица дават температури от утре до събота около 37 градуса. Някъде бях чел че се обрзувал някакъв клей по слънчогледа и пчелите не можели да излетят обратно при такива условия. Това колко голям проблем може да е ?

    Освен това ми се ще тази година да изследвам слънчогледовия мед за пестициди, може ли някой да ми каже колко струва и къде може да стане това ? Защото имам някакви съмнения за слънчогледа заради миналата година.
    Ако са позапечатали питите, може да ги завъртиш на центрофугата и да ги върнеш обратно. За изследването щом имаш съмнение не е лошо да се направи, защото ако наистина има пестициди, може да загинат пчелните семейства през зимата. Нека сподели някой колко струва едно такова изследване.

  5. #6685
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Здравейте, реших и тук да попитам нещо. Тъй като покрай мен има много слънчоглед и един от кошерите ми напълни магазина, реших както пише по книгите, да подпъхна втори магазин под първия. Въпроса ми е че нямам вече никави изградени пити и сложих само основи. Това може ли да е проблем? Освен това този магазин като го вдигах, ми се стори бая тежичък, а аз не съм от най-слабите. Има ли някакъв друг помощен начин или нещо по хитро като манипулация ?
    Освен това сега като се замислих се чудя, след като новия магазин е отдолу, как ще направя контрол, примерно след 1 седмица. Това значи че трябва да разбутам целия кошер ?

    И още нещо, тази седмица дават температури от утре до събота около 37 градуса. Някъде бях чел че се обрзувал някакъв клей по слънчогледа и пчелите не можели да излетят обратно при такива условия. Това колко голям проблем може да е ?

    Освен това ми се ще тази година да изследвам слънчогледовия мед за пестициди, може ли някой да ми каже колко струва и къде може да стане това ? Защото имам някакви съмнения за слънчогледа заради миналата година.
    1.Никакъв проблем с основите, ако си ги поразмешал, щяха да ги изградят малко по бързо, но и така ще се оправят, стига да има паша. 2.Ако искаш да извъртиш по бързо, оставяш меда на 1вия, иначе добре си направил. 3. За какво ти е контрол да правиш, повдигаш горния и ако долния е изграден слагаш 3ти или въртиш горният. 4. Слънчогледа винаги отделя нещо лепкаво когато прецъфтява, но не е фатално. 5 За пестициди, какво да ти кажа, вече се пръска на всякъде и с всякакви отрови, но няма какво да направим.

  6. #6686
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    В тая тема неможе да не се изкаже и захардижията... Има си принципи - щом сложиш магазина, забравяш за захарта, ако искаш да ядеш и продаваш мед, ако си настроен да правиш шменти капели, то си е съвсем друг въпрос. ОБАЧЕ - имам кошер интензивно хранен още миналото лято с мед и инверт(след 1октомри). Някой ми разправяше тук, че пчелите ще студуват зимъзка щото всичките им килийки, разбирай на 12 рамки са пълни със захарен/инвертен мед. Иззимуваха, и изроиха - от това семейство станаха пет отводки без инвестиция за майки още в края на април. До края на май/първата деседневка от юни, отводките бяха на по 7-8 пити, от които две "медови" и останалото пило. Продадох отводките на по 3 пити пило плюс една "медова" заедно с майките, като във всеки кафез ми останаха по пита, две с пило и една "медова" плюс старата пчела. Към това добавих по още една пита пило, взета силните кошери и една с току, що снесени яйца. Днес прегледах вторичните отводки, останали от огризките от продадените първични отводки - от пет, четири си произвели майки, едната дори почнала да снася. С петата нещо е станало, обаче ще подсили някой от по-слабите кошери и ще се включи в слънчогледа. Та каква е равносметката? Срещу около 250 лв дадени за захар и инверт имам 500 лв приход от петте продадени отводки и още 400, ако реша да продам сегашните(но няма да го направя щото не съм убеден в качествата на майките от придадени яйца, ще ги гледам догодина как ще се справят и после ще си преценя). Та извода: Захарчицата е елексир, стига да имаш стратегия за полването й, а меда от немска акация ще ти го купят веднъж и повече няма да повторят, не си струва да си изгониш клиентите така. Имам двайсетина килца миналогодишен мед от немския, ама това си е подсладител, правен от пчели, прекрасен за медени питки за подхранване, истинския мед си е нещо съвсем различно.

    PS: Чакам Слъчно пак да каже "не правете като Младенов"
    Един кошер не прави правило а по скоро е изключение.Ако имаш найстина 100процента запечатан мед и имаш зима няма как да не студуват и по измрът малко те и затова във фарарите мрът.Случайно да си с дълбоко дъно или магазин под плодника а относно елексира захар сравнен с нектара е гола вода за развитие.

  7. #6687
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Случайно да си с дълбоко дъно или магазин под плодника а относно елексира захар сравнен с нектара е гола вода за развитие.
    Мрежесто дъно, през зимата с фибран в чекмеджето и един или два магазина с пити под плодника.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  8. #6688
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Мрежесто дъно, през зимата с фибран в чекмеджето и един или два магазина с пити под плодника.
    Нямам навика да раздавам съвети (особено непоискани) затова пиша, как боравя аз с мрежестото дъно. Оставям го цялата зима отворено. Определено състоянието на семействата е по-добро(сравнително). Няма и следа от мухъл в кошера. Появата на първото пило се забавя, но след това се развиват изключително добре. .....все пак, всеки си решава за себе си.

  9. #6689
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Мрежесто дъно, през зимата с фибран в чекмеджето и един или два магазина с пити под плодника.
    Значи не са на 100процента мед имат възможност да сформират клуб под плодника а до студовете вече са в плодника.
    Преди време когато бях със стандартен ДБ при прекалено много мед в плодника излизаха от зимата живи умрели.
    Послушай Кразз пробвай без фибран опитно на някой кошер щом си с магазини под плодника.

  10. #6690
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Значи не са на 100процента мед имат възможност да сформират клуб под плодника а до студовете вече са в плодника.
    Преди време когато бях със стандартен ДБ при прекалено много мед в плодника излизаха от зимата живи умрели.
    Послушай Кразз пробвай без фибран опитно на някой кошер щом си с магазини под плодника.
    Нещо обърка адресата

 

 
Страница 669 от 683 ПърваПърва ... 169569619659667668669670671679 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 26 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 26 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •