Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 633 от 683 ПърваПърва ... 133533583623631632633634635643 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,321 до 6,330 от общо 6828
  1. #6321
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от S.Vasilev Виж публикацията
    Ами закупил съм ги .Добре а какъв съвет бихте ми дали за развитие ?
    Прочети темите за отводките и тази също, обърни внимание, че първо трябва да има татковци и тогава ще има и майки. Поизясни си малко картинката и пак питай. Тук има доста колеги отговаряли на тези въпроси по няколко пъти, така че дерзай, помисли и за закупуването на майки.

  2. #6322
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Прочети темите за отводките и тази също, обърни внимание, че първо трябва да има татковци и тогава ще има и майки. Поизясни си малко картинката и пак питай. Тук има доста колеги отговаряли на тези въпроси по няколко пъти, така че дерзай, помисли и за закупуването на майки.
    Аз съм описвал подобен метод. Ако остане малко време, може да го опиша пак.

  3. #6323
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз съм описвал подобен метод. Ако остане малко време, може да го опиша пак.
    Ще ми е интересно, предполагам и на колегата, че аз като деля 40 на 2 и получавам 2х20

  4. #6324
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от S.Vasilev Виж публикацията
    Здравейте нов съм във занаята. Имам следния въпрос:Притежавам около 40 кошера презимували мога ли да захранвам яко примерно до края на март и след това да ги сцепя като разделя кошера на две на отводката само млади пчели със рамка с яйца и другите да са със люпещо пило а на главното семейство да оставя майката със старите пчели.За да може при началото на главната паша майката да е оплодена и да добавям само основи за градеш и дали майката ще я бива .Ще стане ли тази идея или е глупава.Благодаря !
    Миналата пролет правих подобни сборни отводки с четири рамки з.пило,стръскана млада пчела и една с яйца.80 % се получиха добри семейства,останалите 20 % майки не,на есен ги обединих някои а тия дето по ми харесаха останаха за запасни.До днес-една жертва.

  5. #6325
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от S.Vasilev Виж публикацията
    Здравейте нов съм във занаята. Имам следния въпрос:Притежавам около 40 кошера презимували мога ли да захранвам яко примерно до края на март и след това да ги сцепя като разделя кошера на две на отводката само млади пчели със рамка с яйца и другите да са със люпещо пило а на главното семейство да оставя майката със старите пчели.За да може при началото на главната паша майката да е оплодена и да добавям само основи за градеш и дали майката ще я бива .Ще стане ли тази идея или е глупава.Благодаря !
    Не е добра идеята, ако искаш хубава майка трябва силен кошер. Като отделиш отводка всички летящи пчели ще се върнат в основния и тази отводка ще оголи рамки а ти от нея ще чакаш хубава майка (трябва да и придадеш или маточник или майка). Има толкова много по добри методи а ти си избрал възможно най лошия вариант. Ако ги разделиш на 2 по правилния начин пролетта, за слънчогледа ще имаш 80 напълно развити кошера за медосбор.

    Аз как работя, осиротяваш 2та най силни кошера от който взимаш 40 матоника на 13тия ден и правиш 40 отводки като взимаш предимно запечатаното пило от кошерите.
    От 40 кошера съм правил над 100 отводки за годината.

  6. #6326
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не е добра идеята, ако искаш хубава майка трябва силен кошер. Като отделиш отводка всички летящи пчели ще се върнат в основния и тази отводка ще оголи рамки а ти от нея ще чакаш хубава майка (трябва да и придадеш или маточник или майка). Има толкова много по добри методи а ти си избрал възможно най лошия вариант. Ако ги разделиш на 2 по правилния начин пролетта, за слънчогледа ще имаш 80 напълно развити кошера за медосбор.

    Аз как работя, осиротяваш 2та най силни кошера от който взимаш 40 матоника на 13тия ден и правиш 40 отводки като взимаш предимно запечатаното пило от кошерите.
    От 40 кошера съм правил над 100 отводки за годината.
    Ник,на колко рамки пило ги правиш и буташ ли маточници на 4-5 тия ден?

  7. #6327
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Ник,на колко рамки пило ги правиш и буташ ли маточници на 4-5 тия ден?
    Стандартно ги правя на по 2 рамки запечатано пило и храна. От 1 силен кошер съм правил 5 отводки когато са ми трябвали. Правил съм на различен брой рамки зависи от това какво ми трябва. Да, чистя маточниците на 4тият ден, но силен кошер не залага на стари ларви. Миналата година само 1 запечатан маточник намерих.

  8. #6328
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    ... Да, чистя маточниците на 4тият ден, но силен кошер не залага на стари ларви...
    Щом тези маточници са запечатани на 4-тия ден, то личинките на колко дни са били, когато е правена отводката (захранени маточниците )?

  9. #6329
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Щом тези маточници са запечатани на 4-тия ден, то личинките на колко дни са били, когато е правена отводката (захранени маточниците )?
    Отводката не е направена още, това е стартера. На 13тия ден взимам готовите маточници и сформирам отводките.

  10. #6330
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Щом тези маточници са запечатани на 4-тия ден, то личинките на колко дни са били, когато е правена отводката (захранени маточниците )?
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Отводката не е направена още, това е стартера. На 13тия ден взимам готовите маточници и сформирам отводките.
    E, добре, когато е осиротен стартера?---------"Аз как работя, осиротяваш 2та най силни кошера ..."

 

 
Страница 633 от 683 ПърваПърва ... 133533583623631632633634635643 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 16 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 16 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •