Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 514 от 683 ПърваПърва ... 14414464504512513514515516524564614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,131 до 5,140 от общо 6828
  1. #5131
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Петър Иванов го написа човека ама
    Слагат се две пити с пило и пчели от две различни пчелни семейства по средата през една търтовачното пило се изрязва
    Тази година го пробвах тъкмо на 3бр. тази събота го правя на следващата събота няма и помен от пчели търтовки и даже питите оправят. Мисля че така по лесно ще се обединят и няма да наранят майката. На един пробвах две такива бивши търтовки отпред на прелката стръскани миналата седмица тази седмица и майката там и самосмяна заложили.
    Далеч съм че това е на 100% ефикасен метод но е добър и не толкова трудоемък.
    Аз когато ще и слагам две пити с пило ще е по - добре да си направя една отводка без да ме е страх, че ще убият майката, а тези да им стопля мързеливите задници с горелката и да забравя за случая.

  2. #5132
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    По принцип си прав,но ние сме млади пчелари и сърце не ни дава да запалим гурелката.

  3. #5133
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    По принцип си прав,но ние сме млади пчелари и сърце не ни дава да запалим гурелката.
    Вие като сте млади то ние да не сме стари?

  4. #5134
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Пчелите в търтовъчното семейство или в отводка са физиологически запазени,горе-долу,като в рояк....Не им трябва огън,само трябва да се вкарат в "правия път"...

  5. #5135
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Пчелите в търтовъчното семейство или в отводка са физиологически запазени,горе-долу,като в рояк....Не им трябва огън,само трябва да се вкарат в "правия път"...
    Аз също ги вкарвам в правия път, макар че за времето докато съм пчелар не съм имал кой знае колко търтовки. Въпроса е да знаеш как да подходиш. А съвета с горелката е като краен случай за колеги които си нямат хал хабер как се оправя търтовка и трепят майки наред с мисълта да оправят две шепи пчели, затривайки други нормални семейства.

  6. #5136
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Аз също ги вкарвам в правия път,
    Не се съмнявам!И аз го написах заради неопитните колеги.

  7. #5137
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2016
    Мнения
    203
    Пчеларски район
    Ресен-село Паскалевец
    Една търтовка имах началото на сезона,но я хванах в началото и я оправих със 3 рамки пило(запечатано) поставях ги през 5 дена,след това успешно сложих маточник и майката излезе доста кадърна.Търтовката ми беше на 8рамки когато я забелязах,така че в някои случаи по-добре да опиташ.
    Кошера го стръсках първо на ливадата 60метра от пчелина.Не знам дали съм действал както трябва но имаше ефект

  8. #5138
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Една търтовка имах началото на сезона,но я хванах в началото и я оправих със 3 рамки пило(запечатано) поставях ги през 5 дена,след това успешно сложих маточник и майката излезе доста кадърна.Търтовката ми беше на 8рамки когато я забелязах,така че в някои случаи по-добре да опиташ.
    Кошера го стръсках първо на ливадата 60метра от пчелина.Не знам дали съм действал както трябва но имаше ефект
    Това се прави за да не търсиш майката,тя няма как да се върне в кошера.Същото се отнася и за пчелите търтовки.Правилно си действал по отношение на изтръскването но ми се струва че много пило си им сложил и с каква цел запечатано през 5 дена,цяла вечност.

  9. #5139
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Rado76 Виж публикацията
    Една търтовка имах началото на сезона,но я хванах в началото и я оправих със 3 рамки пило(запечатано) поставях ги през 5 дена,след това успешно сложих маточник и майката излезе доста кадърна.Търтовката ми беше на 8рамки когато я забелязах,така че в някои случаи по-добре да опиташ.
    Кошера го стръсках първо на ливадата 60метра от пчелина.Не знам дали съм действал както трябва но имаше ефект
    В този твоя случай дали можем да говорим за търтовка? Стръскал си ги и оттам си загубил поне 1/3 от пчелите и най - вече търтовките. Поставял си запечатано пило през 5 дни от които се излюпват нови пчели, старите през това време измират и въпроса е търтовка ли оправяш или правиш нова отводка, но я правиш продължително - 15 дни.

  10. #5140
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Това че пчелите търтовки не се връщат в кошера след изтръскаване не е вярно.

 

 
Страница 514 от 683 ПърваПърва ... 14414464504512513514515516524564614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 7 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 7 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •