Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 298 от 683 ПърваПърва ... 198248288296297298299300308348398 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,971 до 2,980 от общо 6828
  1. #2971
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Няма пчелар който да не е чел, че пълното стомахче с мед, пречи на пчелите да жилят.
    Стръсквал съм голям рой от клон, без було и ръкавици, в слънчево и тихо време и не отнесох нито едно жило.
    Прехвърлял съм малко ройче, хванато под прелката, с голи ръце в нуклеус и също нямах ужилване.
    На 23 май, тази година, вечерта времето беше облачно и ръмеше. Сложих було, стръсках рой от клон и отнесох десетина жила.
    Според мен причините роя да не жили са няколко:
    1. Предимно млади пчели – няма агресия.
    2. Меда в медовата гуша ги успокоява – знаем, че гладните пчели са агресивни.
    3. Роя няма гнездо с медови запаси и пило които да охранява – Няма пазачи, които да жилят и алармират останалите пчели.
    4. Евентуално стреса от необичайната обстановка на клона, ги прави изплашени и по малко агресивни.

    Сега разбирам, защо бат тянко не препоръчва стари книги на младите пчелари, а само най-новите лекции на Кобилкина.


    Аз пчечелно млечице не давам ,но тия 4 точки малко ме раздвоиха освен т.1

  2. #2972
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Маркират го може би.
    100% е вярно, но ЖИЛЯТ като също са те боли с габърчета и много боли.

  3. #2973
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    100% е вярно, но ЖИЛЯТ като също са те боли с габърчета и много боли.
    Не оспорвам това което твърдиш.
    Ужилванията за които съм споменал не бяха истински ужилвания. Пчелите дори не успяха да забият жилото до степен да останат без него.
    Леко убождане, лека болка за която след час нямах и спомен, и пчелата си отива със жилото. Това го отдавам на препълненото медово стомахче.

    При теб защо са жилили така? Има някаква причина. Може рояка да е стоял на клона няколко дни.

    Рояците за които съм писал са излезли не повече от 3-4 часа преди да ги хвана.

    П.п. А дали роя, който те а жилил, не е бил "гладен рой", за какъвто споменава Vasilevsa?
    Този пост е редактиран от zapstojan; 28.05.2016 в 09:34. Причина: допълване

  4. #2974
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Гладен е бил, да! За някой майстор, пчелар и кандидат да остане без око. От тия, дето работят без було?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #2975
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Колеги препоръчайте начин за обединение на семейства .Имам отводка на 6 рамки с млада пронесла майка и силно семейство на 10 пити без майка от около 20 дена - майката се е загубила.Намирам теми за обединение на силно семейство с майка и слабо без майка ,но при мен случая е обратен.

  6. #2976
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    А, не може ли да вземеш от отводката рамка с открито пило и да я придадеш на силното? То да си направи нова майка?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #2977
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Бат Тянко семейството без майка е много силно но докато направи и оплоди майка ще съм изтървал слънчогледа а ако ги обединя успешно за слънчогледа ще са в силата си смятам.Всъщност преди малко му дадох такава пита но само за да видя дали ще заложи свещеви маточници за да съм сигурен че нямат майка.

  8. #2978
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Давам ти евентуално идея вероятно има и по добри начини аз го правя ако са един до друг на силния слагаш мрежа от комари над него слагаш отводката с майката минава 4дни ако долу са направили маточници ги чистиш и леко отваряш няколко сантиметра мрежата и след 2-3 дни я махаш или место мрежа съм чел че слагат вестник и докато го прогризат се опознават (това не съм го правил).
    Мойте Д Б са с жлеб по средата с една много тънка дъска с процепи слагам две отводки и след седмица я дърпам или ползвам лежак.
    Казвам го като идея.

  9. #2979
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Майката можеш да я сложиш под не знам как се казва тези кръглите клетки с зъбчетата преди обединението и на другия ден я освобождаваш.

  10. #2980
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Давам ти евентуално идея вероятно има и по добри начини аз го правя ако са един до друг на силния слагаш мрежа от комари над него слагаш отводката с майката минава 4дни ако долу са направили маточници ги чистиш и леко отваряш няколко сантиметра мрежата и след 2-3 дни я махаш или место мрежа съм чел че слагат вестник и докато го прогризат се опознават (това не съм го правил).
    Мойте Д Б са с жлеб по средата с една много тънка дъска с процепи слагам две отводки и след седмица я дърпам или ползвам лежак.
    Казвам го като идея.
    Да кошерите са на метър един от друг.В други обединения обикновено кошера с майката е отдолу и именно това ме притеснява понеже по ми е удобно да сложа кошера с майката отгоре и не знам дали ще се обединят така. А майката да слагам ли евентуално в клетка за по-сигурно.

 

 
Страница 298 от 683 ПърваПърва ... 198248288296297298299300308348398 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •