Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 470 от 683 ПърваПърва ... 370420460468469470471472480520570 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 4,691 до 4,700 от общо 6828
  1. #4691
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    19
    Градежа на пити в плодника, признак ли е за наличие на майка в кошера? Или може да няма майка и пак да градят?

  2. #4692
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Въпрос и от мен. Колко трябва да е отворена прелката на развит кошер с 10 рамки? В сантиметри? И вярно ли е, че ако е отворена прекалено много, могат да го нападнат? В момента съм отворил единия (имам два кошер активни, и други чакащи за пчели). Един пчелар ми каза, че е според рамките, демек 10 рамки, 10 сантиметра прелка. В момента да е около 15 сантиметра отворена прелката на единия кошер, другата около 10, защото не може повече.

  3. #4693
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
    Градежа на пити в плодника, признак ли е за наличие на майка в кошера? Или може да няма майка и пак да градят?
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Въпрос и от мен. Колко трябва да е отворена прелката на развит кошер с 10 рамки? В сантиметри? И вярно ли е, че ако е отворена прекалено много, могат да го нападнат? В момента съм отворил единия (имам два кошер активни, и други чакащи за пчели). Един пчелар ми каза, че е според рамките, демек 10 рамки, 10 сантиметра прелка. В момента да е около 15 сантиметра отворена прелката на единия кошер, другата около 10, защото не може повече.

  4. #4694
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Дръпнах си я онлайн. Все пак ще чакам и отговор. ;0

  5. #4695
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    На мен прелките са отворени от единия край до другия и дъното ми е цялото мрежесто. Колкото повече пчели има, толкова повече трябва да е отворен входа. При малък вход семействато може да изпадне в роевото много по бързо.

  6. #4696
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    Колеги имам питане към Вас.Имам 2 семейства, които днес ги хванах с няколкодневни роеви маточници. Не го очаквах от тези семейства защото в периодите на дъжд и лошо време се стремях да им подавам меден сироп,че имах един мед който трябваше да го преработят, и основи за градеж.Въпреки това тръгват да роят.В 2те семейства пчелите са много,а меда е разположен само в 4 5 рамки и то незапечатани. Нямах възможност да направя отводки и да оставя семействата само на основи и рамки с мед, затова направих следното с идеята да извадя семействата от роевото настроение възможно най-бързо.Все пак пашата тъкмо започва в силата си.Валяха дъждове и всичко започва да цъфти. Тези 2 семейства са в ЛР кошери, с отворени мрежести дъна.Сигурно съм сбъркал, но поне да попитам докато имам време да оправя нещата.Така подредих нещата:

    1ви корпус- майката с нейната си рамка на която имаше всякакво пило- унищожих отворените маточници+още една рамка с пило. Освен това празни рамки със зах.сироп и восъчни основи.

    2ри корпус- восъчни основи, 2 3 броя- толкова имах под ръка,а време никакво. Освен основите и празни рамки напръскани със сироп.

    3ти корпус- останалите рамки със пило ,пчели и някакво количество мед.

    Налях им по 2.5 литра сироп по рамките
    Не съм слагал ханеманова решетка никъде,не съм отделил корпуса с пилото от останалите рамки,защото не знаех дали няма да излязат и по този начин от роево.
    Въпроса е сега как да действам и възможно ли е с този ход да излязат от роево настроение или да очаквам изненади.
    И другото- ако след няколко дни имат маточници само в последния 3ти корпус (а долу няма), ще се рои ли пак кошера.

    Благодаря предварително !

  7. #4697
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Прочети "метод на Демари" (трябва ХР).

  8. #4698
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    19
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Това изчерпи темата, направо да я заключват !!!

  9. #4699
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Тук са само 1001.Само тази година има 10 нови поне за сега и да ги няма в тоя буквар.Мога да дам пример:
    Ако направиш гол рой с двумайчино семейство и новите майки не са оплодени,дали ще продължи да работи като двумайчино?
    А ми сега!Атанасов много бих желал и ще съм ти благодарен да прочета твоето мнение.

  10. #4700
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Да питам друго. 4 реда тел на голяма рамка и два на малка нормално ли е? Така ги почнах, но гледам, че всички правят по 5 тела на голяма и 3 на малка. Дали да се преправя за напред не знам?

 

 
Страница 470 от 683 ПърваПърва ... 370420460468469470471472480520570 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •