Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 73 от 683 ПърваПърва ... 2363717273747583123173573 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 721 до 730 от общо 6828
  1. #721
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2013
    Мнения
    19
    При мен е следната ситуация: 10 бр. отводки от миналата година в кошери ДБ-10. Други семейства нямам. Резервни изградени пити също.
    Към вчера:
    1. Три от кошерите са пълни с пчели. Личи си, че има градеж. На единия от тях преди една седмица поставих основа за градеж, като последна, десета пита в края - вчера вече изградена, килийките запълнени до половината и повече с пресен нектар.
    2. Други три кошера са зле на по 4 рамки. От тях по двете има пило, а другите фрашкани с мед и прашец. По тези с пилото забелязвам, че почват да ги пълнят с нектар, което ще блокира майката.
    3. Разполагам с три пити запечетани с мед.
    5. Паша: цъфнала вече рапица на 5км и овошки.
    6. Останалите 4 кошера средна хубост 6 - 8 рамки - ще им поставя основи за градеж.
    Каква тактика да предприема със семействата, които са в двете крайности?

  2. #722
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от tenik1 Виж публикацията
    При мен е следната ситуация: 10 бр. отводки от миналата година в кошери ДБ-10. Други семейства нямам. Резервни изградени пити също.
    Към вчера:
    1. Три от кошерите са пълни с пчели. Личи си, че има градеж. На единия от тях преди една седмица поставих основа за градеж, като последна, десета пита в края - вчера вече изградена, килийките запълнени до половината и повече с пресен нектар.
    2. Други три кошера са зле на по 4 рамки. От тях по двете има пило, а другите фрашкани с мед и прашец. По тези с пилото забелязвам, че почват да ги пълнят с нектар, което ще блокира майката.
    3. Разполагам с три пити запечетани с мед.
    5. Паша: цъфнала вече рапица на 5км и овошки.
    6. Останалите 4 кошера средна хубост 6 - 8 рамки - ще им поставя основи за градеж.
    Каква тактика да предприема със семействата, които са в двете крайности?
    Слагаш магазини на кошерите които са напълнили плодниците. При мен имам същата ситуация и вече сложих магазините, дори вече има пренос в тях на мед. Нямам рапица!

  3. #723
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2013
    Мнения
    19
    А слабите какво да ги правя?
    Може ли да взема по една пита пило от силните и да ги сложа на слабите?

  4. #724
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от tenik1 Виж публикацията
    А слабите какво да ги правя?
    Може ли да взема по една пита пило от силните и да ги сложа на слабите?
    Аз не го практикувам, предпочитам да не го отслабвам кошера, за да има мед. Слабите като ни ми харесват, им сменям майките!

  5. #725
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Аз не го практикувам, предпочитам да не го отслабвам кошера, за да има мед. Слабите като ни ми харесват, им сменям майките!
    Колегата ти го е написал,не взимай за сега пило от силните,за това пило ще трябва да има пчели да го покриват,колкото до майките -по вероятно е да нямат къде да снасят,след като всичките семейства са миналигодишни отводки.Тези слабите кога са правени?

  6. #726
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2013
    Мнения
    19
    Всички са вземани по едно и също време, но някои не успяха да се развият. Постоянно блокираха майката. Проблема е, че нямаме изградени пити.

  7. #727
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tenik1 Виж публикацията
    Всички са вземани по едно и също време, но някои не успяха да се развият. Постоянно блокираха майката. Проблема е, че нямаме изградени пити.
    Като нямаш изградени пити, слагай основи да градят, слагай и магазини, даже и магазинните рамки да са с основи, ако искаш да стимулираш градежа подгханвай. След като неможеш да им влияеш поради липсата ти на изградени рамки, сложи им основи в повечето случаи те ще се оправят, пчелите си знаят работата и най-добре не си подреждат гнездото. Ако имат магазин, може да изградят основите, да вдигнат там част от меда, и да освободят място за майката да снася.

  8. #728
    Днес забелязах пред 2 семейства изхвърлени търтеи,това признак на какво е

  9. #729
    Наблюдател
    Регистриран
    07.04.2014
    Мнения
    32
    Пчеларски район
    попово
    Здравейте , аз съм начинаещ пчелар с никаква практика. Изчел съм форума многократно и настана момента да се регистрирам и аз. Намерих да си закупя кошери ДБ + отводки сега омувам дали мога с някаква храна да подсиля тези отводки за дасе развият по бързо и качествено? А дали дане ги закарам до някой блок рапица? Благодаря предварително за помоща ви.
    Този пост е редактиран от iskren78; 07.04.2014 в 23:51.

  10. #730
    Потребител
    Регистриран
    17.06.2013
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    покрай павликени
    Давай им сироп през ден захар и вода 1-1 ако искаш си купи стартовит и добавяи в сиропа както пише на опаковката успех

 

 
Страница 73 от 683 ПърваПърва ... 2363717273747583123173573 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 15 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 15 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •