Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 445 от 683 ПърваПърва ... 345395435443444445446447455495545 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,441 до 4,450 от общо 6828
  1. #4441
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Сиропа винаги допълвам с витамини, които се намират по пчеларските магазини. Честото наливане в малки дози, от порядъка на 300-500 гр през ден два имитира паша. Което кара майката да снася усилено. Ако целиш създаване на отводки върши работа. Аз понеже ходя през уикенда използвам хранилки от по 3.5 литра.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #4442
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    За момента съм с 5 рамки в кошер, просто ми казаха да ги подхранвам със сироп. Не съм тръгнал разбира се да правя отводки, в такъв случай, мога ли да не им давам сироп? Какви витамини по принцип се взимат за сиропа, ако има разновидност, да не се чудя. Помня, че рамките бяха с добро пило и имаше мед що-годе.

  3. #4443
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    За момента съм с 5 рамки в кошер, просто ми казаха да ги подхранвам със сироп. Не съм тръгнал разбира се да правя отводки, в такъв случай, мога ли да не им давам сироп? Какви витамини по принцип се взимат за сиропа, ако има разновидност, да не се чудя. Помня, че рамките бяха с добро пило и имаше мед що-годе.
    Виж ако са на 5 рамки плътно покритие значи имаш около кило пчели макс 1кг. и 300гр. ако имаш много добра рамка на 100% пило това означава че в бъдеще ще имаш 2,5 междурамия отделно казват че ако са нашите мелези им трябва 5-6кг. мед запас за да не намалят пчелите растежа за развитие отделно им трябва и прашец/белтъчини/.Ако нямаш изградени рамки ще трябва и да градят. С две думи в момента си във фаза на развитие на пчелното семейство то е съсредоточено не да събира нектар/мед а да се развие в силно семейство за да може да събере мед за зимата. Та ако не ти се занимава не ги храни и ако има нектар и прашец и добро време за около 2 месеца ще се развият и ще се съберат мед запас за зимата и ако всичко е тип топ и мед малко можеш да извадиш хипотетично. Но ако сега им даваш сироп ще ги облекчиш ще намалиш броя на нектаросъбирачките и водоноските ще ходят за прашец и ще се съсредоточат в отглеждането на повече пило и по бързо ще се развият в силно семейство над 5кг. или около 22-25 плодникови ДБрамки за това време на годината.
    П.П. Надявам се да съм бил полезен ако имаш изградени рамки ще ги улесниш още повече.Има противници на захарното подхранване аз съм умерен мисля че нектарът медът е по добър ама ако го няма подхрнването е за предпочитане от гладуването отразява се на качеството и количеството на отглеждането на пилото и пт там на развитието. Успех.

  4. #4444
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Не, не са плътно покрити, но са добре като цяло. Имам изградени рамки, и утре ще сложа първата. Как точно да ги храня засега? През 1 ден по 200-300 грама захарен сироп или всеки ден по 200-300 грама? И ако може кажете за тези витамини. Казаха ми, че не се давал чист сиропа...

  5. #4445
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Според проф. Таранов ако семейството е 1кг. и външната температура е 15,4 °С то се нуждае от 67 гр. мед за 12 часа ако е 2кг. се нужда е от 94гр. мед за 12часа. Това е минимума ще го обърнеш в захарен сироп и 24часа за витамини не знам.

  6. #4446
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Не, не са плътно покрити, но са добре като цяло. Имам изградени рамки, и утре ще сложа първата. Как точно да ги храня засега? През 1 ден по 200-300 грама захарен сироп или всеки ден по 200-300 грама? И ако може кажете за тези витамини. Казаха ми, че не се давал чист сиропа...
    Аз не ги разбирам много–много фаците,ама ще се опитам и аз да те посъветвам.Сега,когато цъфти почти всичко,къде култивирано,къде диво,да храниш е грехота.Сега си на 5 рамки,покрити 4 от пчели.Ако имаш сумарно 2 рамки със запечатано пило днес,другата неделя спокойно можеш да слагаш 1 изградена рамка за снасяне/в средата/ +1 основа за градеж до прясното пило,още по–добре м/у прашеца и ново снесените яйца.Винаги дърпам ново снесената пита в краищата.Ще храниш ако няма паша.А края на август ще започнеш да храниш с витамини,отвари,химикали, и др.,като единствената ти цел ще бъде мамашката да снася колкото се може до по–късно.Сега храниш ли,няма да ядеш чист мед.А ти,с тези 5 рамки сега,може да ядеш мед поне от слънчогледа/ако го имаш, разбира се/.Ако имаш само търсещи се медоноси/акация,липа,кестен,''мана''/ ще ядеш мед догодина от твоите кошерчета. Така мисля аз,с моето малко знание.Може и да ти помогне,знам ли?Дано да успееш при отсяването .Успех!

  7. #4447
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Според проф. Таранов ако семейството е 1кг. и външната температура е 15,4 °С то се нуждае от 67 гр. мед за 12 часа ако е 2кг. се нужда е от 94гр. мед за 12часа. Това е минимума ще го обърнеш в захарен сироп и 24часа за витамини не знам.


    Сега вече разбрах защо бай Захари цветклото ме учеше да давам по 100гр. за стимулиране на кошер.

  8. #4448
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Сега вече разбрах защо бай Захари цветклото ме учеше да давам по 100гр. за стимулиране на кошер.
    Друмев, много учители имаш, ама един не се намери, та да те научи как на практика се отглеждат пчели, щото да видиш хаир от хвърлената пот по тях.

  9. #4449
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    За момента съм с 5 рамки в кошер, просто ми казаха да ги подхранвам със сироп. Не съм тръгнал разбира се да правя отводки, в такъв случай, мога ли да не им давам сироп? Какви витамини по принцип се взимат за сиропа, ако има разновидност, да не се чудя. Помня, че рамките бяха с добро пило и имаше мед що-годе.
    5 рамки Дадан-Блат или ЛР ? Ако е Дадан , и има добро покритие с пчели към стената на кошера и към преградната дъска ( приемам че междурамията са покрити ) - слагате една рамка с восъчна основа , след 3 дни ( или когато основата е изградена и наснесена ) слагате втора - после изчаквате 2 седмици до следващо разширение или разширявате при добро покритие с пчели . Избягвайте да преразширявате , въпреки че е топло вече . 1 към 1 сироп , каквито витамини или добавки си вземете от пчеларски магазин или вет . аптека стават ( пише в книгите че " гол сироп не се дава " тъй че гоним " плацебо " ефект ) . Количеството е според колко паша има и колко консумира отводката - за моят район , понеже на 5р отводка само слънчоглед ще хвана , аз бих хранил през ден колкото могат да дигнат , или да не пресъхва хранилката (предвид че градежа вдига консумацията ) . Ако имате изградени пити , може по-малко сиропец . Но си преценете текущата паша - много сироп , обилна паша и готови изградени рамки , може да имат негативен ефект върху развитието .

  10. #4450
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Според някой читатели на форума може да си мислят за мен,че не съм начинаещ,но точно това е.Затова и ще задам един въпрос и аз.Как мога да се се справя от натравяне от Неоникотиноиди?

 

 
Страница 445 от 683 ПърваПърва ... 345395435443444445446447455495545 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •