Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 645 от 683 ПърваПърва ... 145545595635643644645646647655 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,441 до 6,450 от общо 6828
  1. #6441
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    В крайна сметка, ако има поне малък вариант да съм прегрял леко разтопения мед, да го дава ли на пчелите, или да не рискувам, ако надраскам захаросаните пити и ги напръскам с топла вода, ще успеят ли да го вземат и преработят пчелите или ???
    Ако си прегрял меда, абсолютно нищо няма да им стане. Ако го напръскаш ще го преработят, но трябва да стане на няколко етапа - докато го обработят до степен която те удовлетворява.

  2. #6442
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Гледай след 28м. и 30сек.
    https://www.youtube.com/watch?v=XcTvj2U1dZw

  3. #6443
    Наблюдател
    Регистриран
    04.08.2016
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    Козлодуй
    Здравейте,
    Искам да попитам, дали магазинните пити, ползвани за медосбор предната година, стават за отглеждане на пчелно пило.

    Тази година ми е трета, но за първи път имам добре развити пчелни семейства. Кошерите са ми ДБ10 с дълбоко изцяло мрежесто дъно. 2 от тях, най силните, зимуваха на отворено дъно и магазин отдолу и започнаха много бързо развитието тази пролет. Бързо напълниха плодниците с пило и по някое време (на 6.04) преместих магазините отгоре, като ги отделих частично с платно. Идеята ми беше, хем да си пазят топлината в студените нощи, хем да могат да минат нагоре, ако решат да продължат работа.
    Вчера ги погледнах и вече бяха започнали да се качват в магазина (примерно сумарно 2 магазинни рамки плътно запълнени с пчели). В плодника всички рамки до предпоследната са с пило. Восъчните основи (по 2 на кошер) са изградени, и осеменени. Всеки изминал ден пчелите ще нарастват

    Искам да им създам работа до цъфтежа на акацията, защото няма друга силна паша в момента в района.

    Подходящ ли е варианта напълно да премахна платното, като се надявам майката да се премести нагоре и да си имат работа още 2 седмици в изградените медови пити, или пък по добре да сложа восъчни основи, та да имат още повече работа...

    Абе имам чувството, че трябва да направя нещо, че а ги задържа в кошерите, ама се чуватвам неуверено

    Благодаря предварително, ако вече е коментирано някъде, само ме насочете.

  4. #6444
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Здравейте. Имам въпрос, за да разбера къде съм сгрешил. Преди 3 седмици кошера ми беше 3-4 рамки пчели, около 2 с пило. Доста добре изглеждаше, излизаше навън доста - готово за развитие. Сложих му ленти херба стрипс 2бр. и третирах за нозаметоза с продукт от пчеларски магазин. Сипва се от спринцовка 0,5 в 1 литър, нещо такова беше. 2 хранилки пълни сипах така, за 1 седмица се изпи. Есента също е третирано. Видях, че почти няма и мед, сложих 2 рамки с мед и подхранвах през ден със сироп. Нещата изглеждаха добре, защото сиропа се взимаше за 1 ден. Но последните дни забелязах, че няма пчела баш отпред, но сиропа се пие (явно крадците). Също така последната седмица намирах по 10-20 пчели умрели в хранилката. Отворих и намерих пчелите на дъното. Не бяха много. Имаше венец-пило по рамките запечатано - не много, и тук-там умрели пчели по рамките. Нямаше капка мед (явно откраднат, така си мисля). Пчелите всичките бяха потъмнели-черни, по стените на магазина имаше петна. Магазинът беше отдолу с рамките, кошера отгоре. Къде е грешката сега? Третирал съм, подхранвал съм... Замислих се, ако съм убил майката, защо няма нито един маточник започнат? Или нещо третирането да е оказало влияние или някоя болест или пръскани дръвчета... Времето тук беше непостоянно, ту студ-ту-дъжд-ту-слънце ... Кошерите ми са с 3-4 см отвор на прелката, като имат и отвор отдолу 10х10. Останах с един кошер, който е средно положение. Не знам колко ще го бъде. Не изглежда да се засилва, майката му е миналогодишна. А на умрелия правеше 2-ра година.

  5. #6445
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Имам въпрос, за да разбера къде съм сгрешил. Преди 3 седмици кошера ми беше 3-4 рамки пчели, около 2 с пило. Доста добре изглеждаше, излизаше навън доста - готово за развитие. Сложих му ленти херба стрипс 2бр. и третирах за нозаметоза с продукт от пчеларски магазин. Сипва се от спринцовка 0,5 в 1 литър, нещо такова беше. 2 хранилки пълни сипах така, за 1 седмица се изпи. Есента също е третирано. Видях, че почти няма и мед, сложих 2 рамки с мед и подхранвах през ден със сироп. Нещата изглеждаха добре, защото сиропа се взимаше за 1 ден. Но последните дни забелязах, че няма пчела баш отпред, но сиропа се пие (явно крадците). Също така последната седмица намирах по 10-20 пчели умрели в хранилката. Отворих и намерих пчелите на дъното. Не бяха много. Имаше венец-пило по рамките запечатано - не много, и тук-там умрели пчели по рамките. Нямаше капка мед (явно откраднат, така си мисля). Пчелите всичките бяха потъмнели-черни, по стените на магазина имаше петна. Магазинът беше отдолу с рамките, кошера отгоре. Къде е грешката сега? Третирал съм, подхранвал съм... Замислих се, ако съм убил майката, защо няма нито един маточник започнат? Или нещо третирането да е оказало влияние или някоя болест или пръскани дръвчета... Времето тук беше непостоянно, ту студ-ту-дъжд-ту-слънце ... Кошерите ми са с 3-4 см отвор на прелката, като имат и отвор отдолу 10х10. Останах с един кошер, който е средно положение. Не знам колко ще го бъде. Не изглежда да се засилва, майката му е миналогодишна. А на умрелия правеше 2-ра година.
    Ами ти си го написал, че е нападнат и ограбен.На всички се случва поне при мен чат пат като напипат някоя смотана пчелна еденица дори без подхранване я уморят за отрицателно време.

  6. #6446
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Имам въпрос, за да разбера къде съм сгрешил...
    Това, което описваш е слабо семейство.Силно разширено.И вероятно с нозематоза.Входът независимо от това, че е сравнително тесен е далече от пчелите.Магазинът отдолу при студеното променливо време е незащитим.Обилното хранене е само стимул за нападение.Така изглеждат нещата от твоя разказ.Какво е действителното положение ще ти е ясно, ако изследваш подмора.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #6447
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Да, действително семейството не беше силно и започваше да се развива те-първа. Но това се отнася и за другия ми кошер, който бе дори по-слаб. Ще му се види бъдещето и на него скоро. Въпреки че третирам за нозаметоза, изглежда все пак са я имали. К'ъв е смисъла от това лекарство тогава, не знам. По-добре да купя чист йод, отколкото да давам пари за подобрения...

    Демек да разбирам, че след като е слабо било семейството, а кошера е бил разширен заради магазина и така прелката е била далеч за вардене + следи от нозаметоза, е довела до гибелта му? Най-вероятно "нападение"?

    Възможно ли е по някакъв начин третирането с херба стрипс или лекарстовот за нозаметоза, което ухаеше на йод, да са отслабили допълнително семейството или дори убили или изгонили? Бях чел новина за човек, който след поставяне на ленти, семействата му отслабнали или нещо такова, но е доста нереално според мен.

    Изглежда май ще е добре да си купя Ванков рой от някой и да пробвам да хвана някой рояк, за да не остана с 0 кошера докрая на годината.

  8. #6448
    Наблюдател
    Регистриран
    10.11.2013
    Мнения
    29
    Едно на ум за препарати/ленти със щемпъл "био", "еко", произведени извън територията на ЕС ...
    System network ...

  9. #6449
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Мисля, че третирането против акар и нозематоза едновременно, са недопустими.

  10. #6450
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    От ноземните спори не можеш се скри.Има ги навсякъде.Боледуват предимно слаби семейства подложени на лоши условия.Влага, студ и т.н. Лекарствата разрешени у нас държат нивото на заразата в поносими граници, но не я унищожават напълно.Това унищожение дори с антибиотиците вече е непостижимо.Решението е както при повечето заболявания, профилактика.Добри условия за живот.
    Когато едно слабо семейство не може да защити входа и стане обект на нападение част от неговите пчели се присъединяват към нападателите и процеса на разграбване се ускорява.Обикновено в кошера остава шепа пчели на дъното и майката.Болшинството пчели са вече при грабителите.
    Подхранването и особено разпечатването на пити с мед при слаби семейства в периоди без паша е като покана за нападение към другите.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 645 от 683 ПърваПърва ... 145545595635643644645646647655 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •