Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 529 от 683 ПърваПърва ... 29429479519527528529530531539579629 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,281 до 5,290 от общо 6828
  1. #5281
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Може и някой употребил алкохол също да спдели.
    Данчо и Делта прочетете по–задълбочено!?
    Вие се намушвате м/у шамарите.На Данчо се извинявам заради това че му използвам поста ,за да накарам един бог да ми отговори на зададения въпрос.С Данчо няма да се скараме посмъртно.
    За това дето съм оставил от поста ти ще те глобя.Още мисля какво да е.Рендосват ти входовете защото не им стига кислорода за пилото/ако го имаш/ или на тях/ако го нямаш/.Доволен ли си питанко???Омръзна ми с твоите питания.Спри малко,асимилирай това което са ти дали като зоб,асимилирай го,направи блиц –среща с брата и тогава пак питай.А сега какво?–питаш,забравяш и пак питаш.

  2. #5282
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Данчо и Делта прочетете по–задълбочено!?
    Вие се намушвате м/у шамарите.На Данчо се извинявам заради това че му използвам поста ,за да накарам един бог да ми отговори на зададения въпрос.С Данчо няма да се скараме посмъртно.
    За това дето съм оставил от поста ти ще те глобя.Още мисля какво да е.Рендосват ти входовете защото не им стига кислорода за пилото/ако го имаш/ или на тях/ако го нямаш/.Доволен ли си питанко???Омръзна ми с твоите питания.Спри малко,асимилирай това което са ти дали като зоб,асимилирай го,направи блиц –среща с брата и тогава пак питай.А сега какво?–питаш,забравяш и пак питаш.
    Ако не им стига кислород то биха вентилирали, а не да стоят и да си точат зъбите.

  3. #5283
    Наблюдател
    Регистриран
    24.04.2015
    Мнения
    30
    Пчеларски район
    общ. Трекляно
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Просто си я оставил на самотек в най–тежкия момент.Колегата Делта ти дава абсолютно точен отговор.Благодаря Делта!Юли си я хранил при наличие на все още някаква паша,а после си я за.....бал да се оправя сама.Извинявам се за грубия израз,но точно това си направил.По 1 хранилка на седмица си е подигравка за тях в този сублимен момент на развитието на една средна по време отводка.
    Ако сега е на 2–3 м/у рамия пчели по–добре подсили някои отводки с пчелите от нея,а догодина ще си направиш нова отводка и да я гледаш,ей.Докато тръгне,трябва да се грижиш за нея като за новородено.Много,много грижи за да проходи и да ти донесе това за което си я създал .
    Благодаря и на двама ви за съветите и информацията. Вече ще имам едно на ум в определени ситуации.

  4. #5284
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Колежке Вие , какво предпочитате да си хапвате мед или сироп ?
    Уж причините бяха много, а се оказа една?

    И сега да обясна защо винаги питам. Темата е за помощ за начинаещи пчелари. Приемете, че тук четат хора, които са начинаещи в пчеларството, някои дори нямат или имат малко помощ от опитни пчелари в реалния живот и разчитат много на помощ от интернет каквато помощ се явява и този форум. Пишете някакво твърдение без обаче да обясните защо. Аз със сигурност знам, защото съм чела много и имам горчив собствен опит натрупан от практиката. Но не с всички е така, а и аз нищо не знаех преди 2 години.

    Ами, обяснявайте малко по-подробно. Кажете на хората как се правят правилно нещата, за да сте им наистина в помощ.

    Аз например не се задоволявам само да ми бъде казано нещо, искам да ми бъде обяснено. За да знам за вбъдеще и какви са причините нещата да се правят по определен начин, а не по друг. И няма да си променя подхода, ще продължавам да питам за подробности.

    Ами, това е. Надявам се да сте ме разбрали.

  5. #5285
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Защо е грешка това?
    И аз не смятам храненето с инверт за грешка, но все пак си има определени причини и време за хранене. Когато нямаш наличен мед за хранене, най-доброто е да се даде инвертиран сироп, защото е по-чист продукт и не задръства дебелото черво на пчелата, чист въглехидрат е и чиста енергия. 4-5 пъти е по-евтин от 1 кг мед и също така не се преработва, направо се складира. Спокойно може да се подава след средата на септември до края на ноември, за допълване запасите за зимуване без да се изтощават пчелите. Не мирише и не представлява опасност от предизвикване на нападения, както би се получило при подхранване с мед. С мед не бих подхранвал пчелите си, преди да го изследвам за АГ, дори и от собствения си пчелин, камо ли с чужд мед. Подхранвам с инверт само семействата, които имат малки запаси, а те са единични семейства на моя пчелин.Тези, които имат добри запаси, давам 1-2 хранилки - около 1 кг и то след 15 ти октомври, когато се излюпи последното пило и пчелите на негово място складират този инверт, а той би им стигнал до започване на пилото, защото семейството консумира около 300 грама мед на месец - през ноември, декември и януари, когато трябва да е в пълен покой.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #5286
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2016
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    ТЕНЕРИФЕ
    Здравейте,тази зима ми е първа в пчеларстването тук на Тенерифе.Температурите не падат под 8 градуса на пчелина.Имам 5 10р кошера ЛР,като единия е на 2 корпуса,2 на 1 корпус/майски отводки/ и 2 на 7р юлски отводки.В момента температурите са 16 вечер и 26 през деня.Подхранил съм със захарен сироп по 10л на всички,утре мисля да додам по 1 апифонда на кошер.От 15 август няма почти никакъв цъфтеж,внасят по малко прашец а нектара в питите мисля че е от сиропа или поне 70%.Моля за съвет как да постъпя със зазимяване,ако може да се нарече така.

  7. #5287
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Семействата се преглежат преди подхранването и се дава сироп според нуждите. Не се дава еднакво на сляпо на всичките. Има ли пило, няма ли, има ли запечатан мед по рамките и тн. Иначе климата ти е супер и би трябвало семействата да са активни и да има пило. При нас все още има.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #5288
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    723
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от elbulgaro Виж публикацията
    Здравейте,тази зима ми е първа в пчеларстването тук на Тенерифе.Температурите не падат под 8 градуса на пчелина.Имам 5 10р кошера ЛР,като единия е на 2 корпуса,2 на 1 корпус/майски отводки/ и 2 на 7р юлски отводки.В момента температурите са 16 вечер и 26 през деня.Подхранил съм със захарен сироп по 10л на всички,утре мисля да додам по 1 апифонда на кошер.От 15 август няма почти никакъв цъфтеж,внасят по малко прашец а нектара в питите мисля че е от сиропа или поне 70%.Моля за съвет как да постъпя със зазимяване,ако може да се нарече така.
    Здравей. "Зимуването" според местния климат ще е интересно. Аз мисля, че трябва да изчислиш грубо запасите. По спомен около 0.160кг /кв. дм. запечатан мед. Евгени е писал за консумацията на пчелите в покой в предишен пост. Аз бих държал питки над главите на юлските отводки постоянно докато имат пило, но това си е мое мнение. Не се наемам да предвиждам, при този климат колко храна ще е необходимо. Ще трябва сам да разбереш. Ако действаш според препоръките за нашия климат не мисля, че ще е фатално. Когато започнах, зазимих отводките с около 12 -14 кг мед. Наблюдавах консумацията редовно като за целта под "топлия" таван бях сложил прозрачен астролон. Исках да знам точно какво се случва зимата в кошерите с различни по големина кълба.

  9. #5289
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Погледнах на картата къде точно се намира Тенерифе. Моя съвет е да не търсиш съвети в България. Нашия климат и природа нямат нищо общо с техните. А вероятно тук няма човек, който да има опит с климата и пчелите там.

    И друго си мисля. Ако “въобще“ там пчелите се “зазимяват“ и майките спират да снасят, трябва да търсиш начин да го направиш. А при посочените от теб температури плюс подхранване, не мисля че ще се получи.

  10. #5290
    Наблюдател
    Регистриран
    25.09.2016
    Мнения
    25
    Пчеларски район
    ТЕНЕРИФЕ
    Днес проверих запасите от мед и са/2корпусния с 10кг,майските с 6кг а юлските имат по 2 пити наполовина запечатани/,поставих по 2кг апифонда на отводките и 2,5кг на 2 корпуса.Пило запечатано имам в 2корпуса 1 рамка в отводките по педя.Имам нападение от оси ,които не са каквито са нашите оси в България,отвличат пчелите като бонбони,сега тарся в тукашните форуми някой метод за да се справя с тази напаст.Благодаря за съветите,ще наблюдавам и записвам за да добия опит тук.Тарся помощ от човека от когото закупих кошера /испанец/ и отказва да даде инфо,бил ми казал че не е лесно.Заради това питам тук във форума.Благодаря на всеки,който писа по въпроса ми.Поздрви на всички от слънчево Тенерифе.

 

 
Страница 529 от 683 ПърваПърва ... 29429479519527528529530531539579629 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 15 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 15 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •