Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 410 от 683 ПърваПърва ... 310360400408409410411412420460510 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,091 до 4,100 от общо 6828
  1. #4091
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Самото кълбо е на пластове от пчели. Постоянно се движат, отвътре навън, и отвън навътре. Сега в по-топлите дни си пренасят. Както си пренасят от крайните пити, така ще си пренесат и от хранилката. Пробвай ако не вярваш.. Сложи 1 топче тесто в хранилката и ще видиш утре-вдругиден как ще я налазят. Открита (външна) храна ги привлича. За жиленето трябва да навикнеш.Някой организъм по-бързо свиква, друг по-бавно. Аз вече не се подувам, ама много ме боли от самото убождане. А ще трябва да свикваш как и къде да пипаш, че да не те жилят. Щом сега кълбото е над рамките, по-добре не ги разбутвай. Ако слагаш питките на рамките, ги сложи отстрани до кълбото, и леееекичко със самата питка побутни края на кълбото колкото да закачат питката. И да смачкаш 5-10 пчели-нема начин. Другия вариант е в хранилката.

  2. #4092
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Проблема е, че много се подувам и бавно се оправям. От събота на китката ми отеклото чак днес почти спадна. Надявам се постепенно да привикна, но все още не се е случило.
    С времето организма ти ще свикне и ще започнеш по-малко да се подуваш, не се притеснявай. Доста колеги споделят, че след първите ужилвания пролетно време ужиленото място се подува за няколко дни, а по нататък през сезона подуването ако го има е за няколко часа. Разбира се винаги има и вариант организма да развие алергична реакция, имам познат с такъв случай, така че би било добре винаги да имаш на пчелина подходящ медикамент

  3. #4093
    Наблюдател
    Регистриран
    29.01.2017
    Мнения
    3
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Моите повечето са си избрали странично, по-близо до южната стена. Хубавото е, че отвора за хранилката ми не е в средата, а малко встрани, така че мога да въртя тавана, накъдето е кълбото. Мислех, че питката е спасително средство, когато е студено и пчелите не могат да си вземат мед от пити извън кълбото. Иначе мед си имат достатъчно, но е встрани. Като е студено, как ще ходят в хранилката?
    Аз слагам тестото на мястото на хранилката, а не в нея. Досега не съм слагал вътре в самата хранилка и нямам идея ако стегне голям студ (примерно както в началото на годината) дали ще успеят да вземат храна от нея.

  4. #4094
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Тесто може да се сложи и в хранилката. Маха се преградата и се поставя тестото.
    Това го пробвах месец октомври така че хем да не безпокоя пчелите хем да имат повечко храна за зимата.Два кошера бяха взели цялата храна един не беше пипнал от храната но и пчелите бяха мигрирали.Итересното е че четвъртия няма храна а не бяха пипнали от хранилката.Това си го обяснявам че кошера е имал малко храна и кълбото се е сформирало по назад.Другото което ми прави впечатление е че храната в хранилката е станала много твърда направо замръзнала.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 31.01.2017 в 20:26.

  5. #4095
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Питката по това време,поставена в хранилката или над таблата е горе-долу,като съседната рамка с мед.При възвратни студове пчелите е възможно да изгубят контакт с храната.Иначе при подходящо време пчелите си пренасят от края(вън) на вътре.

  6. #4096
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от vankatavla Виж публикацията
    Аз слагам тестото на мястото на хранилката, а не в нея. Досега не съм слагал вътре в самата хранилка и нямам идея ако стегне голям студ (примерно както в началото на годината) дали ще успеят да вземат храна от нея.
    Мисля да пробвам така на другия пчелин и да видя какво ще стане. Дават затопляне.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #4097
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз, за да не се измъчвам с такива дилеми, съм махнал таблите/възглавниците, и съм сложил дебел памучен плат - преди 10 дни им раздадох по 1,25кг Апифонда....много бързо става - режа я питата на две с макетен нож, една пита на 2 семейства, и я разрязвам още на още 3-4 места...вчера ги отворих леко да ги погледна - маат яката!!....края на февруари ще им замеся вече питки с прясна извара и мед - да хранят пилото.

  8. #4098
    Наблюдател
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    пет-могили общ н козлево шумен
    Да споделя и аз занимавам се от една година и нещо с пчели.Имам четири броя кошери и вчера ги отворих да видя дали са живи.Слава богу всички мърдат има живот.Започнах с един кошер направих отвотки без някой да ми помогне.Само с четене във форума успях да се справя.Приятели пчелари имам много но когато ги питам нещо все нещо мънкат и не казват нищо.Много често съм във форума и има много неща които ми казват какво да правя.Утре смятам да ги отворя и да им сложа Апифонда.Четох някъде че таблите се обръщат и слагаш храната.Мисля че това е добър вариант и удобен.

  9. #4099
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Domingo61 Виж публикацията
    Да споделя и аз занимавам се от една година и нещо с пчели.Имам четири броя кошери и вчера ги отворих да видя дали са живи.Слава богу всички мърдат има живот.Започнах с един кошер направих отвотки без някой да ми помогне.Само с четене във форума успях да се справя.Приятели пчелари имам много но когато ги питам нещо все нещо мънкат и не казват нищо.Много често съм във форума и има много неща които ми казват какво да правя.Утре смятам да ги отворя и да им сложа Апифонда. Четох някъде че таблите се обръщат и слагаш храната.Мисля че това е добър вариант и удобен.
    Браво! Чета и си мисля, че ако бяха повечето начинаещи като теб, занаята ще просперира. На доста от новите е необходимо много да се обяснява, а те не се стараят да вкарат поне малко своя мисъл. Ето това те прави по-различен от много други! Що касае приятелите, вероятно ти ги имаш за такива, те не са на токова мнение, щом не са оказали помощ.

    П.П. Що касае обръщането на таблите, това е много подходящо, особено, ако ще слагаш цял пакет от Апифонда, защото най-малката разфасовка е 2,5кг., което е доста обемно.
    Този пост е редактиран от kuline; 31.01.2017 в 20:26. Причина: допълнение

  10. #4100
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Да и аз това го прочетох за таблите че се обръщат,и новите кошери които са почти готови им заковах летвички 15мм. по края и зимата когато храня със суха храна просто ще обърна таблата да не опира храната мисля че 2.5см разстояние е предостатъчно.Благодаря на колегата който пусна снимката със таблата

 

 
Страница 410 от 683 ПърваПърва ... 310360400408409410411412420460510 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 10 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 10 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •