Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 551 от 683 ПърваПърва ... 51451501541549550551552553561601651 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,501 до 5,510 от общо 6828
  1. #5501
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Днес при накапването с оксалова открих сем. без майка.Разпуснати на 7 рамки и изключително агресивни.Не съм обединявял по това време и не ми е много ясно как ще е най удачно.Моля за съвет

  2. #5502
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Днес при накапването с оксалова открих сем. без майка.Разпуснати на 7 рамки и изключително агресивни.Не съм обединявял по това време и не ми е много ясно как ще е най удачно.Моля за съвет
    Не разбрах от написаното колко са семействата, но предлагам да ги обидиниш с някой слаб, с майка, но майката задължително в клетка.

  3. #5503
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Днес при накапването с оксалова открих сем. без майка.Разпуснати на 7 рамки и изключително агресивни.Не съм обединявял по това време и не ми е много ясно как ще е най удачно.Моля за съвет
    Това че са агресивни не означава че са без майка.Аз бих го оставил така, нормално е да отпадне някои кошер.

  4. #5504
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Не разбрах от написаното колко са семействата, но предлагам да ги обидиниш с някой слаб, с майка, но майката задължително в клетка.
    Слабите всички ги обединих още септември,кълбата са на 7-8 рамки,не знам дали е удачно да ги ровя по това време да търся майката.А с вестник и осиротялото отгоре дали няма да се получи?

  5. #5505
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Петър84 Виж публикацията
    Това че са агресивни не означава че са без майка.Аз бих го оставил така, нормално е да отпадне някои кошер.
    Сутринта при 7 градуса не мисля че сем.с майка няма да е на кълбо.От там съдя че се е случило нещо с майката.Отварян е последно на 28.09,с видяна майка,пълен с пчели и мед .

  6. #5506
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Мисля си и друго.Ако ги пставя над основното разделени с мрежа и след седмица да махна мрежата.Би трябвало да не убият майката домакин?

  7. #5507
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Слабите всички ги обединих още септември,кълбата са на 7-8 рамки,не знам дали е удачно да ги ровя по това време да търся майката.А с вестник и осиротялото отгоре дали няма да се получи?
    Когато се съмняваш, че едно семейство е без майка е да се убедиш в това. Не можеш да пророкуваш, а и никой няма да може да ти кажа по няколко белега, че това семейство няма майка.

  8. #5508
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    7 градуса не е много студено за пчелите. Пък и всички семейства са си различни, за да не правят кълбо. А може да имат и някакъв дразнител, че не се свиват на кълбо. Доста необяснимо е да изчезне майката за един месец-Октомври. А има доста случаи описани на семейства без майки, които са презимували успешно. Сега е момента да експериментираш и да натрупаш опит. Имаш 2 варианта-да рискуваш и да оставиш семействата така. Или пак да рискуваш и да обединяваш.
    П.П. И аз не разбрах за колко семейства имаш съмнения, че са без майки.

  9. #5509
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    7 градуса не е много студено за пчелите. Пък и всички семейства са си различни, за да не правят кълбо. А може да имат и някакъв дразнител, че не се свиват на кълбо. Доста необяснимо е да изчезне майката за един месец-Октомври. А има доста случаи описани на семейства без майки, които са презимували успешно. Сега е момента да експериментираш и да натрупаш опит. Имаш 2 варианта-да рискуваш и да оставиш семействата така. Или пак да рискуваш и да обединяваш.
    П.П. И аз не разбрах за колко семейства имаш съмнения, че са без майки.
    Само едно от 72 зазимени окончателно.На всички останали кълбата са компактни и повечето едва се виждат,тоест са в средата на рамките.Набелязаните за питка декември са отгоре,но отново са на кълбо.Само въпросното се е пръснало по целия к-с,имаше о 4-5 умрели на и около входа ,днес и вчера,което ме навежда на мисълта че не образуват кълбо и отпадат от студа вечер.

  10. #5510
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Сутринта при 7 градуса не мисля че сем.с майка няма да е на кълбо.От там съдя че се е случило нещо с майката.Отварян е последно на 28.09,с видяна майка,пълен с пчели и мед .
    При плюс 2-3 градуса съм отварял кошери да слагам питки,имал съм случай на семейства който са ме нападали да ме жилят.Като е по хладно сутрин рано, или вечер късно го преслушай какъв звук издава семейството.Ако е равномерен и след почукване по кошера се увеличи и след това затихне най вероятно си има майка.

 

 
Страница 551 от 683 ПърваПърва ... 51451501541549550551552553561601651 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •