Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 623 от 683 ПърваПърва ... 123523573613621622623624625633673 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,221 до 6,230 от общо 6828
  1. #6221
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2018
    Мнения
    23
    Пчеларски район
    пловдив
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Не съм чел метода на колегата Вълчан, но той е сериозен пчелар, така че предполагам е описал подходящ метод. Ако ще го разделяш семейството, не еиждам смисъл да го прехвърляш, по добре му сложи магазин или корпус за развитие. Я кажи с какъв инвентар разполагаш, че с тези слаби отводки където си планувал не виждам градежа много. Едно силно семейство ще гради повече от 3 слаби
    Освен този кошер имам още 1 10ка Д.Б. ,4-ри 12-ка Д.Б. 2магазина 10-ци и 2 12-ци всичките са от старите с клиновете.5 от капаните са 6 рамкови нуклеуси по модела от клипа на Г.Кръстев.Не е проблем да подхранвам всеки ден.

  2. #6222
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Не съм чел метода на колегата Вълчан, но той е сериозен пчелар, така че предполагам е описал подходящ метод.....
    "Моята технология която аз използвам е следната: Развито семейство, 12р дб; проверява се за наличие на яйца поне на 3 пити най- малко. Старата майка се изнася в нов кошер. Не желателно майка да се отглежда от отводка -кошер с нарушена възрастова структура: това са свищеви майки-80% ниско прудоктивни! В стария кошер има всички налични условия да се отгледат качествени маточници! След 10-я ден, разформироваш кошера на 3 отводки, с по три пити. Всяка отводка трябва да има пита с маточник-ци. Да едната отводка ще е стария кошер. След като майките пронесат, започваш да храниш. Така произведените майки, в 90% от случайте нямат никава разлика с роева или самосмяна! Това го практикувам до третата седмица на Юли. Отводките до края на септември ( до тогава храня) успяват да изградят от 2 до 3 плодникови пити. На другата годинат навлизат в акациева паша като нормално развити семейства! 1=4 е крайния резултат. ПРОВЕРЕНО! С излишен маточник можеш да смениш и старата майка."

    Вълчан

  3. #6223
    Наблюдател
    Регистриран
    06.06.2018
    Мнения
    23
    Пчеларски район
    пловдив
    Точно това имах предвид!Вместо на три мога да го направя на две и става от един три.

  4. #6224
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Всичкото хубаво дето сте го написали,но не забравятели нещо важно?Ако изсъхне пак ореховата шума какво ще правим?Аз миналата година се опарих точно от това ново явление,а някой колеги сега го и усещат на своите пчелини.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #6225
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Като изсъхне шумата и няма паша,силните ще ги натиснат и си в изходно положение.За това трябва да ги отделиш тези отводки да са отделно от силни семейства.Трябва да са на друго място,по-далече примерно,изнесени в друг район.

  6. #6226
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kebapa1912 Виж публикацията
    Точно това имах предвид!Вместо на три мога да го направя на две и става от един три.
    Има доста теми за създаване на отводки. Както се казва - 1000 пчелари-1000 технологии. При теб проблема е, че имаш само един кошер и ще видиш голям зор с изградените рамки. Предлагам ти метода : делене на половина с ползване на оплодени майки. Делиш на две, после ( тук времето ще зависи от развитието им ) двата пак на две. На половинките без майка придаваш купешка. Няма смисъл ( надявам се ) да пиша, че оплодена майка започва да снася до дни, а от маточника след 30 дена , ако изобщо се оплоди.

  7. #6227
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Има доста теми за създаване на отводки. Както се казва - 1000 пчелари-1000 технологии. При теб проблема е, че имаш само един кошер и ще видиш голям зор с изградените рамки. Предлагам ти метода : делене на половина с ползване на оплодени майки. Делиш на две, после ( тук времето ще зависи от развитието им ) двата пак на две. На половинките без майка придаваш купешка. Няма смисъл ( надявам се ) да пиша, че оплодена майка започва да снася до дни, а от маточника след 30 дена , ако изобщо се оплоди.
    Що ми се струва, че тук вместо четири може да станат нула.

  8. #6228
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Що ми се струва, че тук вместо четири може да станат нула.
    Ами разтегни малко.

  9. #6229
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ей аз не разбирам много ама от една майка пчелинче да правиш макар и малко не е ли малко кръвосмешение тая работа от друга страна трябва да са поне 3-5 да има някакъв санитарен минимум, че с едно семейство всичко може да стане.
    От друга страна ако храни трябва да знае с какво храни че само със захар при отводки малко си не е работа макар и препоръчвано горещо от някой.

  10. #6230
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ами разтегни малко.
    Да го разтегна аз, да го разтегнеш ти, Йосифов................, но тук един кошер, с почти никаква подготовка, ми се струва, че резултата ще е нулев. Ако пък и времето е някакво келяво, едва ли ще се получи. Да опита - детето разбира, че печката пари след като я пипне.

 

 
Страница 623 от 683 ПърваПърва ... 123523573613621622623624625633673 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 27 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 27 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •