Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 579 от 683 ПърваПърва ... 79479529569577578579580581589629679 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,781 до 5,790 от общо 6828
  1. #5781
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2017
    Мнения
    49
    Здравейте колеги

    тази година реших да си произведа майки от роеви маточници.
    остових един кошер на 6 рамки и на 1 май при проверка установих изградени маточници и на един маточник имаше снесено едно дневно яйце.
    от тук нататък как трябва да действам ?
    кой ден трябва да отнема майката за да не се рои ,през колко дена трябва да обера маточници и ???
    майката е от миналогодишна самосмяна...

  2. #5782
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    И аз имах загинал кошер през зимата,не рисувах за 5-6 рамки да направя някоя беля.Метнах рамките на боклука завързани във 2-3 найлонови торбички,кошера го почистих и опуших със огън,сега ще го слагам за отводка.

  3. #5783
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ...Центрофугирай го и не го смесвай с друг...
    Благодаря. Така си бях намислил, като изцапам инвентара с акация, след това да пусна и тези стотина пити и да събера меда им отделно. Ако знам, че ще издържат до след липата, ще ги разпечатам и ще ги дам в първи корпус да ги опразнят. Но май няма да рискувам да чакам. Колкото до молеца - него лесно ще го елиминирам. Заради подобни случаи съм се захванал с хладилната камера и вече наближава пусковия и срок.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #5784
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Молеца е в ход вече Модернизаторе.Пашкулите не знайно защо за мен се излюпиха ларви,а не пеперуди.
    Ами пеперудите са отлетели за да осеменяват други кошери, а ти виждаш все още ларвите и си блъскаш глупавата, ама защо си я блъскаш - това е друг въпрос?

  5. #5785
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Ами пеперудите са отлетели за да осеменяват други кошери, а ти виждаш все още ларвите и си блъскаш глупавата, ама защо си я блъскаш - това е друг въпрос?

    Тия пашкули са от миналата година които показах.Не са таз годишна реколта.На 101% съм сигурен.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #5786
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Благодаря. Така си бях намислил, като изцапам инвентара с акация, след това да пусна и тези стотина пити и да събера меда им отделно. Ако знам, че ще издържат до след липата, ще ги разпечатам и ще ги дам в първи корпус да ги опразнят. Но май няма да рискувам да чакам. Колкото до молеца - него лесно ще го елиминирам. Заради подобни случаи съм се захванал с хладилната камера и вече наближава пусковия и срок.
    Извинявам се че малко изтървах връзката, но разбра ли се от какво са умрели тия кошери? И ако не, тук идва въпроса /меда ясно че ще се центрофугира/ - кога? Аз бих центрофугирал немедленно, питите директно на пропарване, дезинфекция на центрофугата и другия инвентар преди акацията. Значи ако си с няколко кошера дворно отглеждане може да си правиш всякви врътки, когато са много обаче, ефектът на доминото тръгва от най-неочаквани места. И мисля че казах някъде напред - съхранение на центрофугиран мед е едно, съхранение на нецентрофугиран - съвсем друго.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #5787
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Благодаря. Така си бях намислил, като изцапам инвентара с акация, след това да пусна и тези стотина пити и да събера меда им отделно. Ако знам, че ще издържат до след липата, ще ги разпечатам и ще ги дам в първи корпус да ги опразнят. Но май няма да рискувам да чакам. Колкото до молеца - него лесно ще го елиминирам. Заради подобни случаи съм се захванал с хладилната камера и вече наближава пусковия и срок.
    Сега,връщам се назад.Прочетох всичко след този твой пост.Колегата Йорданов ми заостри вниманието и се върнах на първопричината/поста ти/ за да ти пиша.В бързината не обърнах внимание от къде са тези пити с мед,които са протекли.Уважавам упоритите и инат хора.Аз съм такъв.Ти също започваш да се показваш като такъв.Затова ще махна ембаргото,и ще ти помагам,с каквото мога,разбира се.На теория си подготвен донякъде,но на практика много куцаш.
    По въпроса.Тези пити от пчелина с пълзящите пчели от миналата година ли са?Ако са–ИЗРЯЗВАЙ с меда,слагай в един голям казан /меда с восъка/ и го вариш до кипване/1–3 минути/.Ако го изтървеш повече минути губиш восъка,става аморфен и нищо не го спасява.Хвърляш го в котела на парното,голяма температура прави.Рамките обгори с горелка до кафяво,тъмно.Да изтече прополиса изпод ламаринките,ако ползваш такива.Не си зяносвай инвентара да ги центрофугираш!!!!! Това е от мен за сега.
    Ей,то дълъг пост се е получил,ама реших да съм по–подробен за да ме разбереш правилно.Извинявам се на останалите,че съм ги отегчил с толкова дълъг пост.Извинете ме,моля!

  8. #5788
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Сега,връщам се назад.Прочетох всичко след този твой пост.Колегата Йорданов ми заостри вниманието и се върнах на първопричината/поста ти/ за да ти пиша.В бързината не обърнах внимание от къде са тези пити с мед,които са протекли.Уважавам упоритите и инат хора.Аз съм такъв.Ти също започваш да се показваш като такъв.Затова ще махна ембаргото,и ще ти помагам,с каквото мога,разбира се.На теория си подготвен донякъде,но на практика много куцаш.
    По въпроса.Тези пити от пчелина с пълзящите пчели от миналата година ли са?...
    Точно от там са и благодаря за съвета. Не ми свиди директно да ги употребя за гориво, но с учебна цел ще си поиграя да добивам восък по твоята технология и по един друг вариант, по който ще опитам да отделя сладкото за ракия. Имам една стара правена примитивна електрическа центрофуга от поцинкована ламарина, която тук там вече е ръждясала. Мисля да я нароча за такива цели. Понеже има и кристализирал мед из питите, мисля да ги накисна в топъл сироп /примерно 30 градуса/, за да се поразмекне меда преди центрофугиране. После заедно със сиропа отива за ферментация. Днеска ги прехвърлих през ръцете си, да видя дали ги е нападнал молеца. От 150-160 рамки само на 3 бр има молец, но сигнала е ясен.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #5789
    От няколко дена обмислям да напръскам мястото на пчелина с Раондъп.Понеже вечерно време вали ще трябва да е рано сутринта.Изчетох много по темата но още не съм сигурен дали е удачно.Моля дайте съвети.

  10. #5790
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    От няколко дена обмислям да напръскам мястото на пчелина с Раондъп.Понеже вечерно време вали ще трябва да е рано сутринта.Изчетох много по темата но още не съм сигурен дали е удачно.Моля дайте съвети.
    И аз го пръсках пчелина си. Единия път с Раундъп, един път с Глифозат. Това повече няма да се случи. Купи си тример и си в час. Хем по - красиво, хем не си тровиш земята, пчелите, дърветата и себе си.

 

 
Страница 579 от 683 ПърваПърва ... 79479529569577578579580581589629679 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •