Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 319 от 683 ПърваПърва ... 219269309317318319320321329369419 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,181 до 3,190 от общо 6828
  1. #3181
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от fori1 Виж публикацията
    Колеги имам следния въпрос. На 19 май хванах рояк в кошер капан на пчелина от мой кошер . На 21 май го прехвърлих във нов кошер. Рояка покриваше 5-6 рамки , поставих и 4 восъчни основи за градеж. Към момента още няма никакво пило 2 ВО са изградени на 80% другите на половина. Вчера прегледах рояка на едната стара пита има заложени 3-4 маточника по средата и като че ли са се излюпили защото са прогризани отгоре както се излюпва майка и в тях влизаха пчели . Страното е, че няма никакви яйца нито пило за толкова време а още не е станал търтовка. Мисла да му придам контролна пита да проверя дали ще заложи маточници. Просто незнам какво да правя. Иначе покрива 5-6 пити плътно с пчели. Дайте някъкъв съвет.
    Какви ли са тези маточници ??? Контролната пита с пило ще покаже. Ако не изградят маточници, значи че има майка. А за да я откриеш - изтръскай всички пчели върху ХР и отдолу празен корпус и подпушвай здраво и всички пчели ще слязат под ХР, а отгоре ще остане евентуално дефектната майка. Ликвидираш и след няколко часа придаваш рамка с открито пило или маточник или майка.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #3182
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    19
    Здравейте на всички добри хора в този форум.Казвам се Димитър с пчели се занимавам от скоро и аз като всеки начинаещ имам въпроси. Не се подвеждайте от името с което съм се регистрирал - аз първо чета много, после, ако не си отоворя сам-питам.
    : Та имам 4 семейства от тази пролет, които се развиват добре,но едното не гради правилни пити(прояждат основите по теловете). Останалите семейства ги изграждат супер. Пробвах различни начини на обтелване, различни видове основи и дебели и тънки, да ги лепя с ток с шпорче, да ги поставям в средата между пилото или от края не ще и не ще. Вече им е тясно, лошо изградените пити се свличат и не знам какво да правя.
    Мисля си дали да не взимам от другите семейства да им слагам готови изградени, но съм още в началото и всяко семейство има нужда да гради нови пити. От прочетеното в форума, знам че стари пити от друг пчелин-да не копувам.
    Та ви моля за съвет.

  3. #3183
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Какви ли са тези маточници ??? Контролната пита с пило ще покаже. Ако не изградят маточници, значи че има майка. А за да я откриеш - изтръскай всички пчели върху ХР и отдолу празен корпус и подпушвай здраво и всички пчели ще слязат под ХР, а отгоре ще остане евентуално дефектната майка. Ликвидираш и след няколко часа придаваш рамка с открито пило или маточник или майка.
    Ето днес научих нещо полезно. Благодаря
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  4. #3184
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Миташки, добре дошъл! Ха сега, и аз да те питам? Като толкова много си чел, за това дето питаш какво прочете? Сиреч, когато нещо не ни кефи в дадено семейство, аджеба друго ли ще го поправи?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #3185
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Мите споко и аз ги имам такива маскари (обикновенно когато е студено и безпашие или кофти марка В.О.) но ако при равни други условия другите не ги правят тез магарии то остава само генетиката.
    А проблема с генетиката се решава като намериш майката и я пратиш в заслужена пенсия и заредиш маточник ,яйца от друг кошер или нова майка от вън.
    Ма мен не ме взимай на сериозно просто чешам клавиатурата.

  6. #3186
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Миташки, добре дошъл! Ха сега, и аз да те питам? Като толкова много си чел, за това дето питаш какво прочете? Сиреч, когато нещо не ни кефи в дадено семейство, аджеба друго ли ще го поправи?
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мите споко и аз ги имам такива маскари (обикновенно когато е студено и безпашие или кофти марка В.О.) но ако при равни други условия другите не ги правят тез магарии то остава само генетиката.
    А проблема с генетиката се решава като намериш майката и я пратиш в заслужена пенсия и заредиш маточник ,яйца от друг кошер или нова майка от вън.
    Ма мен не ме взимай на сериозно просто чешам клавиатурата.
    Защо се ебавате с човека , момци? Не знае отговора и пита. Аз си мисля, че не съм срещал в книгите за начинаещи - защо и кога пчелите прояждат питите.

    Здравей, Димитър. Добре дошъл. Не се сърди на колегите. Те са добри хора, но по някога са малко сприхави и обичат да се гъбаркат с новобранците във форума .
    На въпросите, които си поставил е трудно да се отговори, защото причините могат да бъдат много. Генетична повреда е малко вероятна. Обикновено подобно нещо се случват, есента, когато спре постоянния поток на нектар и прашец, а все още има неизградени основи. Дай повече инфо за полаганите от теб грижи и начин на работа, за да придобият колегите представа дали и къде бъркаш. Ти храниш ли отводките? Ако да, с какво? Майката как работи, с каква система работиш? Колко е силна отводката (приблизително)? Колко мед и прашец има по питите?
    Понеже каза, че четеш много, ти давам два линка във форума, там ще ти стане малко по-ясно:
    http://pchelari.com/forum/showthread...0%B5#post11944
    http://pchelari.com/forum/showthread...BE%D0%B2%D0%B8

    Аз не съм имал подобен проблем, но миналата година някой изрева със същия проблем. Не можах да намеря темата за съжаление, но потърси и ти. Има я из форума. Не мисля, че обтелването има влияние. Аз лично бих напръскал основата със захарен сироп и бих я сложил до стената, след нея пита с люпещо се пило, след нея следващата, с най-старо пило, по-младо, по-младо и т.н. от обратната страна бих сложил строителна рамка, ако имат мераци за неправилен градеж да се упражняват без да се притесняват. Успех.

  7. #3187
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Е,е,е, нека да проверим има ли чувство за хумор де! Може основите да са боклук, може и друго нещо. Но, ако има десетки семейства, какво щеше да прави? Пак ли тия магарии? Иначе, Аранис е прав, но да му даваш още да чете?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #3188
    Наблюдател
    Регистриран
    01.05.2016
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    Средец
    Здравейте,тази на 23.05 убих майките на 5 кошера, понеже бяха стари имах и заложени маточници.Маточниците излязоха на 29.05.До вчера нямам прясно пило.Въпросът ми е следния.Ако и във вторник другата седмица нямам,пило,мога ли да взема от отводките или рояците които хванах, прясно пило и да го предам на тези кошери,за да си заложат маточници.Явно нещо е станало с майките.Само да спомена че на 23.05 смених 16 майки и другите са добре

  9. #3189
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
    Здравейте на всички добри хора в този форум.Казвам се Димитър с пчели се занимавам от скоро и аз като всеки начинаещ имам въпроси. Не се подвеждайте от името с което съм се регистрирал - аз първо чета много, после, ако не си отоворя сам-питам.
    ....
    Първо добре дошъл!
    Я кажи сега колко силно е проблемното семейство и колко силни са другите, които градят добре. Градежът идва от младите пчели при изобилие на храна - паша или сироп, а може би твоето семейство гладува или е с нарушена възрастова структура. Затова пробвай да сметеш малко млади пчели оттук оттам или придай рамка с люпещо се пило и ги остави за две седмици. Къде в Родопите са ти кошерите? Да не са под връх Снежанка, че там миналия уикенд беше 10 градуса и това да ги притеснава...

  10. #3190
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от rado72 Виж публикацията
    Здравейте,тази на 23.05 убих майките на 5 кошера, понеже бяха стари имах и заложени маточници.Маточниците излязоха на 29.05.До вчера нямам прясно пило.Въпросът ми е следния.Ако и във вторник другата седмица нямам,пило,мога ли да взема от отводките или рояците които хванах, прясно пило и да го предам на тези кошери,за да си заложат маточници.Явно нещо е станало с майките.Само да спомена че на 23.05 смених 16 майки и другите са добре
    Сложи им още сега по една пита с прясно пило. Ако заложат маточници, значи нямат майки. Ако не заложат значи още не са пронесли.

 

 
Страница 319 от 683 ПърваПърва ... 219269309317318319320321329369419 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 12 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 12 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •