Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 429 от 683 ПърваПърва ... 329379419427428429430431439479529 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,281 до 4,290 от общо 6828
  1. #4281
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Ето виждаш ли - като ти казвам, че не си убеден, на теб не ти се вярва.

    Семейство едвам изкарало зимата, някак си успяло да оцелее до края на Март началото на Април, развило се там на две- три рамки пило и толкова шепи пчели, изгубило неясно поради какви причини майка и още същия ден нападнато - такива ли са семействата от примера, за който говориш? (;

    За протокола - с такова семейство аз не се занимавам, защото си е жива беля със часовников механизъм в пчелина, от което човек я хване, я не, един магазин мед за цялата година т.е. крайно нерентабилно, ненужно рисково и безсмислено. Прочее каква майка ще придава, докато семейството е нападнато? Тя няма да оцелее повече от пет минути. Първо и най- напред задължително трябва да се спре нападението, а след това да се прави, каквото ще се прави - инак ще е безрезултатно.


    Не мога да се съглася с теб.Аз за 2 дена имам 3 нападнати.Спасил съм майките с по 3 рамки пило.Имам едно питане към теб?Ако нападаненията са първо към слабите кошери след като свършат и няма паша какво става по-нататък?

  2. #4282
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ако е есенно време,зимните пчели се превръщат в летни и зимата излиза скъпа.

  3. #4283
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Не мога да се съглася с теб.Аз за 2 дена имам 3 нападнати.Спасил съм майките с по 3 рамки пило.Имам едно питане към теб?Ако нападаненията са първо към слабите кошери след като свършат и няма паша какво става по-нататък?
    Кражба , Април месец . Мдаа , мен като ми кажат " буна диминяца " по радио Констанца и аз отговарям " Буна " . Ще взема в някои Румънски сайт да чета , пусто само мога да псувам на румънски .
    Нищо лично , научете се
    " В моят район "
    Пролетта/Есента
    Храня/Не храня
    Лично аз , за моят район , през Април месец - нито съм виждал , нито съм чувал за нападение на семейство .
    С уговорката че имам стотина поста и все едно не се брои .

  4. #4284
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Sory,колега не храня.

  5. #4285
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    WP_20170420_23_47_34_Pro[1].jpg
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Sory,колега не храня.
    Около 0 градуса в момента ( кофти снимка ама толкоз от място ) . Променливо , но нестабилно и главно студено през този Април . Да не храня под някакаква форма е ... кой както иска . Днес е 20 ,миналият Април по това време , пшеницата изкласяваше при нас . Година с година ....

  6. #4286
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Ето виждаш ли - като ти казвам, че не си убеден, на теб не ти се вярва.

    Семейство едвам изкарало зимата, някак си успяло да оцелее до края на Март началото на Април, развило се там на две- три рамки пило и толкова шепи пчели, изгубило неясно поради какви причини майка и още същия ден нападнато - такива ли са семействата от примера, за който говориш? (;

    За протокола - с такова семейство аз не се занимавам, защото си е жива беля със часовников механизъм в пчелина, от което човек я хване, я не, един магазин мед за цялата година т.е. крайно нерентабилно, ненужно рисково и безсмислено. Прочее каква майка ще придава, докато семейството е нападнато? Тя няма да оцелее повече от пет минути. Първо и най- напред задължително трябва да се спре нападението, а след това да се прави, каквото ще се прави - инак ще е безрезултатно.
    И си прав колега и не си...
    Всичко зависи от камбанарията от която гледаш. Ако имаш 50+ кошера въобще няма да се занимаваш с това семейство, но ако имаш дестина кошера ще гледаш по друг начин на всеки един от тях... Семейството е нападното, да, но колко е поражението можем само да гадем. Пилото колкото и да е малко си стои, има 2-3 шепи пчели, колко са, читави ли са или не са, също не знаем.
    Вариант 1: прекратяваме живота на това семейство с пърлачката..
    Вариант 2: Обединяваме семейството с някое друго.
    Вариант 3: Опитваме се да го възстановим като отводка, и ако се закрепи до края на май месец, ако не ни харесва свещевата майка спокойно можем да си я сменим.
    Вариант 4: Копуваме му майка...
    Аз не бих избрал вариант 4, защото майките по това време са скъпи, а и не мисля че експеримент с такова семейство си заслужава и 20 лв.
    Вариант 2 също не бих избрал по това време на годината, защото семейството може да е болно, което няма как да знаем със сигурност, но при дори и малка вероятност за това не бих рискувал друг кошер.
    Вариант 3 е всъщност това което предложих аз. Всички ме нападнахте, че е това е неправилно и загуба на време! ОК вероятно сте прави, обаче, ако гледам стотина семейства веднага бих приложил Вариант 1 и не бих се занимавал, но иначе бих се пробвал!

    И да Ви попитам нещо друго: Ако имате презимувала запасна майка бихте ли я придали на такова семейство?

  7. #4287
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Здравей колега,ето моето мнение,и аз като тебе имам 15 кошера и гледам по друг начин на тях отколкото ако имам 100.Давам ти пример със един мой кошер който презимува едвам едвам,на 3 рамки и 2-3 шепи пчели.Беше над средното ниво но умряха доста зимни пчели за ден два и остана горкото на 3 рамки,не го нападнаха слава богу но стесних входа максимално и сложих мишепредпазител отпреде за всеки случай.От 18март досега тоест миналата седмица съм му предал 2 рамки с пило от други кошери посилих го малко със стартовит и сиропче,майката почна да си снася добре и сега е на 5-6 рамки с пчели.Искам да кажа че ми свиди много като знам че имам малко кошери като теб и се грижа да го спася.Да го обединя със друг кошер ми беше на идея но майката какво да я правя миналогодишна е,няма да извадя толкова мед от този кошер но поне съм го спасил.Успех и дано годината ти е доходна.

  8. #4288
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Наборе, при теб случая е малко по-различен, има майка и е нормално да се опиташ да спасиш семейството, а този случай, който обсъждаме е при загинала майка пролетта.
    Успешна година и на теб!

  9. #4289
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Въпроса който ми зададохте е много интересен, благодаря ви! Би казал някой от депутатите ни. Всеки от нас има изградени навици въз основа на това което е чел и учил и практиката която има. От тук и разликата в мненията и предложенията как да се постъпи в случая. Има много условности и това, че всеки от нас пчеларства в регион с определени особености, като време и паша. Лично аз как бих постъпил: При много кошери не бих се занимавал, при по-малко може би. Защо може би, защото има много условности, трябва да се полагат грижи за това семейство, а това е свързано и с време и разходи. Всеки сам да преценява, какво, и как да постъпи. Отговора не може да бъде еднозначен. Ако се тръгне в посока на спасяване на семейството, това ще е положителен опит за напред.

    Поздрави на всички, и успех във вземането на най-правилните решения! Г. Георгиев

  10. #4290
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Така ми се е сторило колега Иванов, така ми се е сторило.
    Колега Дончев , момчето само започна да си казва грешките .
    Сега ще помагам .

 

 
Страница 429 от 683 ПърваПърва ... 329379419427428429430431439479529 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •