Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 348 от 683 ПърваПърва ... 248298338346347348349350358398448 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,471 до 3,480 от общо 6828
  1. #3471
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Debi Виж публикацията
    Равносметката за тази година...стартирах с 4 кошера в момента са 10.Надявах се да са 11, но последния си остана търтовка, а толкова се мъчих с него.Съвсем малко мед събрах, даже отчайващо малко.Като цяло натежава разочарованието.Имам желанието, но ако резултатите са такива и през следващата година, не виждам много смисъл в цялата работа.

    Увеличил си пчелина с 6 броя кошери, ако всичките презимуват, то напролет ще излезе, че това лято си изкарал минимум 6х200=1200 лв, защото минимум това е цената на едно семейство пролетта. Обърни ги тези пари в килограми мед по изкупната цена в момента и ще разбереш какво си изкарал в меден добив. Мисля, че ще си промениш мнението и ще си доволен.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  2. #3472
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    10 ЛР ги ротирах преди 2 седмици, след пашата. За това казвам че залепят питите. Осмака само го погледнах набързо- ще мине и без ротация.
    И аз не ротирам след пашата, защото вече така хубаво са си оформили и запечатали венците. Пробвах с едно семейство, остана си долу да си работи и пак си го върнах обратно. Може би ако се разпечата меда, биха го вдигнали горе, но тази операция в безпашно време е рискована.
    Кажи при теб как се развиха семействата след ротацията, и при ротацията качи ли някоя рамка горе с пило?
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3473
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    86
    Имам кошери в които пчелите нямат никакво желание да се качват в магазина.Това вече за втора година.До генетика ли е или причината е друга.Имаше някакъв частичен успех с пускане на плодникова рамка през магазина, но си мисля, че не трябва да е така.Какво друго може да се направи.Пръсках и рамките със сироп и нищо.

  4. #3474
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Сменяй майките!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #3475
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    И аз не ротирам след пашата, защото вече така хубаво са си оформили и запечатали венците. Пробвах с едно семейство, остана си долу да си работи и пак си го върнах обратно. Може би ако се разпечата меда, биха го вдигнали горе, но тази операция в безпашно време е рискована.
    Кажи при теб как се развиха семействата след ротацията, и при ротацията качи ли някоя рамка горе с пило?
    Незнам как се развиват. След ротирането(2 седмици вече) не съм ги поглеждал. Не съм местил рамки, просто размених местата на двата корпуса-долния отиде отгоре, а горния отдолу. Ама май ме подсещаш да ги погледна тия дни..... Нямаха много пило- 4-5 пити (не пълни), почти цял запечатен корпус с мед и мнооого прашец. За това и ги ротирах, да им се разбъркат малко инстинктите, да започнат да местят меда и да засилят малко пилото. Сутрин към 7:30-8 разглеждам отстрани........на ДБ от 10 пчели 8 внасят прашец. ЛР слаба работа. Тия дни ще ги разровя да видя дали са засилили пилото. За това казвам, че за мен лично ЛР е ........ С ДБ ми е по-приятно, и леко.

  6. #3476
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Debi Виж публикацията
    Имам кошери в които пчелите нямат никакво желание да се качват в магазина.Това вече за втора година.До генетика ли е или причината е друга.Имаше някакъв частичен успех с пускане на плодникова рамка през магазина, но си мисля, че не трябва да е така.Какво друго може да се направи.Пръсках и рамките със сироп и нищо.
    Растоянието между плодниковите пити и магазинните колко е.

  7. #3477
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Постъпи както те посъветва колегата Jordanov. Аз имам такива семейства и основни и отводки. Имам и на два ЛР корпуса. Основните дадоха по един магазин с мед. След като изцентрофугирах меда, вечерта върнах рамките напръскани с водичка в магазините, над плодниците. След 3-4 дни магазините поставих под плодниците и така ще зимуват. Имам отводки на 8 рамки развити, повече не ги разширявам, само помагам за допълване на запасите. На тях също сложих по един магазин с празни пити под плодниците и така ще зимуват. Силните ми семейства са на два ЛР карпуса, магазините вече са свалени. Някои семейства са с 100% пълни и запечатани рамки в горния корпус, на тези семейства отнех 2-3 рамки за центрофугиране или за подпомагане на семейства с по малки запаси. От първи корпус вдигнах 3 рамки с пило горе. Целта ми е да се сформира кълбото в горния корпус, заради проблемната зона между двата корпуса. Други семейства на които пилото е в горния корпус, смъкнах 2 рамки с мед в долния корпус и на тяхно място сложих празни в горния корпус, за да има място за майката да снася повече яйца за зимни пчели. Меда от смъкнатите долу рамки с мед, пчелите ще пренесат в горния и ще направят венци на празните рамки, които поставих в горния корпус. Зимували са добре и само на един корпус, но при положение че имам свободни магазини, по-добре да са под плодниците отколкото в склада и да се чудя къде да ги складирам и ка да ги опазя от молеца. Празния корпус под плодника държи семейството на по-високо и по-топло и така нахлуващия студен въздух през зимата не охлажда директно кълбото.

    Здравей,колега!
    С по два магазина под плодника пробвал ли си да зимуват,че така мисля да направя?(от поста не разбрах дали имаш предвид един или два магазина под плодника)Хем да не мисля къде да съхранявам магазинните пити,заради молеца,хем да има разстояние до кълбото и зимата да им е по-топло.Но не е ли много разстоянието ,което пчелите ще изминават сега до зимата,носейки прашец и нектар и през ранната пролет,докато ги развия и сложа пак горе над плодника магазините? А по магазинните пити няма ли да попаднат изпражнения и отпадъци от пчелите,след като са под плодниците?Мисля да третирам сега с лентички,а ноември с ОК,това няма ли да е проблем за магазинните пити ?Последен въпрос,кошерите ми са с мрежесто дъно,да го затварям ли през зимата ,или да си зимуват отворени за по-добра вентилация на кълбото?
    Поздрави!

  8. #3478
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Твойте магазинни пити досега нападани ли са от молец? Защо мислиш, че зимата и края на зимата на пчелите трябва да им е топло? Пролетта двата магазина едновременно ли слагаш отгоре? Защо трябва пълният ти комплект медови пити да е подложен на химическата агресия?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #3479
    Колега Христо Димитров моите вече 2 г. земуват на мрежесто дъно +магазин+ДБ.корпус и отгоре семеиството.

  10. #3480
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Можеш единия магазин да сложиш под плодника и втория магазин над плодника, но с плат или найлон между тях с прорез в преднат част, за да могат пчелите да се качват и да пазят магазина. Това само между плодника и горния магазин. Магазина отдолу стои до момента в който се наложи да го сложиш над плодника и по този начин има и противороеви ефект. По-голям обем, в някои моменти в него складират прашец, а не задръстват плодника. Колкото до мрежестото дъно ако са с магазин отдолу, остави ги на мрежесто дъно, макар че много колеги целогодишно ги държат на мрежесто дъно. Посъветвай се с колеги, които имат такивма дъна, аз нямам. Моите са с мрежест отвор в задната част на дъното, който е отворен целогодишно. За третирането с ленти е по добре да махнеш магазините и по-късно да ги сложиш. Аз третирам с ГЕЛ с мравчена киселина и по-късно с оксалова киселина, така че е без значение дали има магазини под плодника или няма. Наистина и при мен не се е случвало молци да ми нападнат магазинните пити, аз ги държа в една барака в която зимата си става доста студено и ако има някакви яйца, то те загиват. Но за всеки случай слагам между магазините по малко тимол на кристали.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 348 от 683 ПърваПърва ... 248298338346347348349350358398448 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •