Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 537 от 683 ПърваПърва ... 37437487527535536537538539547587637 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,361 до 5,370 от общо 6828
  1. #5361
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Дали в първи или втори, корпусите са си все два, обема е все един и същ, как така топлят по-голям обем при зимуване на първи корпус?
    Намирайки се в горния корпус който по принцип си е по - топлия, всъщност топлят само него. Долния си остава студен. Топлината остава горе. Та обема е един и същ, но разликата е в това къде се намират. Като в собствения ти дом Силвия. На пода е по - студено отколкото под тавана на стаята.

  2. #5362
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Конвекция
    В следствие на гравитационните сили нагретия въздух разменя мястото си с по-тежките молекули на студения. Сиреч затопления въздух олеква.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #5363
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    @ Трендафил Дончев, @бат Тянко:
    Да де, аз това го знам, все пак съм учила физика. Това, което ми направи впечатление, беше по-големия обем, затова попитах, нямам опит с кошери система ЛР, не съм работила с такива.

    Що се отнася до качването на пчелите по-високо с настъпването на студа, аз имам проблем с моите кошери ДБ, но по-добре да пиша в съответната тема.

  4. #5364
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Здравейте,
    Възнамерявам да обединя два рояка (единият на 4,5 другият на 2 междурамия сутрин). За сега само го доближавам един до друг по малко. Ще махна на по-слабият майката, която забелязах, че си влачи едното задно краче и ще ги обединя, когато стане по-хладно.
    Обаче, дори след като ги обединя, храната изглежда ще им е малко. Може би към 10-12 кг. (не съм направил каквото трябва навреме...)
    Въпросът ми е, късно ли е да храня? Много ли ще изтощи това пчелите? (примерно 2-4 литра сироп) Или да мисля за подхранване през зимата.
    (Пчелите все още летят и усилено внасят прашец. Не знам къде го намират.)

    Предварително ви благодаря.

  5. #5365
    Автор
    Регистриран
    31.03.2015
    Мнения
    201
    Пчеларски район
    плевен
    Лесно се сабират и унищожавт кошери и маики . Според мен годината беше лоша маиките не можаха да се развият и да започнат да снасят палноцено , това става след 1 , 2 година . НЕ бързаи , за кучето нали знаеш .

  6. #5366
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от reopru Виж публикацията
    Здравейте,
    Възнамерявам да обединя два рояка (единият на 4,5 другият на 2 междурамия сутрин). За сега само го доближавам един до друг по малко. Ще махна на по-слабият майката, която забелязах, че си влачи едното задно краче и ще ги обединя, когато стане по-хладно.
    Обаче, дори след като ги обединя, храната изглежда ще им е малко. Може би към 10-12 кг. (не съм направил каквото трябва навреме...)
    Въпросът ми е, късно ли е да храня? Много ли ще изтощи това пчелите? (примерно 2-4 литра сироп) Или да мисля за подхранване през зимата.
    (Пчелите все още летят и усилено внасят прашец. Не знам къде го намират.)

    Предварително ви благодаря.
    Каква е системата кошери. Тия 10 кила мед на колко пити са заредени. Ако от двете семейства направиш 6 междини пчели- и 7 пити с 12 кила мед, можеш спокойно да изчакаш до 15 Януари. Тогава започваш с питките...

  7. #5367
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Каква е системата кошери. Тия 10 кила мед на колко пити са заредени. Ако от двете семейства направиш 6 междини пчели- и 7 пити с 12 кила мед, можеш спокойно да изчакаш до 15 Януари. Тогава започваш с питките...
    Даданблат 10р са, по чертежите на Димитър Бонев (за което съм му изключително благодарен), т.е дълбоко мрежесто дъно и плодник, който може да се отделя от дъното.
    Единият с повечето пчели (4-5 междурамия), от известно време го стеснявам, с изваждане на пити и поставяне на маломедните зад преградната дъска. В момента е с 6 пити, като още мога да извадя. Има около 6-7 килограма мед (грубо претеглях целия кошер с ремък и кантарче).
    Другият е с повече пити, но с по-малко пчели. И дори да слагам зад преградната дъска, бавно пренасят. В хладна сутрин пчелите са на 2+ междурамия. Медът им също е горе долу към 6 кг., но там е трудно да преценя, че е по-разпилян по питите и е ДБ12. Южната е пълнас мед, със сигурност.

    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    Лесно се сабират и унищожавт кошери и маики . Според мен годината беше лоша маиките не можаха да се развият и да започнат да снасят палноцено , това става след 1 , 2 година . НЕ бързаи , за кучето нали знаеш .
    И мен ме е страх, да не загубя майката. Особено, като не съм правил обединяване на кошери до сега. (А тя е една хубава, черничка, с жълти петънца по снадките на коремчето. Много хубаво реди пилото и пчелите й са винаги спокойни). За това мислех да чакам по-студено време, тогава предполагам, че няма да са агресивни едни към други. Другата майка вероятно наистина е слаба - все беше разновъзрастово пилото по питите. А и като я видях, че си влачи крачето...

  8. #5368
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от reopru Виж публикацията
    И мен ме е страх, да не загубя майката. Особено, като не съм правил обединяване на кошери до сега. ..
    Вече има клипове и на колеги--гледайте.

    https://www.youtube.com/watch?v=8YsiSYd8hN0

  9. #5369
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    41
    Здравейте,

    Искам да попитам, може ли семейство да оцелее, ако от към края на този месец (октомври) и до пролетта на другата година, в него има неоплодена майка ? Благодаря.

  10. #5370
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Стига да е достатъчно голямо, ще оцелее. Въпросът е за какво ти е неоплодена майка напролет? Няма нови яйца, пчели. Майката не може да се оплоди след такъв голям период. Според мен ще е голяма мъка да запазиш семейството. Аз бих убил неоплодената майка и бих го раздал на средни по сила семейства, да почетат заедно вестници, за да влязат в зимата силни.

 

 
Страница 537 от 683 ПърваПърва ... 37437487527535536537538539547587637 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 23 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 23 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •