Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 296 от 683 ПърваПърва ... 196246286294295296297298306346396 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 2,951 до 2,960 от общо 6828
  1. #2951
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Когато работят в магазина, не би трябвало да влязат в роево. Все пак кажи колко маточника си видял и къде са по рамките ?
    При Роевото настроение пчелите спират да градят и да носят прашец.
    За италианките това до голяма степен не важи дето си написал. предполагам че колегата гледа италиански мелез.

  2. #2952
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Маточниците ги правят отстрани и отдолу на питата и изглеждат като роеви, но пък са малко за роеви тоест около 4-5 б целия кошер но на различни пити.По време на акацията дръпнах доста запечатано пило от тях и ме съмнява че правят самосмяна мислеки си че майките не струват макар че те засеменяват много добре .
    вероятно готвят самосмяна, но имай предвид, че тя много лесно може да се превърне в роене при лошо и безвзяточно време. При мен това се случи.

  3. #2953
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Кошерите са с магазини по време на пашата са им давани основи като и сега някои ги градят още.А в магазините имат запечатан и незапечатан мед как да ги храня при това положение.
    Сваляш запечатания мед, незапечатания ще го поизгубиш и слагай основи за градеж.

  4. #2954
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Номера е да има обем за строеж и за пълнеж. симулирането на главната паша с цел излизане от роево състояние е борба на инстинкти, от опит знам и съм чел че само инстинкта за събиране на нектар е способен да надделее над роевия.
    Така принципно колега имаш право, че при липса на свободно пространство за строеж или за складиране, заливането с големи дози сироп ще форсира и ще подтикне към роене, затова казвам, че е необходим обем и нектар (сироп). Ако подаваш малки количества сироп няма да ги заемеш младите пчели в преработка и строеж и роевото ще продължи. ще споделя свой опит. Когато кошера ми изпадна в роева треска. Разцепих зоната на пилото с празен корпус и за 3 дни подадох 6 литра сироп по 2 на ден, на следващия ден подадох литър после 750 грама и сега по 300 грама на ден, и роевото приключи, строи се и се носи доста прашец.
    Колега аз съм с ДБ и корпус не мога да сложа единствено пити за градеж и сироп както казваш пък да видим те ройчетата няма да се разсърдят на малко помощ.

  5. #2955
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Маточниците ги правят отстрани и отдолу на питата и изглеждат като роеви, но пък са малко за роеви тоест около 4-5 б целия кошер но на различни пити.По време на акацията дръпнах доста запечатано пило от тях и ме съмнява че правят самосмяна мислеки си че майките не струват макар че те засеменяват много добре .
    Ако са запечатани маточниците и не е излязал рой, предполага се , че е самосмяна. 5-6 маточника залагат и когато нещо е станало с майката. Имах такъв случай, защото пилото беше секнало. На 4 рамки по 3 маточника в долната част на питата. Вече имам 4 отводки.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #2956
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от bennik Виж публикацията
    Колега аз съм с ДБ и корпус не мога да сложа единствено пити за градеж и сироп както казваш пък да видим те ройчетата няма да се разсърдят на малко помощ.
    Колега, аз разказах моя случай ти си с ДБ това е основи за градеж и заливане със сироп първите три дни после намали леко дозата и ще превключат младите пчели ще се заемат със строеж и преработка на сиропа и няма да има кой да участва в роене. При мен като сложих 2 литра от 8.30 до 13.30 ги вдигаха смятай.

  7. #2957
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Ако са запечатани маточниците и не е излязал рой, предполага се , че е самосмяна. 5-6 маточника залагат и когато нещо е станало с майката. Имах такъв случай, защото пилото беше секнало. На 4 рамки по 3 маточника в долната част на питата. Вече имам 4 отводки.
    Евгени имаше и запечатани но майката съм я видял и работи много добре - пропуска само на теловете плюс това няма и година , ланска е.Просто съм чел че при такова дърпане на з.пило пчелите мислят че е негодна и залагат самосмяна.В единия от кошерите сам видял само една пълна пита със запечатано пило и тук там по питите има запечатано смесено със яица и ларви на венци,а в другия и една цяла няма с запечатано само венци .

  8. #2958
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Жоре, истината си е истина .НЕ ЖИЛЯТ КАТО СИ НАПЪЛНЯТ ТУМБАКА С МЕД . Ама всеки си има глава на раменете ,с която ,предполагам можем да мислим и разсъждаваме .



    Коремчето е най-големият дял от тялото на пчелата. В него се намират голяма част от органите на храносмилането, дишането, кръвообращението и на размножаването. При пчелата работничка размножителните органи са закърнели. Коремчето на пчелата работничка и майката се състои от 6 сегмента, а на търтея от 7. Всяко членче има гръбни пластинки-тергити и коремни-стернити. На последните 4 коремни пластинки само при пчелата работничка се намират 4 восъчни жлези, от чийто секрет се изграждат восъчните пити.
    В края на коремчето се намира жиленосният апарат , с който пчелите отбраняват гнездото от врагове.

  9. #2959
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Човека и пчелата се различават анатомично на пчелата коремчето е от сигменти медовото стомахче се намира отпред а жилото е най накрая също и насоновата железа:
    За първи път го описва известният руски зоолог Н. Насонов още през далечната 1882 г. Жлезата се намира на сегмента на последното членче от коремчето. Секретът се изхвърля на повърхността посредством тънки каналчета, които в нормално положение на пчелата са затворени. Когато пчелата си повдигне коремчето и го опъне каналчетата се отварят, секретът излиза и започва да се изпарява. Едновременно с това пчелата започва да размахва крилата (до 180 размаха в секунда) и това ароматично вещество се разнася в пространството.Особено голям брой пчели правят това при влизането на роя в ново жилище така те означават къде пчелите от роя да се съберат.

    Напълненото медово стомахче като е отпред не пречи на пчелата да жили щом не и пречи да използва насоновата железа която е в края вярно че не е точно същото но все пак са си коремни преси.

  10. #2960
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    През първите три дни след излюпването си младите пчели са още слаби и неукрепнали. Те си почиват и другите пчели ги хранят, като им предават храна направо на хоботчето. Постепенно те се включват в работа, като първоначално участват при почистването на килийките. От четвъртия ден започват сами да вземат мед и прашец от килийките и да приготвят кашица, с която хранят по – възрастните работнически и търтееви ларви. От 7 – я – 9 –я ден техните глътъчни и горночелюстни жлези започват да произвеждат млечице и те усилено хранят майката и младите ларви. Тези пчели стоят предимно до питите с пило, за да го топлят и да го хранят.
    На 4 – 5 дневна възраст младите пчели при топло и тихо време по обяд (от 11 до 14 часа) извършват първите си облитания около кошера, като прочистват дебелото си черво от натрупалите се дотогава в него несмлени остатъци от храната. При облитането пчелите се обръщат с глава към своя кошер и летейки пред него, ту се отдалечават, ту се приближават, като запаметяват цвета и формата му и се ориентират за неговото разположение спрямо околните предмети. Отначало облитанията са по – краткотрайни (1-3 минути) и наблизо около кошера, а през следващите дни те са по – продължителни и по – надалеч. От 12 – я ден восъкоотделителните жлези усилено произвеждат восък и пчелите градят пити. По това време те активно участват в приемането на принасяния от летящите пчели нектар, като му прибавят ензими, разливат го в килийките, изпаряват излишната вода от него чрез усилено вентилиране и запечатват зрелия мед. Същевременно те трамбоват с главата си стоварените в килийките топчета цветен прашец, заливат го с мед и го запечатват. Грижат се и за чистотата, като изхвърлят от кошера труповете на умрелите пчели и какавиди и други отпадъци. След около триседмична възраст, пчелите стават летящи и се занимават главно с пренасяне на нектар, прашец и прополис. В тази възраст те между другото охраняват и входа на кошера.
    Тази последователност в действията на пчелите обаче не е строга и постоянна. В зависимост от състоянието и нуждите на семейството и от външните условия, отделни пчели или цели възрастови групи, могат да почистват килийките и същевременно да хранят младите и по – старите ларви, да градят пити и да запечатват килийките. При слабите семейства поради относително по – голямото количество пило, част от по – възрастните пчели се принуждават да стоят в кошера за да топлят пилото, а по – малка част от тях излизат на паша. При силните семейства и при добра паша, част от младите пчели, дори от 4 – 5 дневна възраст стават летящи и започват да принасят нектар и прашец, без преди това да са се занимавали с хранене на ларвите или с градене на пити. Летящите пчели в такива семейства може да достигнат 50% и дори повече от общото количество пчели. Когато обаче нуждите на семейството налагат, старите пчели, дори на 30 – 40 дневна възраст, могат да активизират отчасти жлезите си и да произвеждат млечице и восък, макар и в по – слаба степен, за да хранят пилото и да градят пити. Това се наблюдава например, когато се образува изкуствен рой само от стари пчели и майка.

    Пчелите в роя по малко жилят защото са млади.

 

 
Страница 296 от 683 ПърваПърва ... 196246286294295296297298306346396 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •