Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 665 от 683 ПърваПърва ... 165565615655663664665666667675 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,641 до 6,650 от общо 6828
  1. #6641
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Преди няколко дни разбрха, че отводката ми няма майка и сложих пита с пило. След 6 дни на нея имаше 10+ маточника. Разруших запечатаните, като оставих 7-8, които се подхранваха. След 4 дни ги отворих пак. Има 3 доста дълги и тънки на върха маточника, като другите са около 1см-1.5... Като има места с по 2-3 маточника слепени един до друг. Да предприема ли някакви мерки или да ги оставя? Като цяло има ли начин да се познае ларва хранена за работничка, а после за майка, понеже се съмнявам тези маточници да са с годни майки всичките.
    Остави го на мира, пчелите ще си изберат майка. След толкова ровене може и да си съсипал матониците. Може да е паднала ларвата за това са ги удължили. След като си разрушил запечатаните, повече не трябва да ги ровиш.

  2. #6642
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Ами, трябваше да ги снимам, но забравих. ... Тръгват добре, после са заострени. Някак си са дълги и сега не знам, кой маточник е от ларва-работника към майка и кой е хранен за майка отначало. Не знам дали има познаване.

    Има и с апендикс.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #6643
    Наблюдател
    Регистриран
    06.02.2019
    Мнения
    1
    Здравейте на всички.Тази година реших да започна да се занимавам с пчели и закупих три отводки на по 5 рамки за ДБ 10 система.Всичко е добре за сега но имам питане как и кога да слагам рамки с ВО за изграждане че четох насам натам и нещо конкретно не разбрах.В момента съм сложил във всеки кошер по три нови рамки но не знам дали правилно съм ги сложил.Храня със сироп 1:2 (захар-вода) през 2 дена,пчелите градят рамките но нищо не се случва в тях

  4. #6644
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Бинков Виж публикацията
    Здравейте на всички.Тази година реших да започна да се занимавам с пчели и закупих три отводки на по 5 рамки за ДБ 10 система.Всичко е добре за сега но имам питане как и кога да слагам рамки с ВО за изграждане че четох насам натам и нещо конкретно не разбрах.В момента съм сложил във всеки кошер по три нови рамки но не знам дали правилно съм ги сложил.Храня със сироп 1:2 (захар-вода) през 2 дена,пчелите градят рамките но нищо не се случва в тях
    Хубави млади майки ще осеменят веднага ако има достатачно пчели. Дано не са те излъгали и някой да ти е пробутал 3 слаби семейства с калпави майки вместо отводки. Добре си сложил основи, но да знаеш не е хубаво да се разбива много пилото, ако си рацепил пилото с 3 основи е много тежко за тях. Аз слагам на отводка само по 1, макс 2 основи ако е по силна и след осеменяването тогава други. Иначе покрай пилото може да слагаш колкото искаш, но може да ги изгризат около теловете.

  5. #6645
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Бинков Виж публикацията
    Здравейте на всички.Тази година реших да започна да се занимавам с пчели и закупих три отводки на по 5 рамки за ДБ 10 система.Всичко е добре за сега но имам питане как и кога да слагам рамки с ВО за изграждане че четох насам натам и нещо конкретно не разбрах.В момента съм сложил във всеки кошер по три нови рамки но не знам дали правилно съм ги сложил.Храня със сироп 1:2 (захар-вода) през 2 дена,пчелите градят рамките но нищо не се случва в тях
    Направи сиропа 1:1 няма смисъл да им утежняваш живота с излишна работа и без това не им е лек. Много мозъци казват, че гол сироп не се дава ама карай. Най добрия градеж е със мед а не със захар и тия къде казват, че захарния сироп имитира паша а меда е за запас са си с тяхно си мнение.Ник ти е написал как се слагат ВО ама не очаквай чудеса ако толкова лесно се градяха плодникови пити нямаще да ги има тия пити в черен мат хартактерни за голяма част от поголовието /то не че мойте са по-добри ама се боря/, всъщност има начин за ускорено изграждане на В.О. но не и при твоите условия.

  6. #6646
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Бинков Виж публикацията
    Здравейте на всички.Тази година реших да започна да се занимавам с пчели и закупих три отводки на по 5 рамки за ДБ 10 система.Всичко е добре за сега но имам питане как и кога да слагам рамки с ВО за изграждане че четох насам натам и нещо конкретно не разбрах.В момента съм сложил във всеки кошер по три нови рамки но не знам дали правилно съм ги сложил.Храня със сироп 1:2 (захар-вода) през 2 дена,пчелите градят рамките но нищо не се случва в тях
    А кога купи отводките и колко пило имаха тогава?

  7. #6647
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Направи сиропа 1:1 няма смисъл да им утежняваш живота с излишна работа и без това не им е лек. Много мозъци казват, че гол сироп не се дава ама карай. Най добрия градеж е със мед а не със захар и тия къде казват, че захарния сироп имитира паша а меда е за запас са си с тяхно си мнение.Ник ти е написал как се слагат ВО ама не очаквай чудеса ако толкова лесно се градяха плодникови пити нямаще да ги има тия пити в черен мат хартактерни за голяма част от поголовието /то не че мойте са по-добри ама се боря/, всъщност има начин за ускорено изграждане на В.О. но не и при твоите условия.
    На 10л. сироп, 500гр. прашец. Голия сироп става нещо съвсем различно.

  8. #6648
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Всъщност,кога се дава "благословен" сироп.т.е.кога се дава "гол" сироп....

  9. #6649
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Всъщност,кога се дава "благословен" сироп.т.е.кога се дава "гол" сироп....
    Според сибирските Годзили захарния сироп си е дело на Сатанаил по което и да е време на годината с изключение на периода след главната паша когато се дава за запас в количество 1/4 до макс 1/3 от зимнопролетния запас най от долу под медовите венци.

  10. #6650
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Инверсия на захароза

    ,,Разграждането на захарозата в храносмилателната система на животните и хората става под въздействието на ензима инвертаза, а самият процес се нарича инверсия на захарта. Това се случва едновременно с отстраняването на излишната вода от нектара.,,

    ,,Пчелите могат да живеят дълго време, като се хранят с чист захарен сироп, но не могат да отглеждат пило, да отделят восък, интензивно да събират нектар и да извършват много други работи, тъй като захарта е чисто въглехидратна храна и не съдържа други жизненоважни за пчелите вещества.,,

    ,,В експеримента, след хранене на пчелите с чист захарен сироп (в него изобщо няма протеин), в сиропа е открит 0,08% протеин;
    след повторно хранене със същия сироп, съдържанието на протеин се увеличи до 0,14%.,,

    ,,
    Стимулиращото подхранване с малки порции мед или захарен сироп не увеличава количеството отглеждано пило, въпреки че несъмнено активира пчелите: увеличивается лет пчел, а в ряде случаев — принос пыльцы.,,

 

 
Страница 665 от 683 ПърваПърва ... 165565615655663664665666667675 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 24 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 24 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •