Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 389 от 683 ПърваПърва ... 289339379387388389390391399439489 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,881 до 3,890 от общо 6828
  1. #3881
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Според мен целта е достижима . Реално и аз това правя от 3 години увеличаване х2 . Ако имаш добра обезпеченост, откъм сандъци, средства за добро хранене и тактика, мисля, че става. Самия факт, че от 20 си пуснал 20 рояка, сега с натрупания опит няма да пуснеш респективно 90 роя, а ще си направиш 90 отводки и си готов. Малко ме плаши количеството изградени пити което ще ти трябват, но и това може да се реши ! Една отводка и някакъв мед за теб са реалност . Успех и яко работа.

  2. #3882
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не, не е така, може би лошо обяснявам. Купих през април 20 добре охранени отводки на 7-8 лр рамки, платих повече, отколкото вървят отводките, но не съжалявам, защото бяха силни. Докарах ги точно в цъфтежа на рапицата, на 100 метра от пчелина - хиляда декара. И се почна лудницата - аз ли по-бързо правя кошери, или те се роят по-бързо.
    Докато направя кошери, изтървах доста роеве.По някое време насмогнах на бройката кошери и се започна - цепене и основи за градеж. Не оставих изобщо семейство да достигне 10 рамки, още на деветата и веднага цепене. Това без да купувам майки. Майки 30 бр. общо купувах на два пъти септември, защото на някои кошери им изчезнаха майките и не исках да рискувам да си ги правят през септември. По едно време, колкото изградени пити имаше, се задръстиха със запечатан мед и се наложи да извадя от всичките по една пита и да я изцентрофугирам, да има къде да снася майката. Пак лудница, бягай за втора ръка центрофуга, прави вана, цедки, купих си и парен нож. Така неочаквано и за мене се сдобих със 150 кг мед, та си раздадохме бригадата по някой друг буркан.
    Цялата работа, защото искам да кандидатствам по 4.1 и трябваше да се сдобия със 160 семейства. Накрая видях, че няма да достигна такава бройка и си купих още 90 отводки. Та тези 90 отводки предвиждам да увелича до 200 догодина, така, като направих този сезон с първите 20.
    До тук добре. Сега започваме да чакаме 22 март.

  3. #3883
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Аз не разбирам какво те притеснява. От 20 правиш 90 (по 4,5), а сега се чудиш от 90 дали ще станат 200. Ако бачкаш със същия хъс и успех ще спокойно ще минат 400бр.

  4. #3884
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Последно, от 20-те Априлски колко станаха сега есента!?! Че искаш от купените през есента 90 да станат 200. И тия 90 купени сега есента на какъв ред са!?!
    П.П. Ако не е тайна колко тона захар купи през сезона. Нищо лично колега, но се захващаш в отрасъл и бизнес, в който произвеждаш хранителни продукти за консумация от хората. Деца....

  5. #3885
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Аз не разбирам какво те притеснява. От 20 правиш 90 (по 4,5), а сега се чудиш от 90 дали ще станат 200. Ако бачкаш със същия хъс и успех ще спокойно ще минат 400бр.
    Не се притеснявам, след като вече правих подобно нещо. Попитах за най-правилната стратегия и споделих как си мисля, че би трябвало да действам напролет. Пък който може, да помогне с акъл. Ше видим и от 90 отводки сега, колко ще са напролет.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #3886
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Далеч съм от мисълта да заблуждавам когото и да е. Закръглих бройката на 90 за по-лесно, всъщност са 87 бр. Дали роевете са били 22, 16 или 12, не помня точно кой колко успя да види, голяма лудница беше, но със сигурност са около това число, и там закръглих за по-прегледно. На зазимяването на единия пчелин /60/ бр миналата седмица, при преглед рамка по рамка повечето, освен дебел меден венец, имаха по две до три цели рамки с мед, които май трябваше да извадя, но не го направих. Тази седмица ще прегледам за последно останалите. Даже си спомням, че пролетта споделих как съм ги цепил и някой ме критикува, че съм можел по-ефективно да го направя, за по-голяма бройка. Да допълня, че на пчелина има пчелар всеки ден, защото е в двора, където работим. Освен това нито ден не съм ги оставил гладни. Може би затова през цялото време бяха кротки и лесно се работеше с тях.
    Дръж сметка за здравето на семействата!
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  7. #3887
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не се притеснявам, след като вече правих подобно нещо. Попитах за най-правилната стратегия и споделих как си мисля, че би трябвало да действам напролет. Пък който може, да помогне с акъл. Ше видим и от 90 отводки сега, колко ще са напролет.
    Правилно ли разбирам, че в момента имаш 180 семейства (тоест отводки) и си втора година пчелар? Има една приказка, която гласи - "бързай бавно".
    Винаги може по-добре.

  8. #3888
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не се притеснявам, след като вече правих подобно нещо. Попитах за най-правилната стратегия и споделих как си мисля, че би трябвало да действам напролет. Пък който може, да помогне с акъл. Ше видим и от 90 отводки сега, колко ще са напролет.
    Акъла ми е кът! Но повече бих се притеснявал за антироевите мерки. Щото като чуя за рапица, и ми настръхва косата. При наличието на същата, отводки колкото си щеш! Моите се роиха до края на юли- отводки, които придобиха сила благодарение на рапицата.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #3889
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Аз нещо се пообърках колко били колко станали.
    Но 20 отводки на 8 ЛР рамки на 20 април. и 90 отводки на 3 рамки есента има разлика.
    И цел 200бр. на пчелин си е цифра.
    Не че не вярвам и завиждам за успешната година на колегата но 2014г. от зор и аз ги цепих в рапицата на 3 но после цяло лято ги дондурках да станат семейства(разбира се това не значи че това е еталон).Липсва ми практика но 3 рамки тази есен да станат догодина есента 30 ме учудва може би ако стане още 1 отводка а отделно се направят няколко медовика и да се зазимят пак отводки по става.
    Знам ли чудна работа.

  10. #3890
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Аз нещо се пообърках колко били колко станали.
    Колко ще останат се пита в задачката?

 

 
Страница 389 от 683 ПърваПърва ... 289339379387388389390391399439489 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 17 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 17 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •