Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 682 от 683 ПърваПърва ... 182582632672680681682683 ПоследнаПоследна
Резултати от 6,811 до 6,820 от общо 6828
  1. #6811
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Третирал съм по разписание със суперстрип директно от сърбина производител ленти, и лентите са раздавани според силата им. А на пролет третирам с хербастрипс. От колеги пчелари, които третират със същите ленти нямат оплаквания. Не тая надежди да се съвземат, но ще пробвам с ОК. Така или иначе аз съм ги отписал. Ще закупя ОК тия дни и ще пробвам този метод, може да излезе и по-добра идея от лентите. Ще сложа и един лист отдолу да видя какво ще падне.

    Въпроса ми е, вие с ОК ли третирате и го правите на пролет и на есен по веднъж? Или добавяте и ленти след това?

  2. #6812
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Третирал съм по разписание със суперстрип директно от сърбина производител ленти, и лентите са раздавани според силата им. А на пролет третирам с хербастрипс. От колеги пчелари, които третират със същите ленти нямат оплаквания. Не тая надежди да се съвземат, но ще пробвам с ОК. Така или иначе аз съм ги отписал. Ще закупя ОК тия дни и ще пробвам този метод, може да излезе и по-добра идея от лентите. Ще сложа и един лист отдолу да видя какво ще падне.

    Въпроса ми е, вие с ОК ли третирате и го правите на пролет и на есен по веднъж? Или добавяте и ленти след това?
    Аз разчирам предимно на ОК и МК. Кумафос съм слагал само 1 път 2014г. от незнание и повече няма да повторя. След ленти супер стрип на дъната беше пълно с млада пчела умряла от отровата и на меда на следващата година ми хванаха кумафоса, смятай каква смрад е. Този мед го продавам на хора а и аз го консумирам. Да, на магазина ядем пъти по голяма смрад и не искам никой да критикувам, това е лично решение. Просто се опитвам да изкарам качествена продукция, не че някой го оценява, всеки се интересува само от цената.

  3. #6813
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Nik_M , можеш ли да опишеш подробно кои месеци третираш, по колко пъти и какви препрати в тия месеци ползваш. А МК за мравчена киселина се отнася?

  4. #6814
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Миналия ден направих обединяването, 1 рамка с една шепа пчели и майка, която не снася, го преместих в друг с 1 рамка пчели (не можах да открия майка). Предварително ги напръсках с ракия и 2-те семейства и пчелите, след което поставих рамката с майката и пчелите през 1 празна от кълбото на другите. След 2 дни като ги отворих, намерих доста пчели на дъното на кошера и майката си е отново с 1 шепа пчели покрай нея. Извод? Избиха ли се? Или Ракията ги умори? (не съм прекалявам, пръскал съм по 1-2 пъти директно върху тях и отгоре на рамката.). Един колега пчелар каза, че ако майката е стара или простудена, затова не снася. И накрая, според мен няма как да оцелеят. Или ще умрат от студ или ще им свърши времето. Все пак, да ги оставя ли да се мъчат?

  5. #6815
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Миналия ден направих обединяването, 1 рамка с една шепа пчели и майка, която не снася, го преместих в друг с 1 рамка пчели (не можах да открия майка). Предварително ги напръсках с ракия и 2-те семейства и пчелите, след което поставих рамката с майката и пчелите през 1 празна от кълбото на другите. След 2 дни като ги отворих, намерих доста пчели на дъното на кошера и майката си е отново с 1 шепа пчели покрай нея. Извод? Избиха ли се? Или Ракията ги умори? (не съм прекалявам, пръскал съм по 1-2 пъти директно върху тях и отгоре на рамката.). Един колега пчелар каза, че ако майката е стара или простудена, затова не снася. И накрая, според мен няма как да оцелеят. Или ще умрат от студ или ще им свърши времето. Все пак, да ги оставя ли да се мъчат?
    Кога е бил този "миналия ден" ? Ако е вчера или предходните, то това семейство го пиши бегало, демек, не го брой. Цяло чудо е, че осите или съседни семейства не са го унищожили. А има ли мед на питите, които пчелите не покриват или просто са раздърпани като разбридан вълнен чорап?

  6. #6816
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Миналия ден направих обединяването, 1 рамка с една шепа пчели и майка, която не снася, го преместих в друг с 1 рамка пчели (не можах да открия майка). Предварително ги напръсках с ракия и 2-те семейства и пчелите, след което поставих рамката с майката и пчелите през 1 празна от кълбото на другите. След 2 дни като ги отворих, намерих доста пчели на дъното на кошера и майката си е отново с 1 шепа пчели покрай нея. Извод? Избиха ли се? Или Ракията ги умори? (не съм прекалявам, пръскал съм по 1-2 пъти директно върху тях и отгоре на рамката.). Един колега пчелар каза, че ако майката е стара или простудена, затова не снася. И накрая, според мен няма как да оцелеят. Или ще умрат от студ или ще им свърши времето. Все пак, да ги оставя ли да се мъчат?
    Които пчели от придаденото семейство на са избити, са отишли да си търсят старата къща. При положение, че са нямали пило, едва ли е имало пчели, които не са облитали.

  7. #6817
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Миналия ден направих обединяването, 1 рамка с една шепа пчели и майка, която не снася, го преместих в друг с 1 рамка пчели (не можах да открия майка). ?
    Това се прави точно на обратно!!!!СИРОТНОТО сем се придава,а не това с майката.

  8. #6818
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    С какво да третирам пролетта за акар? С хербастрипс ленти или с оксалова киселина или мравчена киселина?

  9. #6819
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    С нищо най-добре!! Семействата, които са оцелели явно са чисти и сами са се справили с разни проблеми през зимата, така че не ги мъчи и тормози с разни гадни и токсични препарати като ваксините против ковида при хората, но пчеличките са много по-слаби и крехки.

  10. #6820
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    С какво да третирам пролетта за акар? С хербастрипс ленти или с оксалова киселина или мравчена киселина?
    При опаразитеността миналата година няма как да пропусна третиране сега. Аз ще третирам с мравчена киселина, мислех от днес да започна, но не остана време.

 

 
Страница 682 от 683 ПърваПърва ... 182582632672680681682683 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 30 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 30 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •