Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 659 от 683 ПърваПърва ... 159559609649657658659660661669 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 6,581 до 6,590 от общо 6828
  1. #6581
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не се търси майка а прясно пило. Иначе има време, ако се оплоди млада майка ще има време да подготви кошера за зимата а пролетта тези майки са много добри.

  2. #6582
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър1 Виж публикацията
    1 час търсех майка и не можах да я намеря
    Първо, както писаха колегите, ще трябва да си сигурен дали има/няма майка. Търси не само майката, търси яйца или съвсем млади пило. Ако има, значи снася майка. 6 маточника означават, че имат нужда от нова майка. Оглеждай се и за излюпен маточник. Ако не видиш младо пило, яйца или излюпен маточник(в нета има снимки), изчакай и спри подхранването. Ако преди 5 дни си видял запечатан маточник, той ще се излюпи до 3-4 дни и много е вероятно да се оплоди. Погледни след седмица и тогава решавай.
    Ако имаш други семейства, сложи една рамка с малко прясно пило и яйчица. То не се губи. Ако на него заложат маточници, аз бих обединил. Ако не заложат, имат майка и чакат пронасяне. Видиш ли яйца от новата майка, храни редовно. Ако нещо е неясно питай, но не след 5 дни!

  3. #6583
    Наблюдател
    Регистриран
    15.08.2019
    Мнения
    4
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Първо, както писаха колегите, ще трябва да си сигурен дали има/няма майка. Търси не само майката, търси яйца или съвсем млади пило. Ако има, значи снася майка. 6 маточника означават, че имат нужда от нова майка. Оглеждай се и за излюпен маточник. Ако не видиш младо пило, яйца или излюпен маточник(в нета има снимки), изчакай и спри подхранването. Ако преди 5 дни си видял запечатан маточник, той ще се излюпи до 3-4 дни и много е вероятно да се оплоди. Погледни след седмица и тогава решавай.
    Ако имаш други семейства, сложи една рамка с малко прясно пило и яйчица. То не се губи. Ако на него заложат маточници, аз бих обединил. Ако не заложат, имат майка и чакат пронасяне. Видиш ли яйца от новата майка, храни редовно. Ако нещо е неясно питай, но не след 5 дни!
    Благодаря за съвета

  4. #6584
    Днес махнах магазините и прегледах и плодниците на кошерите,Има по 4 и повече пити пълни с запечатан мед на 100процента това за зимата ли да го оставя

  5. #6585
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от nikolai_kn1979 Виж публикацията
    Днес махнах магазините и прегледах и плодниците на кошерите,Има по 4 и повече пити пълни с запечатан мед на 100процента това за зимата ли да го оставя
    Няма смисъл да го оставяш за зимата, защото няма да се възползват от него и ще трябва напролет да се намираш на работа. По-добре сега го извади този мед, сложи по 1-2 празни пити по-навътре в семейството. Подхранвай с по 300-400 млн сироп 1/1 през няколко дена до средата на септември.

  6. #6586
    Наблюдател
    Регистриран
    24.04.2015
    Мнения
    30
    Пчеларски район
    общ. Трекляно
    Здравейте, колеги. Днес към 19.30 пристигнах на пчелина. В планински район съм, и паша няма от около 20тина дни. Отивайки до кошерите ми направи впечатление, активността на някои семейства. Все едно е акациева паша. Не е облитане... Снимал съм ги, дано да успея да кача снимки та. Наблюдавах ги не се бият. А пчели много, и като летеж, и по лицето на кошера. Според вас каква е причината..., по това време...., имам 40сем, от 5 години и за първи път виждам такова нещо...

  7. #6587
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Лъчо Виж публикацията
    Здравейте, колеги. Днес към 19.30 пристигнах на пчелина. В планински район съм, и паша няма от около 20тина дни. Отивайки до кошерите ми направи впечатление, активността на някои семейства. Все едно е акациева паша. Не е облитане... Снимал съм ги, дано да успея да кача снимки та. Наблюдавах ги не се бият. А пчели много, и като летеж, и по лицето на кошера. Според вас каква е причината..., по това време...., имам 40сем, от 5 години и за първи път виждам такова нещо...
    Ти казваш,че не е облитане...,а не се бият!Аз мисля,че е масово облитане далече от кошера.Не се чуди!Онзи ден пчелар от 40 години се заблуди.

  8. #6588
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Здравейте колеги. При преглед тази седмица на семействата преди зимата, установих че съм загубил едно семейство. Още на пръв поглед ми направи впечатление, че налитат много пчели към него - наподобяващо нападение за кражба при слабата паша. След като отворих видях, че изобщо липсва семейството в него, беше останал само меда по рамките. Имаше и останало малко запечатано и неизлюпено пило по някой от рамките. Не го бях преглеждал от 10 август, когато извадих последния мед от него. Странното е, че това е най силното ми семейство и то него извадих най-много мед, значително повече от колкото от другите семейства. Кошера е ДБ.
    Може ли някакви идеи на какво може да се дължи ?
    Възможно ли е причината да е акар, тъй като закъснях с третирането и третирах тази седмица - 06.09 ?

  9. #6589
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Възможно е, но трябва да е имало наистина много акар ... може само да се дават предположения.

  10. #6590
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Имам следният казус с един кошер: забелязах го, че в него/от него, в началото на Октомври излитат/влитат търтеи, което ми се стори доста необичайно!!!...кошерът е силен, намерих му майката - има самосмяна, предната беше очевадно по-голяма, а новата е много дребна, и предполагам, че не е оплодена - не видях яйца/пило - какво да го правя този кошер???...ще може ли да презимува с неоплодена майка, без да стане търтовка....или да му убия сега неоплоденага майка, и да го обединя с някой слаб кошер с майка??

 

 
Страница 659 от 683 ПърваПърва ... 159559609649657658659660661669 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 26 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 26 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •