Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 259 от 683 ПърваПърва ... 159209249257258259260261269309359 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,581 до 2,590 от общо 6828
  1. #2581
    Наблюдател
    Регистриран
    14.03.2016
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    Плевен
    Благодаря за отговорите! Само едно уточнение: Да ги "редя през една" ще рече една празна, една от отводката и т.н.? Правилно ли съм разбрал или бъркам? И още един въпрос: Ще ми трябва ли преградна дъска?

  2. #2582
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Правилно си разбрал за подредбата. Да, ще ти трябва преградна дъска, защото кошетите ти са 10 рамкови. 4 пити от отводка и 4 с восъчни основи са 8. Ако не сложиш преградна, рискуваш на празното място пчелите да направят далаци от покрива по тяхно усмотрение (зависи от много фактори, но е възможно). По-добре ползвай преградна, а като се развие семейството махаш преградната и допълваш с нови рамки.

  3. #2583
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Христов, направи всичко възможно към отводките да получиш по една празна изградена пита. На първо време, т.е. около месец, трябва да имаш 10ина плодникови рамки и още толкоз магазинни на основи, да речем. За сиропа си наясно, предполагам. Като настаниш пчелите, винаги в кошера трябва да имат по една плодникова и една магазинна за градеж, дотогава ще прочетеш из форума как става. Да речем, че имаш слънчоглед - за начало на единия кошер /а аз мисля че и на двата/ ще сложиш магазин, по-нататък според зависи. До края на сезона, ако не правиш глупости, трябва да имаш по седем-осем плодникови и осем-девет магазинни изградени на кошер - програма минимум.

    П.п. А да. И ще си оцапаш пръстите с мед.

    П.п.п. Няма да редиш през една, щото няма да ги направят хубави. Като дойдат отводките и ги видиш какво представляват, тогава ще му мислим, па и зависи агрометео хавата каква е, хаха. Преградна дъска ще ползваш, разбира се, поне докато не напълниш плодника на фул. На първо време гониш осемрамков плодник.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #2584
    Наблюдател
    Регистриран
    20.02.2015
    Мнения
    18
    Колеги предстой ми подмяната на три майки от който тази пролет не съм доволен, ще се съм много благодарен ако споделите малко опит при това начинания. Имам и конкретен въпрос, трябва ли задължително старите майки да ги убивам или мога да направч отводка с тях?

  5. #2585
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от caMel Виж публикацията
    Колеги предстой ми подмяната на три майки от който тази пролет не съм доволен, ще се съм много благодарен ако споделите малко опит при това начинания. Имам и конкретен въпрос, трябва ли задължително старите майки да ги убивам или мога да направч отводка с тях?
    Не е ясно с какво разполагаш. Аз бих ги оставил да работят до есента в по-малки обеми( 6-8 рамкови), примерно 12ДБ разделен на 2х6. Така ще имаш вариянт Б при неуспешна подмяна. Можеш да дърпаш периодично запечатано пило, а есента ако не ти трябват, раздай пилото и пчелите на нуждаещи се или зазими резервни майки(ако имат все още ресурс).

  6. #2586
    Наблюдател
    Регистриран
    20.02.2015
    Мнения
    18
    Имам подготвени 6 рамкове нуклеоси специално за старите майки, мисълта ми е дали ще приемат новите ако пчелите не видят въртвата майка?

  7. #2587
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от caMel Виж публикацията
    Имам подготвени 6 рамкове нуклеоси специално за старите майки, мисълта ми е дали ще приемат новите ако пчелите не видят въртвата майка?
    Да. Просто следвай процедурите.

  8. #2588
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Колеги някой има ли преки наблюдения от това дали съцветията на фуражната грах нектароотдлят? Кога и колко време цъфти?
    Keep Walking...

  9. #2589
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Колеги някой има ли преки наблюдения от това дали съцветията на фуражната грах нектароотдлят? Кога и колко време цъфти?
    Имахме такава тема

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=397

    но инфото е малко. Иначе от мои наблюдения - дворен посев го посещават, какво събират не мога да ти кажа. Сортове и там има най-различни /за фуражния също/ и вероятно поне прашец ще им дава, но за нектар не знам.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #2590
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Имахме такава тема

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=397

    но инфото е малко. Иначе от мои наблюдения - дворен посев го посещават, какво събират не мога да ти кажа. Сортове и там има най-различни /за фуражния също/ и вероятно поне прашец ще им дава, но за нектар не знам.
    Доколкото знам аз дава и нектар. фийя дето цъфти сега също дава нектар.

 

 
Страница 259 от 683 ПърваПърва ... 159209249257258259260261269309359 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 13 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 13 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •