Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 124 от 683 ПърваПърва ... 2474114122123124125126134174224624 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,231 до 1,240 от общо 6828
  1. #1231
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62
    Цитат Първоначално публикувано от caMel Виж публикацията
    Здравейте отново, на следващия ден след първия ми пост с един колега пчелар придадохме майка на осиротелото семейство, но се натъкнах на нов проблем, пчелите отказват да приемат сиропа който им наливам, а в кошера не са останали много запаси от мед около една пита и половина. Това на някаква болест ли е причината или нещо друго. Благодаря предварително.
    Имам наблюдение на такива случаи. При мен винаги са били придружени, и с липса на внасяне на прашец. Ако нищо не се измени в късно време такова семейство умира. добави 1-2 рамки с пило това трябва да е достатъчно.

  2. #1232
    Наблюдател
    Регистриран
    20.02.2015
    Мнения
    18
    Цитат Първоначално публикувано от 212 Виж публикацията
    Имам наблюдение на такива случаи. При мен винаги са били придружени, и с липса на внасяне на прашец. Ако нищо не се измени в късно време такова семейство умира. добави 1-2 рамки с пило това трябва да е достатъчно.
    В интерес на истината това семейство има много слаб летеж ,но аз го отдавах на това че е без майка. Но и сега след приемането на новата продължиха с слабия летеж

  3. #1233
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2014
    Мнения
    10
    Христос воскресе - честит празник и успех на всички колеги през настоящия сезон Та на въпроса-вчера реших да преместя четири семейства в нови кошери-старите бяха негодни-и да маркирам майките При трите нямаше проблем но на четвъртия не можах да открия майка и поради това че имаше пило на три рамки го затворих Вечерта ми направи впечатление че в стария сандък има няколко пчели След огледа се оказа че майката е точно там-това се дължи на моят неопитност Взех я внимателно и я пуснах на прелката но колкото и да се опитваше да влезе пчелите я нападаха и избутваха обратно Отворих кошера отгоре и я поставих върху рамките но мисля че ще я убият Престоя навън около 6 часа-ако може съвет за по-нататъшните ми действия-не искам да обединявам всичките ми 8 кошера са доста силни подготвям ги за отводки

  4. #1234
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от snivan Виж публикацията
    Христос воскресе - честит празник и успех на всички колеги през настоящия сезон Та на въпроса-вчера реших да преместя четири семейства в нови кошери-старите бяха негодни-и да маркирам майките При трите нямаше проблем но на четвъртия не можах да открия майка и поради това че имаше пило на три рамки го затворих Вечерта ми направи впечатление че в стария сандък има няколко пчели След огледа се оказа че майката е точно там-това се дължи на моят неопитност Взех я внимателно и я пуснах на прелката но колкото и да се опитваше да влезе пчелите я нападаха и избутваха обратно Отворих кошера отгоре и я поставих върху рамките но мисля че ще я убият Престоя навън около 6 часа-ако може съвет за по-нататъшните ми действия-не искам да обединявам всичките ми 8 кошера са доста силни подготвям ги за отводки
    Ако е престояла извън кошера 6 часа , не мисля че ще я убият защото за толкова време са разбрали , че са осиротели и биха приели всяка майка , камо ли своята . Вчера беше доста топло и едва ли нещо и е станало на майката, така че днес огледай пред кошера , ако са я убили ще е пред него , но по-вероятно е да е вътре и да снася . Добре щеше да е да им сложиш сироп в хранилките вчера при всички тези промени , за да намалиш стреса . И още нещо , при маркиране на майката е добре да я връщаш в клетка , за да не я нападат в началото , все пак лака променя временно миризмата и.

  5. #1235
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2014
    Мнения
    10
    това със сиропа го направих още преди да разбера че е останала навън и все пак мисля че вече я няма-вчера кошера бе неспокоен и цялата му предна страна бе в пчели Ако е убита мисля да изчакам маточниците и да правя ранни отводки -вече има доста търтеи по кошерите-след ден два всичко ще е ясно

  6. #1236
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Новобрански въпрос.Кошер лр 10-ка,два корпуса.Горния пълен изцяло с мед.В долния 3 рамки с пило,4 мешани мед-прашец и три изцяло с мед.Правилно ли е от горния да изцентруфугирам 6 и да раздраскам останалите?

  7. #1237
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от сашо 38 Виж публикацията
    Новобрански въпрос.Кошер лр 10-ка,два корпуса.Горния пълен изцяло с мед.В долния 3 рамки с пило,4 мешани мед-прашец и три изцяло с мед.Правилно ли е от горния да изцентруфугирам 6 и да раздраскам останалите?
    В горния меда най-вероятно е кристализирал и няма как да го центрофугираш, може да го дадеш на друго семейство , ако това няма някакво заболяване .
    Три рамки с пило ми изглежда малко , явно и пчелите са малко, така че по-добре ги остави само на долния корпус и надраскай по една пита от двете страни на питите с пило . Втори корпус им сложи чак като на долния има 7-8 пити с пило .

  8. #1238
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Въпросът не знам дали е новобрански, но действията дотук са. Този кошер така ли е зазимен? Медът, прашецът негови ли са, стар, пресен? Да не би да си правил ротация? Само не ми казвай, че си го оставил с 30 кила мед! Толкова много мед в кошера само пречи, а за тая работа миналата година нашия човек Ник Монтански беше подложен на кръстосан приятелски огън... Чак му се възхищавам как ни изтърпя. Пчелите още преди 3 месеца трябваше да са отгоре. Или ти поне преди 2 месеца можеше да ги качиш. Горния корпус незабавно го разкарай оттам, на пчелите осигури простор в най-топлата част на жилището им. Прашецът да е при тях и поне 6-7 кила мед, ако е запечатан - драскай.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #1239
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Въпросът не знам дали е новобрански, но действията дотук са. Този кошер така ли е зазимен? Медът, прашецът негови ли са, стар, пресен? Да не би да си правил ротация? Само не ми казвай, че си го оставил с 30 кила мед! Толкова много мед в кошера само пречи, а за тая работа миналата година нашия човек Ник Монтански беше подложен на кръстосан приятелски огън... Чак му се възхищавам как ни изтърпя. Пчелите още преди 3 месеца трябваше да са отгоре. Или ти поне преди 2 месеца можеше да ги качиш. Горния корпус незабавно го разкарай оттам, на пчелите осигури простор в най-топлата част на жилището им. Прашецът да е при тях и поне 6-7 кила мед, ако е запечатан - драскай.
    Семейството беше миналогодишна юнска отводка на 4 рамки.Храних до 10.09. и то изгради плътно и двата корпуса.Не вадих меда и зазимих така.Не е кристализирал и всичко си е само негово.Ротация не съм правил.Значи сега махам горния корпус,центрофугирам го и го връщам,когато пилото стигне 7-8 рамки.А пък меда в долния надрасквам.Мерси!

  10. #1240
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Меда не го мисли, важното е семейството да е най-отгоре. Може да центрофугираш и да върнеш корпуса отдолу, може направо както е с меда да го сложиш отдолу, но внимавай с входовете да не направиш кражба! а може и отгоре да го върнеш, като си усвоят техния корпус. Зависи каква паша имаш/ще имаш, зависи темературата дневна/нощна каква е... Ако пчелата е малко, в такъв преломен момент трябва да се стремим всячески да не и създаваме допълнително работа - поддържане на микроклимат, охрана на входове, разпечатване и пренасяне отдалеко на мед и всякакви такива. Тя трябва да работи с майката сега!
    Всъщност сигурно нямаш и изградени пити? Ако е така задължително центрофугирай, трябват ти празни пити за растежа. А бе я кажи какъв ти е инвентара към момента /корпуси и пити/, каква паша чакаш и към каква техника на пчеларстване си се ориентирал за тая година?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 124 от 683 ПърваПърва ... 2474114122123124125126134174224624 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •