Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 294 от 683 ПърваПърва ... 194244284292293294295296304344394 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,931 до 2,940 от общо 6828
  1. #2931
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    за бояна да така беше но не лувя сефте рой с тръвна

  2. #2932
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    От вчера ме яде от вътре защо пчелите в роя по трудно жилят (А че жилят жилят за секунди може да отнесеш над 50 ужилвания по ръцете) ама си траях да не изглежда че с Юри правим блицкриг на Василеваса но найстина ли като се наядът с мед не могат да жилят щото и опушени в кошера при лошо време си жилят или при пръскане пуши си ама пак жилят.
    Жоре, истината си е истина .НЕ ЖИЛЯТ КАТО СИ НАПЪЛНЯТ ТУМБАКА С МЕД . Направи експеримент със собственото си тяло .Нахрани се до преяждане и се опитай да си хванеш пръстите на краката като си прав .Същото се получава и с пчелите .Целта на напушването е точно такава –да си напълнят тумбачето и то да е хоризонтално докато ги ровичкаш .Жилят те тези които са излетели и се реят край теб .Затова опушването се прави при леко повдигната покривна табла,вкарват се няколко струи дим и се затваря .СЛЕД 20 –на секунди отваряш и всичо живо е надолу по питите .Цитираш много от книжлетата по различни теми .Това трябва да си го прочел от Л.Радоев ,подробно обяснено . А че ,има комплот с/у Василевса –има .Само не знам дали и ти си в заверата . Какво не му харесват на момчето ? Че има друг начин на мислене и друг поглед в/у нещата ? Пчела от рой /когато го хващаш /ще те ужили само ако я притиснеш или ти се набие в косата / ако си ''а,ла Бийтълс '' прическа / . Сега да не вземеш да се разсърдиш и да започнеш ''а,ла контраджиев '' като едно другарче ,което се разсърди заради тръвните . Ама всеки си има глава на раменете ,с която ,предполагам можем да мислим и разсъждаваме .

  3. #2933
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Жоре, истината си е истина .НЕ ЖИЛЯТ КАТО СИ НАПЪЛНЯТ ТУМБАКА С МЕД . Направи експеримент със собственото си тяло .Нахрани се до преяждане и се опитай да си хванеш пръстите на краката като си прав .Същото се получава и с пчелите .Целта на напушването е точно такава –да си напълнят тумбачето и то да е хоризонтално докато ги ровичкаш .Жилят те тези които са излетели и се реят край теб .Затова опушването се прави при леко повдигната покривна табла,вкарват се няколко струи дим и се затваря .СЛЕД 20 –на секунди отваряш и всичо живо е надолу по питите .Цитираш много от книжлетата по различни теми .Това трябва да си го прочел от Л.Радоев ,подробно обяснено . А че ,има комплот с/у Василевса –има .Само не знам дали и ти си в заверата . Какво не му харесват на момчето ? Че има друг начин на мислене и друг поглед в/у нещата ? Пчела от рой /когато го хващаш /ще те ужили само ако я притиснеш или ти се набие в косата / ако си ''а,ла Бийтълс '' прическа / . Сега да не вземеш да се разсърдиш и да започнеш ''а,ла контраджиев '' като едно другарче ,което се разсърди заради тръвните . Ама всеки си има глава на раменете ,с която ,предполагам можем да мислим и разсъждаваме .
    Адаш здравей,
    не съм в заверата срещу Василевса а този пост го написах не толкова заради него а защото ти му беше вдигнал палец и го одобряваше а аз съм на друго мнение.И не защото съм практик като теб а имам скромни претенции за теоретични знания и с нетърпение очаквах да се включиш за да докажа тезата си която е различна от твоята. После ще напиша теорията си ама трябва да се подготвя добре (един вид да си вържа гащите с доказателствен материал да не съм голословен).
    А няма да се разсърдя защото на мен ми е интересно когато дадено нещо се разглежда от различни ъгли и ако си прав ще призная особено ценя мнението ти защото е подкрепено със сериозен практичен опит(поне така мисля).

  4. #2934
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Токущо излезлия рои е кротък като агънце спи и можеш да го прехвърляш с голи ръце ,ако се задържи на клона няколко дни и неможе до си намери подходящо жилище става зъл и хапе яко причината е написа колегата Гогол храната ,гладната пчела е винаги с извадена сабя.

  5. #2935
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Жоре, истината си е истина .НЕ ЖИЛЯТ КАТО СИ НАПЪЛНЯТ ТУМБАКА С МЕД.
    Един въпрос. Като се опушат пчелите, колко време им отнема след това да се върнат отново към обичайните си задължения? В книгите пише различно. Аз когато искам за много бързо да погледна кошер, понякога изобщо не ги опушвам за да не им спирам работата.

  6. #2936
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Когато много раздразниш някое семейство, то вдига вътре температурата и затова пчелите излизат навън и започват дори да висят по прелките като преди роево. Наблюдавах го това в събота. След 30 минути се прибраха вътре. Това става, когато няма паша и всичко е препълнено в кошера с пчели. Когато има паша, никоя не ти обръща внимание. А колкото до това дали гладен кошер се рои, не се карайте, по принцип не, но винаги има изключение.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #2937
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Когато много раздразниш някое семейство, то вдига вътре температурата и затова пчелите излизат навън и започват дори да висят по прелките като преди роево. Наблюдавах го това в събота. След 30 минути се прибраха вътре. Това става, когато няма паша и всичко е препълнено в кошера с пчели. Когато има паша, никоя не ти обръща внимание. А колкото до това дали гладен кошер се рои, не се карайте, по принцип не, но винаги има изключение.
    Колега Филимонов има из писанията по пчеларска тематика понятие гладен рой. По другото написано от теб съм напълно съгласен.Пашата вади голяма част от пчелите вън от кошера. Чел съм, че при силна паша относителния дял на летящите пчели може да стигне до 60 процента. Безпашието при силно развит кошер води до прегряване и затруднена вентилация.

  8. #2938
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, Колега, има из писанията, но аз не съм виждал избягал рой от гладно семейство. В повечето случаи през изминалия сезон и сега съвсем наскоро, видях доста гладни семейства в които освен че нямаше 1 грам мед, нямаше и една килийка с пило, как тогава ще има рой, който преди това да е направил маточници , за да могат останалите нелетящи пчели да си създадат нова майка. Такова силно семейство ако не се предприемат спасителни подхранвания, загива или поне повечето му пчели падат на дъното и умират. Ужасна гледка е да видиш 2-3 шепи подмор на дъното на някое силно семейство, което 15 тина дни преди това му е поставен магазин и вътре е имало 2-3 пити в средата с мед. Това е от практиката ми.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #2939
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Колеги имам един въпрос - имам два кошера, които въпреки че им е отнето почти всичкото запечатано пило, тоест имат една една и половина пита запечатано и другото е все открито изпадат в роево състояние. Градят маточници.Майките им работят прекрасно,но дали поради отнемането на пило ги залагат тези маточници, дали са за самосмяна или роеви не знам ,но ги чистя за втори път.Въпроса ми е имам и две ройчетче на по 3-4 пити .Ако изтръскам кошерите в роево пред тях си и оставя само маиката с летящите в тях а младите събера и придам на роичетата с весник помежду им ще спра роевото състояние.Ройчетата са с пронесли майки.

  10. #2940
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Да, Колега, има из писанията, но аз не съм виждал избягал рой от гладно семейство. В повечето случаи през изминалия сезон и сега съвсем наскоро, видях доста гладни семейства в които освен че нямаше 1 грам мед, нямаше и една килийка с пило, как тогава ще има рой, който преди това да е направил маточници , за да могат останалите нелетящи пчели да си създадат нова майка. Такова силно семейство ако не се предприемат спасителни подхранвания, загива или поне повечето му пчели падат на дъното и умират. Ужасна гледка е да видиш 2-3 шепи подмор на дъното на някое силно семейство, което 15 тина дни преди това му е поставен магазин и вътре е имало 2-3 пити в средата с мед. Това е от практиката ми.
    Преди 6 дни колега отварям кошера вътре нямаше и 100 грама мед дето се вика пчела много мед няма. и на следващия ден излезна ройче. след това започнах да ги подхранвам ударно със сироп и всичко се нормализира.

 

 
Страница 294 от 683 ПърваПърва ... 194244284292293294295296304344394 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 20 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 20 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •