Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 513 от 683 ПърваПърва ... 13413463503511512513514515523563613 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 5,121 до 5,130 от общо 6828
  1. #5121
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Днеска, докато ровех за мед из кошерите, улисан да внимавам да не предизвикам кражба, току поглеждам, над пчелина почерняло от пчели. Край, викам си, по това време рой е малко вероятно, сигурно се нападат едни други, че от сутринта ги ровя. Много много не мислих, грабнах маркуча и с дюзата за водна мъгла напръсках над кошерите. Разчисти се и гледам, купчина пчели налазили два кошера, мокри, не мърдат много много. Сметох ги в една хранилка и тъкмо да ги изсипя извън оградата да се сушат и да се прибират, видях майка - рой значи. Настаних го в нов кошер, заредих му центрофугирани пити да има да глозга и го отнесох под навеса, да е по-настрани от пчелина, че големите ще го изядат. Една шепа пчели е, според мен като напръсках, останалите се прибраха в кошера, от който са излетяли. Въпроса е как сега да го използвам да спася някоя от трите силни търтовки, които имам. Да го оставя, докато майката пронесе и само нея да придам в търтовката чрез етер или да пробвам да обединявам тоя мъник с търтовката?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #5122
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    За по сигурно ги остави да си заредът пило и тогава,през вестник ги обедини.Търтовката от горе.

  3. #5123
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    За по сигурно ги остави да си заредът пило и тогава,през вестник ги обедини.Търтовката от горе.
    И аз така ги правя, но оставям търтовката отдолу и последните две не ми се получиха. На едната убили майката на другата майката си работи горе търтовките долу, а вестника прегризан. Дано не се налага скоро ама ще пробвам с търтовката горе и нуклеус отдолу.

  4. #5124
    Потребител
    Регистриран
    18.03.2013
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    общ. Козлодуй , обл. Враца
    Според мен ,изчакай майката да пронесе , после стръскай търтовката на гол рой и след три дена обединявай смело.

  5. #5125
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    И аз така ги правя, но оставям търтовката отдолу и последните две не ми се получиха. На едната убили майката на другата майката си работи горе търтовките долу, а вестника прегризан. Дано не се налага скоро ама ще пробвам с търтовката горе и нуклеус отдолу.
    Винаги търговката се слага отгоре основният кошер, тя трябва да се почувства гостенка и да не е много по силна от основния кошер, защото тогава чуства превъзходството си и може да убие майката. Най добре е преди прехвърлянето и(един ден) да се вземат всичките ѝ рамки и да се остави на четири, пет основи. По този начин те изразходват това което имат в гушката си и след, като пробият вестника при срещата с другите пчели започват да се молят да ги нахранят и се приобщават по лесно.

  6. #5126
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    За да се молят по истински е добре преди това да се подгреят добре с горелката или със сяра за да не могат да видят майката и да я убият.

  7. #5127
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Макар и много рядко как процедирам с търтовка.Първо трябва да установим дали е майка търтовка или пчели търтовки.Ако е майка трябва да се намери и отстрани от кошера после пчелите се опушват около 30сек, и се изтръскват в кошера на гол рой след около час се поставя каквото имате: рамка с яйца,рамка с маточници,или ако имате готова майка в клетка от която могат да я освободят привъзна клетката към гола рамка.На другият ден майката трябва да е освободена и си добавяте необходимият брой рамки.Ако са пчели търтовки се пристъпва към по горе обясненото.И все пак най важно е да се прецени дали изобщо си заслужава труда.Обеденяването става на гол рой с отстраняване на търтеевата майка задължително.След около 2 часа се пристъпва към обеденяване с вестник.При пчели търтовки след като се остави на гол рой на другия ден.

  8. #5128
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Има голяма разлика между майка търтовка и пчели търтовки. В единия случай се оправя лесно, а в другия много трудно, дори безрезултатно.

  9. #5129
    Потребител
    Регистриран
    27.07.2017
    Мнения
    90
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Има голяма разлика между майка търтовка и пчели търтовки. В единия случай се оправя лесно, а в другия много трудно, дори безрезултатно.
    Като останат на гол рой,без рамки и храна е голям стрес и те съответно висват на грозд и щат не щат трябва да превключат на градеж,затова и се подпушват малко повече.Друг е въпроса дали изобщо си заслужава.Ако ти се отдаде случай пробвай ще видиш че се получава.Между впрочем от над 20-ина и повече години не съм пробвал с пчели търтовки.

  10. #5130
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Петър Иванов го написа човека ама
    Слагат се две пити с пило и пчели от две различни пчелни семейства по средата през една търтовачното пило се изрязва
    Тази година го пробвах тъкмо на 3бр. тази събота го правя на следващата събота няма и помен от пчели търтовки и даже питите оправят. Мисля че така по лесно ще се обединят и няма да наранят майката. На един пробвах две такива бивши търтовки отпред на прелката стръскани миналата седмица тази седмица и майката там и самосмяна заложили.
    Далеч съм че това е на 100% ефикасен метод но е добър и не толкова трудоемък.

 

 
Страница 513 от 683 ПърваПърва ... 13413463503511512513514515523563613 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •