Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 656 от 683 ПърваПърва ... 156556606646654655656657658666 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,551 до 6,560 от общо 6828
  1. #6551
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Тази година установих че дори в роево и в присъствието на роеви маточници при отстраняването на майката семейството залага и свищеви. При мен 3 от 3 нямам идея дали винаги е така, малък ми е опит с роенето, за сега поне.
    П. П. И оставят майките да се излюпят.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  2. #6552
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zx7r Виж публикацията
    Така е, Жоре. Прав си напълно. И аз не съм фен на опитите да адаптираме всички естествени процеси по нашите критерии за вкус и цвят. И въпреки това, когато извършвам интервенции с пчелите, искам да имам визия, какви са възможните сценарии и каква да е адекватната ми реакция за всеки един от тях. В случая с отстраняването на една отлично работеща майка докарах семейството до роево, но тези роеви маточници не са онези, които пчелите щяха да направят при роево, в което майката е присъстваща в семейството. Това е ситуация, която само по изключение би се случила в есетствени условия, а пък ако не бях получил съвети тук, нямаше да знам, как адекватно да реагирам. Друг е въпросът, че методите са толкова много, колкото и целите, но по-добре с тях, отколкото без
    При отнемане на майката, семейството не преминава в роево. Преминава в ситуация спасяване, която може да премине и в роево, но това става поради причината, че майките не всякога се бият помежду си и по - слабите бягат. Това се получава когато маточниците са еднакви по възраст/време. Ако се намеси пчеларя с компетентно действие ще има качествена нова майка и резерва, ако нещо се получи по път в брачния полет на майката.

  3. #6553
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Тази година установих че дори в роево и в присъствието на роеви маточници при отстраняването на майката семейството залага и свищеви. При мен 3 от 3 нямам идея дали винаги е така, малък ми е опит с роенето, за сега поне.
    П. П. И оставят майките да се излюпят.
    Ти, ако знаеш при Друмев какви чудеса стават и ще ти падне шапката.

  4. #6554
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ти, ако знаеш при Друмев какви чудеса стават и ще ти падне шапката.
    За там нямам думи, не шапката да падне ами и перото ще и литне. Предполагам че съм наблюдавал нещо обичайно, но не го знаех теоретично, стана ми интересно защо при наличието на добри маточници залагат други, които са отричани от много колеги
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  5. #6555
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    За там нямам думи, не шапката да падне ами и перото ще и литне. Предполагам че съм наблюдавал нещо обичайно, но не го знаех теоретично, стана ми интересно защо при наличието на добри маточници залагат други, които са отричани от много колеги
    Че кой да им каже STOP? И те са на принципа - да правим каквото трябва пък да става какво си ще. Те нямат проблем с роенето и какво ще е чак толкова качеството на майката. Това е само в мислите на пчеларя. При тях е необходимо майка да има. Ако не им харесва си я сменят, но и колкото и да е калпава ще развие семейство което да събере мед за зимуване, но има ли пчелар в тази система, то количеството мед винаги не е достатъчно.

  6. #6556
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Че кой да им каже STOP? И те са на принципа - да правим каквото трябва пък да става какво си ще. Те нямат проблем с роенето и какво ще е чак толкова качеството на майката. Това е само в мислите на пчеларя. При тях е необходимо майка да има. Ако не им харесва си я сменят, но и колкото и да е калпава ще развие семейство което да събере мед за зимуване, но има ли пчелар в тази система, то количеството мед винаги не е достатъчно.
    Туй ясно, не ми е ясно дали ще остане за царица роева или свищева.
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  7. #6557
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Туй ясно, не ми е ясно дали ще остане за царица роева или свищева.
    Запитали един "метеоролог" - ще вали ли?
    - Или ще вали или няма да вали.
    Та и тук или ще е роева или свищева с едно пояснение, че ще остане тази която има най - добри качества според пчелите, а те са предимно феромоните. Колкото са по силни толкова пчелите се стремят към нея и я захранват, а към останалите се държат враждебно и не ги хранят, като така ги оставят да умрат от глад или направо ги убиват.

  8. #6558
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Стига се борили с роенето то е здраве загледайте роевите пчели като че ли са закърмени с меча куластра а за търтейте да не говорим като биволета.А разделянето ако се избърза е все едно са закърмени с марули..
    Гошка,спомни си за "невидимка",произведена от 1-2 рамки пчели през септември 17г.Към момента е една от първенците-зарежда втори магазин с мед.
    Както казва "Годзила"-важното е да има подходящи условия-топло,пълна генерация пчели,и поддържаща паша

  9. #6559
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Гошка,спомни си за "невидимка",произведена от 1-2 рамки пчели през септември 17г.Към момента е една от първенците-зарежда втори магазин с мед.
    Както казва "Годзила"-важното е да има подходящи условия-топло,пълна генерация пчели,и поддържаща паша
    Аааа спомням си я много добре ама словото на годзилите включвам и малката трудно може да го обясниш на хобитите, че е залято с инфо от конспираторите де са облякли овчи кожи.

  10. #6560
    Наблюдател
    Регистриран
    28.05.2017
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    Варна
    Здравейте,
    Как да постъпя, ако в плодника имам много стара и черна пита? Мисля, че трябва да я бракувам, но на нея има мед, прашец и пило.

    Пробвах да я оставя зад преградната дъска, но те не взимат меда.

 

 
Страница 656 от 683 ПърваПърва ... 156556606646654655656657658666 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •